REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Kochając alkoholika

Kochając alkoholika

-

Anna usiadła ciężko w fotelu. Nie mogła już dłużej ukrywać prawdy. Przyszedł czas, że postanowiła się otworzyć i poszukać pomocy. Początkowo z wielką trudnością zaczęła opowiadać: „Wyszłam za mąż w wieku 24 lat. Nigdy nie chciałam poślubić alkoholika. Wystarczyło, że mój ojciec pił. Tak bardzo starałam się znaleźć dobrego męża. To, że Krzysztof ma problemy z alkoholem, wyszło na jaw podczas naszej podróży poślubnej, kiedy pewnego popołudnia wyszedł z naszego pokoju w hotelu i wrócił następnego dnia rano. Wtedy również nie przejrzałam na oczy. Broniłam się przed prawdą przez wiele lat. Wierzyłam w jego kłamstwa. Tak naprawdę wierzyłam w swoje własne kłamstwa. Tak wiele spodziewałam się po tym małżeństwie. Miałam tyle planów i marzeń”. Nic z nich nie wyszło. Anny mąż pił.

Alkoholizm jest jednym z najbardziej powszechnych uzależnień. Według statystyk z National Institute on Drug and Alcohol Abuse, prawie 7 proc. dorosłych powyżej 18 roku życia ma problem z nadużywaniem alkoholu. To ponad 16 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych. Droga do normalności wiedzie przez wiele trudów i wyrzeczeń… ale jest możliwa. Wiele małżeństw nie przetrwa koszmaru uzależnienia, inni nauczą się wpółistnieć, a więź rozluźni się przez lata tak, że staną się sobie obcy, jeszcze inni będą nieświadomie wspierać uzależnienie partnera, by utrzymać status quo.

REKLAMA

Jak rozpoznać uzależnienie u partnera?

Każda para jest inna, w niektórych małżeństwach symptomy uzależnienia trudno będzie rozpoznać, szczególnie, że uzależnienie wiąże się z kłamstwami i skrytością. Do tego dochodzi zwykły mechanizm obronny – zaprzeczenie, które powoduje, że zarówno uzależniony jak i osoba mu bliska nie chcą zdać sobie sprawy z powagi sytuacji i nieświadomie zaprzeczają oczywistym znakom.

Oto niektóre przykłady sygnałów ostrzegawczych:

– Pieniądze znikają bez wyjaśnienia

– Alkohol, puste butelki są chowane po kątach

– Dużo czasu uzależniony spędza z „kolegami”, coraz rzadziej wychodzicie razem

– Złamane obietnice, takie jak „nie będę pił na tym przyjęciu”

– Niemożność dotrzymania obietnicy „nie będę pił”

– Areszt za jazdę po pijanemu

– Narażanie życia i bezpieczeństwa dzieci, szczególnie będąc w stanie nietrzeźwym

– Więcej czasu współmałżonek spędza poza domem i nie potrafi wyjaśnić tego

– Niemożność utrzymania pracy, ciągłe zwolnienia z pracy na skutek nieobecności lub spóźnienia

– Problemy ze zdrowiem.

Wielu partnerów osób uzależnionych ma głębokie poczucie samotności w małżeństwie, ponieważ wszystkie obowiązki spoczywają na nich, wychowanie dzieci, planowanie wakacji, płacenie rachunków, utrzymanie i zarządzanie domem. Alkohol zmienia osobowość człowieka, a jest to szczególnie trudne dla partnera, bo zdaje sobie sprawę, że ukochana osoba, którą poślubił, zniknęła, a na jej miejsce pojawił się potwór zwany uzależnieniem.

Jak pomóc uzależnionemu?

Jeśli chcesz zostać w związku i pomóc uzależnionemu musisz postępować bardzo stanowczo i konsekwentnie:

– Wyznacz granice, reguły, które będą odtąd panować w waszym domu. Partner musi wiedzieć jakie zachowania nie będą tolerowane. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych złości i poczucia, że jest się manipulowanym. Przykładem takich reguł jest: zakaz picia w domu, niemożność przebywania w domu w stanie nietrzeźwym, zakaz zapraszania pijących „przyjaciół”, zakaz komunikowania się z małżonkiem, kiedy partner jest nietrzeźwy, zakaz pożyczania pieniędzy nietrzeźwemu, zakaz opłacania jego wydatków i rachunków

– Zadbaj najpierw o siebie. Nie będziesz w stanie pomóc partnerowi, jeśli nie będziesz w stanie pomóc sobie. Śpij dużo, odżywiaj się zdrowo, relaksuj się, ćwicz. Zadbaj o swoje emocje i poszukaj wsparcia. Mogą to być grupy wsparcia dla rodzin alkoholików, otaczaj się ludźmi, którzy są sprawdzeni w trudnych sytuacjach i wiesz, że możesz na nich polegać.

– Czytaj o uzależnieniach, sięgaj do dostępnych źródeł, by twoje decyzje i postępowanie poparte były wiedzą na ten temat.

– Poszukaj pomocy specjalisty. Razem z partnerem możecie spróbować terapii małżeńskiej, jeśli on nie będzie się z tym zgadzał, poszukaj terapii dla siebie, ty też jej potrzebujesz. Może to być korzystne dla zmniejszenia stresu związanego z aktywnym uzależnieniem partnera i pomóc ci w postępowaniu z nim.

Czego nigdy nie robić?

By pomóc uzależnionemu, nigdy nie popełniaj następujących błędów:

– Nie kłam, by usprawiedliwić jego kaca, nieobecność w pracy, czy niestosowne zachowanie, gdy był nietrzeźwy. Pozwól mu się usprawiedliwić i wziąć za siebie odpowiedzialność.

– Nie ukrywaj jego uzależnienia; nie wyrzucaj pustych butelek, nie wciągaj go do łóżka, gdy padnie na dywan i zaśnie.

– Nie unikaj tematu; niektórzy małżonkowie przymykają oczy na uzależnienie ze strachu. Boją się konsekwencji lub nawet zmiany. Jeśli twój partner miałyby bóle w klatce piersiowej, zawiozłabyś go do szpitala. W przypadku uzależnienia potrzebuje zapisać się na terapię leczącą tego typu problemy. Ignorowanie sprawy nie sprawi, że nagle zniknie.

– Nie dotrzymuj mu towarzystwa w piciu. Możesz się łatwo sama uzależnić.

– Nie osądzaj i nie wiń uzależnionego. Nakładanie na niego poczucia winy nic nie rozwiąże. Zawsze jest szansa, że on chce skończyć z nałogiem, tylko jeszcze nie wie jak.

– Nie odwracaj się od niego. Nawet jeśli wyprowadzisz się z domu tymczasowo, trzymaj z nim jakiś kontakt. Wyrzucenie go z twojego życia całkowicie jest ostatecznością, którą musisz zrobić w przypadku, gdy stanie się agresywny i będzie używał przemocy zarówno emocjonalnej, jak i fizycznej. Wówczas musisz chronić siebie i dzieci.

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i t drogi życiowej. Po konsultację dzwoń (847) 907-1166.

POMOC:

Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie

3834 N. Cicero Ave.

Chicago, IL 60641

tel: (773) 282-8206

Spotkania dla rodzin osób uzależnionych

poniedziałki: 18.30 – 20.00 (wejście od strony Berenice)

 

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.Matan Segev/Pixabay.com

REKLAMA

Poprzedni artykułUtracone odpisy podatkowe
Następny artykułWłoskie ciastka migdałowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA