REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyKiedy dziecko płaci podatki

Kiedy dziecko płaci podatki

-

Sezon podatkowy w pełni. Jeżeli twoje dziecko otrzymało jakiś przychód na swoje nazwisko, to i ono może mieć podatkowe zobowiązania. W serii dwóch artykułów wyjaśniam, kiedy dziecko jest dłużne fiskusowi, a kiedy nie oraz jak wypełnić jego podatkową deklarację.

Kiedy dziecko rozlicza się z podatków
Dziecko będące na naszym utrzymaniu, niezależnie od wieku, powinno mieć rozliczone podatki w każdej z następujących okoliczności:

REKLAMA

– Dziecko zarobiło z pracy najemnej (ang. earned income) więcej, niż wynosi w danym roku standardowy odpis (ang. standard deduction).

– Otrzymało ponad 1050 dol. w formie odsetek, dywidend, zysków kapitałowych czy innego przychodu z inwestycji (ang. unearned income).

– Zarobiło z pracy na własny rachunek (ang. self-employment) ponad 400 dol., gdyż powyżej tego limitu należy płacić składki na Social Security i Medicare (ang. self-employment tax).

Zeznanie podatkowe warto sporządzić wtedy, gdy w pracy odprowadzano nastolatkowi podatki i należy mu się ich zwrot.

Sporządzenie dla dziecka jego własnego zeznania podatkowego przeważnie nie odbija się negatywnie na deklaracji rodziców, bo oni ciągle mają dziecko na utrzymaniu i korzystają z odpisu na dziecko zwanego personal exemption (do roku 2017, bo w roku podatkowym 2018 personal exemption znika). Przepisy komplikują się, gdy dziecko ma jednocześnie wynagrodzenie z pracy i przychód z inwestycji, o czym warto porozmawiać ze swoim księgowym.

Gdy junior dostał W-2 z pracy
Gdy nastolatek był zatrudniony jako pracownik i otrzymywał wynagrodzenie (ang. wages), to musi przedłożyć zeznanie podatkowe, jeżeli zarobił w danym roku więcej niż wynosi ulga standardowa (ang. standard deduction) osoby samotnej, wynosząca w roku podatkowym 2017 6350 dol., a w roku 2018 – 12 tys. dol.

Na przykład piętnastoletnia Ola zarobiła w tym roku w sklepie 1200 dol., a szesnastoletni Maciek pracował w weekendy i podczas wakacji u McDonald’sa i zarobił 6990 dol. Ola nie musi się rozliczać z podatków, a Maciek musi.

Gdy nastolatek otrzymał z pracy druczek W-2, musi złożyć swoje własne rozliczenie podatkowe. Rodzice nie mogą dodać wynagrodzenia dziecka na swojej podatkowej deklaracji. Rozliczenie podatkowe nastolatka jest niezbędne, żeby otrzymał zwrot podatków nadmiernie odprowadzonych przez pracodawcę.

Co to jest kiddie tax
Przepisy są inne, jeżeli junior ma przychód ze źródeł innych niż praca zarobkowa: odsetki, dywidenty, zyski kapitałowe (ang. unearned income). Mówimy tu o dziecku, które jest na twoim utrzymaniu i ma poniżej 19 lat (albo poniżej 24 lat, jeżeli jest studentem). Oto przepisy:

– Pierwsze 1050 dol. odsetek (dywidend) jest zwolnione od podatków.

– Przychód w przedziale 1050,01 do 2100 dol. rocznie jest opodatkowany zgodnie z przedziałem podatkowym dziecka (10 proc.)

– Przychód powyżej 2100 dol. opodatkowany jest zgodnie z przedziałem podatkowym rodziców (ang. kiddie tax).

Przychód należy do dziecka, jeżeli konto w finansowej instytucji jest otwarte na jego nazwisko i na jego numer Social Security. Jeżeli masz rachunek wspólny z dzieckiem (ang. joint account), gdzie twoje nazwisko jest pierwsze, to bank zgłasza odsetki do IRS na twój numer Social Security i ty jesteś odpowiedzialny za podatki.

