REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Podstawy skutecznej komunikacji

Podstawy skutecznej komunikacji

-

“Sposób, w jaki komunikujemy się z innymi ludźmi wyznacza jakość naszego życia “ – mówił Anthony Robbins, autor kilku poradników samopomocowych o tematyce skutecznej komunikacji. Ile razy straciłeś coś dlatego, że nie mogłeś się porozumieć z partnerem, sąsiadem, szefem? Ile razy nie czułeś się zrozumiany i słuchany?

Czym jest komunikacja?

REKLAMA

Komunikacja to wymiana myśli, opinii czy informacji przez werbalne i niewerbalne przekazy włączając w to słowa, mowę ciała, pisanie i ekspresję artystyczną poprzez fotografię, malarstwo, poezję, itd. Skuteczna komunikacja minimalizuje stres życia codziennego, daje możliwość rozwiązywania problemów, ułatwia poprawne relacje z ludźmi, pomaga realizować plany i marzenia oraz podnosi ogólną satysfakcję życiową.

Jak skutecznie przekazywać swoje myśli?

Bądź konsekwentny. Nie ma nic bardziej denerwującego, jak ktoś, kto mówi dziś jedno, a jutro zmienia zdanie. Z czasem taka osoba traci zaufanie odbiorców. Jeśli chcesz być traktowany poważnie, przekazuj informacje logiczne, spójnie i prawdziwie.

Bądź przejrzysty. Jeśli chcesz być słuchany, upewnij się, że twój przekaz jest prosty i zrozumiały. Niektórzy starają się zaimponować innym wyrafinowanym słownictwem, skomplikowaną terminologią i żargonem. Nie tędy droga – zbyt dużo wiadomości w jednym przekazie, zbyt duża ilość słów i używanie nieznanych zwrotów spowoduje, że słuchający nie będzie w stanie skupić się na twoim przekazie i co za tym idzie, wysłuchać go i zrozumieć.

Bądź uprzejmy. Uprzejmość przynosi szacunek. Jeśli rozmówca czuje się szanowany, będzie bardziej otwarty na twój przekaz. Zaczynanie rozmowy od “ty idioto” natychmiast spowoduje, że osoba do której to mówisz, zamknie się w sobie i będzie planować obronę zamiast wysłuchać, co masz do powiedzenia. Jeśli chcesz być słyszany, przyjmij język uprzejmości, mów „dziękuję” i „proszę”, wymieniaj często imię swojego rozmówcy. To buduje bliskość i chęć porozumienia.

Zwróć uwagę na ton głosu. Ton głosu ma nawet większe znaczenie niż słowa, które wypowiadasz. Wysoki i piskliwy ton głosu przekazuje zdenerwowanie, niepewność i stres, dla odmiany – głęboki i niski ton oznacza autorytet i powagę. Tonem głosu łatwo dajesz odczuć, jakie są twoje intencje i możesz zrazić do siebie rozmówcę już na samym początku rozmowy. Szybkość mówienia ma również duży wpływ na to, jak będziesz odbierany. Zbyt szybkie przekazywanie wiadomości powoduje, że odbiorca nie będzie tak zainteresowany tym, co masz do powiedzenia, więc może też nie zrozumieć twojego przekazu. Zbyt szybkie mówienie oznacza nerwowość. Może też oznaczać, że tak naprawdę nie masz przyjemności w przekazywaniu informacji, robisz to z obowiązku i szybko, by mieć to już za sobą.

Mowa ciała. Mowa ciała ma największe znaczenie w bezpośrednim przekazie. Odbiorca najwięcej uwagi poświęca twojemu zachowaniu, gestom i mimice. Gesty rąk zdradzają intencje i nastrój rozmówcy. I tak – ręce schowane głęboko w kieszeniach spodni lub kurtki oznaczają, że osoba, z którą rozmawiamy nie chce zdradzić swojej reakcji i skrywa własne uczucia. Skrzyżowane na piersi sugerują negatywne nastawienie. Podpieranie głowy rękami wskazuje na zmęczenie lub znużenie długotrwałą przemową. Niektóre gesty łatwo mogą zdradzić stan emocjonalny, w jakim jest nasz rozmówca. Na przykład obgryzanie paznokci, wiercenie się, czyszczenie okularów – wyrażają niezdecydowanie. Chęć przerwania mówiącemu można odczytać wówczas, gdy rozmówca trzyma palec wskazujący podniesiony do ust, kładzie dłoń na jego ramieniu lub bawi się jakimś przedmiotem. Zdenerwowanie poznamy po uderzaniu ręki o rękę, przestępowaniu z nogi na nogę lub szybkim oddychaniu. Zakładanie splecionych rąk za głowę pokazuje, że osoba wykonująca gest lubi pouczać i wytykać błędy oraz nie stroni od sarkazmu. Bawienie się włosami oznacza flirt, unikanie kontaktu wzrokowego – nieszczerość lub wstyd, dotykanie szyi mówi nam, że rozmówca jest zestresowany i próbuje się tym zrelaksować. Ziewanie podczas rozmowy, wbrew ogólnym opiniom, nie oznacza znudzenia, tylko stres.

Jak być słuchanym i rozumianym

Utrzymuj prostą, ale zrelaksowaną postawę ciała. Podczas mówienia trzymaj głowę wysoko i stabilnie, ruchy muszą być naturalne i w zgodzie z twoim wewnętrznym nastawieniem. Myśl pozytywnie, negatywizm szybko zostanie odkryty przez odbiorcę. Większym zainteresowaniem cieszy się osoba życzliwa i pozytywna, bo przekazuje dobrą energię i ludzie chcą jej słuchać. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, to da niezbędne poczucie połączenia. Wierz w to, co mówisz i miej wiedzę na ten temat. Nie używaj slangu i żargonu, bądź profesjonalny.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

REKLAMA

Poprzedni artykułUlubiona pizza Michelle Obamy
Następny artykułRada na radon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks