REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyUdane prezenty pod choinkę za grosze

Udane prezenty pod choinkę za grosze

-

Święta tuż tuż. Mając szafy pełne bezużytecznych rzeczy, miewamy kłopoty z wyborem praktycznego upominku dla rodziny i znajomych. Ponadto z pewnością chcielibyśmy ograniczyć wydatki. Oto kilka sugestii pomocnych nie tylko na Boże Narodzenie, lecz na każdą okazję.

Kluczem do wyboru dobrego prezentu dla dorosłej osoby nie jest wydanie dużej kwoty, lecz nadanie mu ciepłego, osobistego charakteru. Ponadto prezent powinien być użyteczny, by od razu nie powędrował na strych. Oto kilka pomysłów.

REKLAMA

Zawsze przydatna będzie osobista albo rodzinna papeteria. Wystukaj w Google „personal stationary”, a pojawi się wiele drukarni, m.in. www.thestationerystudio.com, www.americanstationery.com, czy www.crane.com. Wybierz papier listowy z kopertami, plik papieru do robienia notatek czy listy zakupów – wszystko z imieniem i adresem obdarowanej osoby, ładnie skoordynowane kolorystycznie. Niektóre komplety są tańsze, inne dosyć kosztowne, ale służyć będą przez lata.

Oprawiona fotografia – to tani, wspaniały i uniwersalny prezent. Dziadkom czy cioci można dać portrecik dziecka, mamie – zdjęcie rodzinne, właścicielowi kota czy psa – podobiznę jego pupila, znajomym – wspólne zdjęcie z nami, komuś, kto właśnie kupił dom – zdjęcie jego nieruchomości. Świeżo upieczonemu właścicielowi samochodu podaruj fotkę jego auta, a do tego mały drobiazg, który w aucie mu się przyda, np. szczotkę do zgarniania śniegu.

Fotografia może być umieszczona na kubku, termosie, kalendarzu, breloczku do kluczy, przywieszce do walizki (luggage tag) czy koszulce. Kilka firm wywołujących zdjęcia drogą pocztową sprzedaje różne przedmioty z nadrukami. Są to York Photo www.yorkphoto.com oraz Photo Works należący do American Greetings (www.photoworks). Można im posłać negatyw filmu, albo (lepiej) zdjęcie w formie cyfrowej.

Czy chcesz sprawić, by twój prezent pod choinką pobił popularnością wszystkie inne i był przedmiotem zachwytów całej rodziny i znajomych przez wiele lat? Zrób duży kolaż ze zdjęciami. Kup ramę do obrazu, największą jaką znajdziesz. Z rodzinnej kolekcji zdjęć wybierz najlepsze, powycinaj twarze, stwórz atrakcyjny kolaż (collage) i opraw w tej ramie. Jeżeli nie masz duplikatów zdjęć, a nie chcesz ich niszczyć, to zrób kolorowe kopie. Rama powinna zawisnąć w przedpokoju obdarowanej osoby czy innym przejściowym miejscu. Taki olbrzymi kolaż ze zdjęciami setek ludzi zobaczyłam w domu państwa Majcherczyków. Jurek Majcherczyk jest znanym podróżnikiem i organizatorem licznych wypraw a jego żona Małgorzata – właścicielką Classic Travel. Jurek robi zdjęcia z wszystkich wypraw i dokłada do kolażowej kolekcji. W czasie przyjęć przedpokój w domu Majcherczyków jest najpopularniejszym miejscem, bo każdy gość próbuje w kolażu odnaleźć zwiedzone z Jurkiem miejsca i… swoją podobiznę.

Kronika – to wspaniały prezent dla mamy, taty, babci, dziadka, kochającej cioci czy wujka. Trzeba kupić nieduży album o formacie typowej kartki papieru, wkleić zdjęcia ze wspólnych imprez czy wycieczek i pokrótce je opisać. Warto załączyć widokówki, bilety wstępu, broszurki. Małe dzieci mogą pomóc w udekorowaniu stronic. Jeżeli babcia dostanie taką kronikę zatytułowaną np. „Lato z babcią” – to rozpłynie się z zachwytu. Gwarantowane.

Kolejny pomysł pomysłu za grosze to kalendarz. Można kupić standardowy kalendarz albo go stworzyć na swoim komputerze i wydrukować. Każdy miesiąc ilustrujemy zdjęciem z obdarowaną osobą (bliska osoba z nami latem – na plaży, jesienią – w lesie, zimą – przy choince itp.). Cyfrowe zdjęcia drukujemy na kolorowej kopiarce albo w odpowiednim serwisie. Tradycyjne zdjęcia można powiększyć i skopiować na kolorowej kopiarce w każdej placówce Fedex-Kinko. Kalendarz jest najmilszym prezentem, gdyż będzie wisiał przez cały rok i przypominał bliskim o nas oraz o razem spędzonych chwilach.

Święta tuż i brak ci czasu na przygotowania? Podaruj zwykły kalendarz, a na nim zaznacz ładnie daty planowanego wydarzenia. Na przykład, żonie podaruj kalendarz z zaznaczoną datą podróży, o której ona od dawna marzyła; dołącz broszurę czy przewodnik turystyczny. Babci niech dzieci dadzą kalendarz z datą ich przyjazdu na letnie wakacje.

Plakietka z numerem domu to dobry prezent dla każdego właściciela domu, do nabycia w sklepie dla majsterkowiczów, np. Home Depot. Wersja, która nic nie kosztuje: Znajdź duży, interesujący kamień i starannie namaluj numer domu. Albo przytwierdź do kamienia kupioną plakietkę z numerem.

Śpiewnik albo nagranie. Jeżeli twoja rodzina jest muzykalna, to znakomitym prezentem jest śpiewnik: skoroszyt z nutami kilku piosenek czy utworów bliskich sercu obdarowanej osoby. Gwoździem urodzinowego (świątecznego) przyjęcia będzie odśpiewanie (zagranie) tych piosenek przez całą rodzinę. (W międzyczasie robisz dyskretnie zdjęcia do kalendarza czy rodzinnej kroniki, które podarujesz przy następnej okazji). Jeżeli obdarowana osoba jest za oceanem, to ślesz jej nagranie z rodzinnego koncertu, np. przez Whatsapp.

Ręcznie spisane kulinarne przepisy babci czy cioci. Przy pomocy dzieci zrób „Książkę kucharską Babci”. Możesz ozdobić książkę rodzinnymi zdjęciami, szczególnie imprez, kiedy owe smakołyki były serwowane. Zrób kilka kopii. Nie tylko wzruszysz babcię do łez, to będziesz mieć najważniejsze przepisy pod ręką i zachowasz je dla przyszłych pokoleń.

Własnoręcznie zrobione przysmaki są mile widziane przy każdej okazji: domowe ciasteczka, ciasto keks (dobrze się trzyma), swoje wino, nalewka, dżemy, wysuszona mięta z własnego ogródka na herbatkę. Opakuj je ładnie, a zadowolisz najbardziej wybredną osobę. Te prezenty są dobre do rozdania w pracy. W wielu biurach jest obyczaj wymieniania się prezentami. Zamiast bezużytecznych (i wcale nietanich) drobiazgów, daj coś własnej roboty.

Książka jest zawsze dobrym prezentem, pod warunkiem, że odpowiada zainteresowaniom odbiorcy. Wycieczka do Barnes and Noble albo do Amazon.com dostarczy pomysłów. Oto kilka sugestii książek w języku polskim autorstwa niżej podpisanej: Jeżeli bliska ci osoba marzy o kupnie domu, spraw jej książkę “Jak kupić dom i nie przepłacić”. Przyjaciel myśli o założeniu biznesu – kup mu książkę pt. „Otwieram biznes”. Ktoś spodziewa się dziecka albo ma malucha, to przyda mu się “Jak ułatwić dziecku życiowy start”. Salwę śmiechu przy biesiadnym stole wywoła książka „Jak chować pieniądze przed fiskusem” – poważna publikacja o agresywnej grze podatkowej. Wujek przebąkuje o wyjeździe do ojczyzny – podaruj mu „Powrót do Polski” czy „Emerytura reemigranta w Polsce”. Ciocia myśli o emeryturze w Polsce? Przyda jej się „Emerytura polska i amerykańska”. Masz gościa, który niedawno przyjechał z kraju z zamiarem pozostania? Przyda mu się „Praca w Ameryce”. Te i inne książki są dostępne w polonijnych księgarniach, oraz w witrynie www.poradniksukces.com.

Prezent na ostatnią chwilę: Gdy święta już blisko, a odbiorca daleko, to powyższe książki i wiele innych możesz posłać w wersji elektronicznej, nawet w Wigilię czy w dzień świąt. Po złożeniu zamówienia w witrynie Poradnika Sukces odbiorca dostanie link do pobrania książkek mailem w przeciągu paru sekund.

Gift certificate. Gdy inwencja cię zawiedzie, ostatecznością jest karta upominkowa (gift card). Zamiast głowić się, co spodoba się przyjaciółce czy krewnej, wykup w jej ulubionym sklepie gift certificate na kwotę, którą planowałeś wydać. Lepiej: Niektóre centra handlowe (shopping malls) sprzedają certyfikaty, które można zrealizować w każdym z kilkudziesięciu sklepów. Prezent ten, w odróżnieniu od innych na tej liście, nie ma osobistego charakteru, ale przynajmniej osoba obdarowana kupi sobie to, co zechce.

W ostatniej chwili możesz wykupić elektroniczną kartę upominkową w którymś z wielu internetowych sklepów. Na przykład w www.amazon.com kupujesz kartę na obraną kwotę, a Amazon śle ją natychmiast mailem albo pocztą.

Wesołych świąt i pomysłowego Mikołaja życzy Państwu

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

 

fot. Pexels.com

REKLAMA

2116419143 views

REKLAMA

REKLAMA

2116419352 views

REKLAMA

REKLAMA

2118215728 views

REKLAMA

2116419469 views

REKLAMA

2116419556 views

REKLAMA

2116419650 views