Gdy dziecko osiągnie 19 lat (albo 24, gdy studiuje), wszystkie jego zarobki są opodatkowane zgodnie z jego przedziałem podatkowym, który będzie niższy od przedziału rodziców.

Gdy dziecko zarobi ponad 1050 dol. z inwestycji
Przykład: powiedzmy, że Jaś ma 11 lat, a jego troskliwy dziadek otworzył mu znaczne konto inwestycyjne UGMA (Uniform Gift to Minors Account). W ostatnim roku fundusze powiernicze przyniosły 1200 dol. zrealizowanych zysków inwestycyjnych.

Powyżej 1050 dol. niezarobionego dochodu (ang. unearned income) najbardziej opłaca się rozliczyć dziecko oddzielnie. Jeżeli chcesz uwzględnić przychód dziecka na swoim zeznaniu, wypełniasz IRS Form 8814, Parent’s Election to Report Child’s Interest and Dividends i załączasz go do swojego raportu 1040, ale wtedy tracisz odpis wysokości 1050 dol. Lepiej sporządzić dla dziecka oddzielną deklarację (patrz poniżej).

Rodzice przygotowują dla Jasia oddzielne zaznanie, gdzie wstawiają inwestycyjny przychód: odsetki bankowe, dywidendy, czy zyski kapitałowe (ang. capital gains distribution). W zależności od rodzaju przychodu, posługują się odpowiednimi załącznikami, np. Schedule D. Pierwsze 1050 dol. przychodów inwestycyjnych Jasia jest wolne od podatków.

Jak wypełnić podatkową deklarację dziecka
Podatkowa sytuacja naszego gimnazjalisty, który dorabiał latem jest bardzo prosta, więc stosujemy formularz 1040EZ. Zaznacza się, że dziecko jest samotne (single) i nie ma osób na utrzymaniu (ang. dependents), a jest na utrzymaniu rodziców. Kwotę wynagrodzenia z druku W-2 wstawia się w wierszu 1, odsetki z druku 1099-INT w wierszu 2.

Nastolatek da radę sporządzić rozliczenie sam. Dla małego dziecka ty wypełniasz deklarację i dajesz mu do podpisania. Jeżeli dziecko jeszcze nie umie pisać, składasz podpis za niego: „Jaś Kowalski, by [tu twój podpis] parent for minor child”.

Najprościej rozliczyć podatki przy pomocy komputera. IRS umożliwia za darmo sporządzenie federalnego zeznania podatkowego w sieci pod adresem www.irs.gov. Można też kupić program TurboTax (www.TurboTax.com) i rozliczyć podatki dla siebie i całej rodziny.

Przychód dziecka ponad 2100 dol. z inwestycji
Gdy dziecko poniżej lat 19 (albo 24, jeżeli jest na studiach) ma przychód inwestycyjny (ang. unearned income) powyżej 2100 dol., to jest on opodatkowany zgodnie z przedziałem podatkowym rodziców (ang. kiddie tax). Do głównego formularza podatkowego dziecka 1040 dołącza się wtedy druk IRS Form 8615, Tax for Certain Children Who Have Unearned Income.

Przestroga: bogate dziecko ma mniejsze szanse na otrzymanie pomocy studenckiej. Z tego powodu warto, by dziecko nie miało własnych pieniędzy pod koniec roku, w którym jest w jedenastej klasie, gdyż podanie o pomoc studencką wymaga wyjawienia sytuacji finansowej rodziny w dniu 1 stycznia. O szczegóły pytaj swego doradcy podatkowego.

Za tydzień wyjaśnimy, jak wygląda rozliczenie młodziana, który dostał z pracy druk 1099 MISC, a który pracował na własną rękę, albo opiekował się dziećmi oraz czy warto, żeby wpłacał na konto emerytalne.

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

 

fot.123RF Stock Photos

REKLAMA

2097977293 views

REKLAMA

REKLAMA

2097977526 views

REKLAMA

2099773918 views

REKLAMA

2097977669 views

REKLAMA

2097977770 views

REKLAMA

2097977880 views