REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Porady Jak sprzedawać na eBay

Jak sprzedawać na eBay

-

Pomysły na sprzedaż
Jeżeli chcesz wiedzieć, co najlepiej się sprzedaje na eBay, to spytaj Google („Best selling items on eBay”). Pojawiają się i znikają różne pomocne witryny. Pod koniec ubiegłego roku w dziale elektroniki najpopularniejsze były różne ochraniacze ekranu do iPhonów (szkoda, że rozchodzą się zaledwie po 99 centów za sztukę). Amazon.com pokazuje najbardziej chodliwe towary (Amazon best sellers) w różnych kategoriach. Skorzystaj z witryny terapeak.com, która śledzi, co najlepiej sprzedaje się na sieci.

Pomysły mogą być różne. Dobrze znana mi młoda osoba w wolnym czasie handluje na Amazon.com i innych platformach specjalistycznymi akademickimi podręcznikami, które bywają bardzo kosztowne. Kupuje na koniec semestru, gdy studenci się ich wyzbywają, a sprzedaje na początku roku akademickiego, gdy ceny są dwukrotnie, trzykrotnie wyższe. Zaczęła jeszcze na studiach i z niezłym sukcesem: dwa lata po ich skończeniu uskładała zadatek na ładny dom, a rozliczenia podatkowe wykazały taki przychód z ostatnich lat, że bank udzielił jej indywidualnie pożyczki hipotecznej (bez żyrantów). I tak, w wieku 25 lat młoda osoba stała się właścicielem domu w dobrej okolicy, w zasadzie tylko dzięki zajmowaniu się intratnym arbitrażem naukowych książek.

REKLAMA

Pomysł „arbitrażu” w teorii ekonomii wygląda prosto, bo polega na zakupie jakiegoś dobra wtedy i tam, gdzie cena jest niższa, i odsprzedaży gdzie indziej albo kiedy indziej, gdy cena jest wyższa. Traderzy papierów wartościowych robią to na giełdzie cały czas. Ale w praktyce nie jest to proste: trzeba poznać rynek, wiedzieć, co jest popularne, a co nie, być gotowym zainwestować duże kwoty w inwentarz, by go potem odsprzedać z zyskiem.

Niektórzy sporo zarabiają, dobrze przewidując, jakie zabawki będą szlagierem przed świętami, inni tracą na tym krocie. Ci, co wykupią jakiś towar bankrutującego sklepu za ułamek ceny czasem podwoją pieniądze, a czasem pozostają z wypchanym garażem.

Na eBay wystawiają swoje oferty również sklepy, które kupują towar hurtowo. Trudno z nimi konkurować osobie prywatnej.

Twoje koszty
Internetowe platformy handlowe pobierają komisowe. Zależnie od asortymentu, eBay bierze nawet do 10 proc. prowizji od sprzedaży, do czego dochodzi około 3-procentowa prowizja PayPala.

Ale to nie wszystko. Towar musisz opakować i wysłać. Załóż sobie konto w Stamps.com, to nic nie kosztuje. Podłączysz go do swojej karty kredytowej i będziesz mógł w domu drukować pocztowe nalepki. Oszczędzisz stania w kolejce na poczcie, a ponadto widzieć będziesz wysokość pocztowej opłaty, w zależności od kategorii przesyłki i wagi paczki. Najtaniej przesyła się „Media”, czyli książki, dyski, płyty.

Kartonowe pudełka możesz kupić na sieci w paczkach po 25 czy 50 sztuk w Staples, Quill czy Uline. Przyślą ci je do domu. Ale jeżeli oferujesz różne przedmioty, o różnych rozmiarach i kształtach, to sklep UPS chętnie sprzeda ci jedno potrzebne kartonowe pudełko z 7-10 dol. Nie jest to wiele, gdy upłynniłeś rasową kamerę Leica za kilkaset dolarów, ale gdy towar jest tani, koszty opakowania i przesyłki mogą wyeliminować zyski.

Twoja reputacja
Na eBay powinieneś dbać o swoją reputację. Istnieje tam system wzajemnego oceniania się kupującego i sprzedającego. Po zakończeniu transakcji kupujący ocenia w skali od 1 do 5 zgodność produktu z opisem, komunikację, szybkość wysyłki i opłaty za wysyłkę oraz określa swoje wrażenia jako negatywne, neutralne lub pozytywne. Może też napisać własny komentarz. Oceny doliczają się do uzyskanych wcześniej i są widoczne przy każdej ofercie danego sprzedawcy. Kupujący starają się minimalizować ryzyko transakcji, wybierając kontrahentów o dobrej reputacji, z punktacją 98-100 proc.

Skoro długość istnienia sklepiku na eBay i opinie klientów mają kluczowe znaczenie, musisz o kupujących dbać: odpowiadać na pytania, przyjmować zwroty towarów.

Wniosek
Trudno utrzymać się tylko ze sprzedaży na eBay, choć są i tacy. Ale nawet jeżeli spieniężysz tam tylko rzeczy, które zalegają ci w szafach, to już dobrze.

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

 

fot.SASCHA STEINBACH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks