REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyIRS odmawia imigrantom zwrotu podatków

IRS odmawia imigrantom zwrotu podatków

-

fot.123RF Stock Photos/IRS.gov
fot.123RF Stock Photos/IRS.gov

Osoby posługujące się numerem podatkowym (Individual Taxpayer Identification Number, ITIN) powinny wiedzieć, że Ustawa PATH Act of 2015 wprowadziła nowe przepisy, które od 1 stycznia 2017 roku powodują stopniowe wygasanie tych numerów. Konsekwencją jest wstrzymanie zwrotów podatkowych dla tysięcy imigrantów. Poniżej wyjaśniamy, co robić w tej sytuacji.

REKLAMA

Pytanie pana Wacława

Wacław z Illinois: „Jestem obywatelem, w Stanach pracuję od 15 lat, a żona przebywa w Polsce. Rozliczam ją na numer podatnika ITIN. Latem ubiegłego roku otrzymałem pismo z IRS, aby uaktualnić ten numer, co niezwłocznie uczyniłem wysyłając formularz W-7 z potwierdzoną notarialnie kopią paszportu żony. Po dwóch miesiącach IRS odpisał, że aplikację W-7 odrzuca, bo ich kartoteki wykazują istnienie tego numeru. Zeznanie podatkowe posłałem w tym roku wcześnie i spodziewałem się od IRS czeku, a tu IRS odmówił mi zwrotu nadpłaconych podatków. Dlaczego? Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc”.

Co to jest ITIN

W roku 1996 Departament Skarbu wprowadził numery identyfikacji podatkowej ITIN dla cudzoziemców mających obowiązek podatkowy w USA, a nie uprawnionych do numeru Social Security. ITIN jest w zasadzie dla cudzoziemców inwestujących w Stanach i winnych podatki od zysków. Ale skoro Urząd Podatkowy (IRS) wydaje ten numer nie wnikając w status imigracyjny, posługują się nim do pracy nielegalni imigranci. ITIN składa się z dziewięciu cyfr, zaczyna się od dziewiątki. Zaznaczyć trzeba wyraźnie, że ITIN nie jest żadnym zastępczym numerem Social Security, nie uprawnia do pracy, w żadnej mierze nie legalizuje pobytu w USA, a składki Social Security odprowadzane na ten numer nie uprawniają do emerytury, chyba że w przyszłości dana osoba zalegalizuje swój imigracyjny status, otrzyma legalny numer Social Security i załatwi przerejestrowanie zarobków z numeru ITIN na SSN.

Kto może dostać ITIN, a kto nie

Numer podatnika może dostać każdy, kto nie jest uprawniony do numeru Social Security (SSN), a ma w Stanach obowiązek podatkowy. Uprawnieni do ITIN są też małżonkowie cudzoziemcy rozliczający się razem z amerykańskimi podatnikami oraz osoby zgłaszane przez amerykańskich podatników jako osoby będące na utrzymaniu.
O ITIN nie powinni ubiegać się obywatele, stali rezydenci i posiadacze wiz tymczasowych z prawem pracy, bo są uprawnieni do numeru Social Security.

Jak ubiegać się o ITIN

Do uzyskania ITIN służy druk IRS Form W-7, który można pobrać z Internetu: (www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw7.pdf). Do wniosku W-7 należy dołączyć uzasadnienie potrzeby posiadania numeru, czyli najczęściej rozliczenie podatkowe wymagane przez prawo z powodu posiadania przychodów w USA. Trzeba też posłać paszport osoby ubiegającej się o ITIN ze stemplem pokazującym datę przekroczenia granicy. IRS przyjmuje kopie dokumentów, ale muszą one być albo poświadczone przez instytucje, które je wydały, albo przez amerykańskiego notariusza. Wniosek o odnowienie ITIN można też złożyć w którejś z autoryzowanych przez IRS placówek, których adresy są pod adresem: www.irs.gov/individuals/acceptance-agent-program.
Wypełniony formularz można złożyć na kilka sposobów: osobiście w biurze IRS, razem z rocznym zeznaniem podatkowym albo posłać pocztą na adres podany na formularzu.

Problemy z numerami podatkowymi

Numery ITIN służą nielegalnym imigrantom nie tylko do płacenia podatków, lecz również do pracy, bankowości, ubezpieczeń, edukacji. Niestety, stały się też używane do masowych oszustw podatkowych. Pojawiły się fałszywe deklaracje podatkowe i nienależne zwroty podatków. Przedsiębiorczy osobnicy wpisują sobie dzieci na utrzymaniu i dostają hojne kredyty podatkowe idące w miliardy dolarów rocznie. Inspektorat Departamentu Skarbu odkrył na przykład, że ponad 90 tys. wniosków o ITIN przyszło z dziesięciu identycznych adresów, a ponad 16 milionów dolarów zwrotów podatkowych było wpłaconych na dziesięć kont bankowych.
Dlatego Departament Skarbu postanowił walczyć z nadużyciami i wydał dyrektywy powodujące stopniowe wygasanie numerów podatkowych. W październiku rozesłał do podatników informacje, że numery trzeba odnowić, ale nie wszyscy podatnicy odpisali, a jeżeli nawet, to nie tak, jak należało. Teraz, podobnie jak pan Wacław, dostają mniejszy zwrot podatku, niż przypuszczali albo ich zwrot podatków jest zamrożony.

Kto musi odnowić ITIN?

Oto numery, które powinny być odnowione:
– nieużywane numery. Numery ITIN, które nie są używane na federalnych deklaracjach podatkowych chociażby w jednym z ostatnich trzech lat (dotyczących roku: 2013, 2014 i 2015), przestają być ważne począwszy od 1 stycznia 2017 roku.
– wygasające numery. Numery wydane przed rokiem 2013 zaczną wygasać stopniowo. W roku 2017 tracą ważność numery mające środkowe cyfry 78 albo 79 (przykład: 9XX-78-XXXX). Posiadaczy tych numerów IRS poinformował pisemnie. IRS jeszcze nie ogłosił, które numery wygasną w kolejnych latach, ale wiadomo, że proces trwać będzie przez cztery lata – do roku 2020.

Mając na deklaracji nieważny numer ITIN, nie odzyskasz nadpłaconych podatków do czasu jego odnowienia.

Co robić

Jeżeli nie stosujesz numeru ITIN w roku 2017, to teraz nie musisz robić nic. Jeżeli natomiast, tak jak pan Wacław, używasz ITIN (swój, małżonka, albo dzieci), to odnów go przy pomocy formularza W-7. Upewnij się tylko, że jest to nowa wersja druku na rok 2016. W prawym górnym rogu zakreśl opcję „Renew an existing ITIN”, której nie mają stare wersje. Jeżeli tego nie zrobisz, to IRS założy, że ubiegasz się o nowy numer, stwierdzi, że na twoje nazwisko numer był już przyznany i wniosek odrzuci. To właśnie przydarzyło się panu Wacławowi.

W odróżnieniu od wniosku o nowy ITIN, wniosek o odnowienie istniejącego numeru wysyła się bez zeznania podatkowego na adres podany w instrukcjach. Aplikację podpisuje wnioskodawca (podatnik albo małżonek). Przeczytasz o tym więcej w broszurze pt. „Understanding Your IRS Individual Taxpayer Identification Number”: www.irs.gov/pub/irs-pdf/p1915.pdf. Zwróć szczególną uwagę na wymagane dokumenty identyfikacyjne, a szczególnie dzieci, bo zmieniły się tu wymagania. Licencjonowane firmy rozliczające podatki mogą poświadczyć autentyczność kopii dokumentów. Wraz z osobą, której numer wygasa, odnowić ITIN mogą wszyscy członkowie jej rodziny. Po kilku tygodniach dostaniesz odpowiedź (pismo CP565).

Gdy IRS otrzyma i sprawdzi twoją podatkową deklarację, dostrzeże wygasły numer, wówczas unieważni odpisy i przyśle ci list o powiększonej należności podatkowej. Wtedy odpisz, załączając kopię pisma CP565 o odnowieniu numeru. IRS powinien przywrócić ci należne odpisy, kredyty i poinformować cię o tym.

Za tydzień wyjaśnię, kiedy dzieci i małżonkowie bez numerów Social Security mogą być deklarowani na zeznaniu podatkowym, a kiedy nie.
***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: poczta@poradniksukces.com

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

REKLAMA

2128842605 views

REKLAMA

REKLAMA

2128842621 views

REKLAMA

REKLAMA

2130638941 views

REKLAMA

2128842631 views

REKLAMA

2128842635 views

REKLAMA

2128842640 views