REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyKoronawirus – kto pomoże, gdy masz finansowe kłopoty

Koronawirus – kto pomoże, gdy masz finansowe kłopoty

-

Globalny „lock-down” zamknął w domach niezliczone rzesze ludzi, podciął gospodarkę większości krajów. Pracę tracą miliony amerykańskich pracowników, a ci bez finansowego zabezpieczenia nie będą w stanie spłacać swoich rachunków. Wiele firm i instytucji wychodzi na przeciw potrzebującym.

Gotówka od Wujka Sama
Ustawa stymulacyjna uchwalona 27 marca 2020 roku spieszy z pomocą dla dużych i małych przedsiębiorstw, jak i osób indywidualnych. Dla tych ostatnich najważniejszą formą pomocy jest zasiłek stymulacyjny (stimulus check), który ma być rozesłany do podatników w wysokości 1200 dol. na osobę, 2400 dla małżeństwa plus 500 dol. dla dzieci do 16-go roku życia. Szczegóły wyjaśnia artykuł „Koronawirus: Kto dostanie czek stymulacyjny”, który można znaleźć na sieci.

REKLAMA

Oprócz tego należy wspomnieć dwutygodniowe płatne urlopy dla osób dotkniętych koronawirusem, wprowadzone przez Family Act, oraz rozszerzony płatny urlop FMLA (patrz „Kto pomoże, gdy stracisz pracę z powodu koronawirusa”).

Pomoc dla bezrobotnych
Wiemy, że aby dostać zasiłek dla bezrobotnych, należy spełnić warunki stawiane przez twój stan: stracić pracę bez swojej winy, aktywnie szukać pracy i być zdolnym do jej podjęcia. Do tego powinieneś przepracować odpowiednio długo u pracodawcy, który wykupił ubezpieczenie na wypadek bezrobocia.

By uchronić gospodarkę przez załamaniem spowodowanym pandemią choroby COVID-19, Kongres uchwalił kilka ustaw, które pomagają bezrobotnym. Zasiłki są teraz hojniejsze, bo podwyższone o 600 dol., oraz wydłużone o dodatkowe 13 tygodni i (w sieci znajdź tekst pt. „Kto pomoże, gdy stracisz pracę z powodu koronawirusa”).

Ponadto nowe przepisy dają szansę na zasiłek osobom samozatrudnionym, które utraciły pracę albo mają jej mniej (patrz „Koronawirus: Zasiłek dla samozatrudnionych bez pracy”.

Pomoc od banków
Czy spłacasz kartę kredytową, pożyczkę samochodową czy hipoteczną? Co robić, gdy nie jesteś w stanie posłać płatności na czas?

Consumer Financial Protection Bureau (CFPB) i inni amerykańscy regulatorzy zachęcają finansowe instytucje, by w tych trudnych czasach współpracowały z klientami. Ale i bez tego banki starają się być przyjazne. Jeżeli masz finansowe kłopoty, rozmawiaj z bankiem. On może dać ci jakieś kredytowe wakacje, ale nie spodziewaj się za wiele.

Wiele banków obiecuje pomagać klientom w trudnej finansowej sytuacji. Bank of America, Citibank, Capital One, Chase, PNC, Truist, U.S. Bank, Wells Fargo i inne deklarują znosić kary, przedłużać terminy spłat kart kredytowych czy pożyczek hipotecznych, powiększać limity kredytów, szybciej i łatwiej udzielać pożyczek. Banki zachęcają do załatwiania spraw przez telefon albo Internet i obiecują, że ich telefoniczne centrum obsługi klienta jest w pełni obsadzone. Pomoc udzielana bywa dla każdego przypadku z osobna.

Pomoc w twoim mieście
Każde miasto może ustalić swoje własne rodzaje pomocy. Na przykład, burmistrz Chicago Lori Lightfoot ogłosiła, że na czas pandemii miasto zawiesza postępowanie windykacyjne na różne rodzaje kar, mandatów, płatności za usługi komunalne (utilities). Do tego czasu miasto Chicago zawiesza holowanie samochodów, a mandaty będą wystawiane tylko z powodów naruszania bezpieczeństwa publicznego.

Dostępne są również inne formy pomocy. Na przykład, jeżeli masz prawo jazdy stanu Illinois, albo rejestrację pojazdu, które wygasły w marcu, to dostaniesz 30-dniowe przedłużenie. Miasto Nowy Jork przedłuża o 60 dni termin opłaty podatków od nieruchomości.

Pomoc społeczna
Osoby o niskim przychodzie mogą być uprawnione do różnych form pomocy społecznej, szczególnie do Food Stamps, które teraz nazywają się SNAP (od Supplemental Nutrition Assistance Program). Ustawa Families First CoronaVirus Response Act przeznacza 1,15 miliarda dolarów na banki żywności dla ubogich i seniorów. Znosi również wymogi pracy dla odbiorców SNAP.

Informacje można znaleźć na sieci: Nowy Jork http://otda.ny.gov/programs/snap, New Jersey www.state.nj.us/humanservices/clients/welfare, Illinois www.dhs.state.il.us/page.aspx?item=30357. W innych stanach w Google wpisz „SNAP” i nazwę stanu.

Poszczególne stany wyznaczają różne zasady uprawnienia do SNAP. Na przykład w stanie Nowy Jork stan majątkowy nie jest brany pod uwagę, tylko przychody rodziny.

Do innych form pomocy należą zasiłki SSI dla seniorów, ubezpieczenie medyczne Medicaid dla ubogich, ubezpieczenie CHIP dla dzieci, program WIC dla matek z dziećmi, Temporary Assistance for Needy Families (TANF) dla biednych rodzin, subsydiowane mieszkania. Federalne formy pomocy opisane są tu: https://www.usa.gov/benefits, a stanowe na witrynach poszczególnych stanów i miast. W Google wpisz ,,public assistance” i nazwę stanu.

Witryna www.benefitscheckup.org pomoże ci dowiedzieć się, do jakiej formy pomocy uprawnieni są seniorzy.

Strzeż się oszustów
Federal Trade Commission przestrzega przed oszustami, którzy wykorzystują ludzki strach przed chorobą COVID-19. Zakładają witryny, na których sprzedają fikcyjne produkty, reklamują je w mediach społecznościowych, wyciągają od naiwnych pieniądze i osobowe informacje. Oto sugestie FTC:

– Nie otwieraj maili z nieznanych źródeł, nie klikaj na odnośniki (links), bo możesz ściągnąć komputerowego wirusa. Upewnij się, że masz uaktualniony program operacyjny i anty-wirusowe aplikacje.

– Ignoruj maile słane rzekomo przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), w których „eksperci” oferują, za niewielką opłatą, cenne informacje o wirusie. CDC nie rozsyła nieproszonych maili, a wszystko, co ma do zaoferowania, jest za darmo w sieci: https://www.cdc.gov/coronavirus.

– Ignoruj oferty szczepionek czy lekarstw mających zwalczać koronawirusa. Zastanów się, gdyby nastąpiło ważne odkrycie, czy nie usłyszałbyś o nim najpierw w mediach?

– Strzeż się propozycji zainwestowania w spółki, które są na tropie szczepionek czy leków i których akcje wkrótce mają poszybować do nieba.

– Zanim poślesz charytatywną donację, dobrze sprawdź organizację, która prosi cię o pieniądze.

Jeżeli dałeś się nabrać – poskarż się tu: www.ftccomplaintassistant.gov.

Wniosek
Wujek Sam prześle ci stymulacyjny czek, a jeżeli stracisz pracę, dostaniesz hojniejszy zasiłek, do którego są teraz uprawnieni nawet samozatrudnieni. Jeżeli zachorujesz na koronawirusa, rząd federalny pokryje koszty twoich testów i leczenia. To już znaczna pomoc, ale nie wystarczająca dla bezrobotnych obarczonych dużymi długami. Jak spłacać długi w czasach pandemii koronawirusa i kto w tym pomaga, wyjaśnimy za tydzień.

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

REKLAMA

2125991286 views

REKLAMA

REKLAMA

2125991303 views

REKLAMA

REKLAMA

2127787623 views

REKLAMA

2125991313 views

REKLAMA

2125991317 views

REKLAMA

2125991321 views