REKLAMA

2132514803 views

REKLAMA

2132514802 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyFinanse i planowanie emerytalne. O czym powinniśmy pamiętać przed końcem roku!

Finanse i planowanie emerytalne. O czym powinniśmy pamiętać przed końcem roku!

-

Sezon świąteczny już w pełni, oznacza to również, że nieubłaganie zbliżamy się do końca roku. Grudzień to intensywny miesiąc pełen przygotowań do nadchodzących uroczystości rodzinnych i w tym przedświątecznym zabieganiu bardzo łatwo jest zapomnieć o ważnych sprawach, które powinny być załatwione jeszcze przed końcem roku! Dotyczy to też naszych finansów i planowania emerytalnego. Oto najważniejsze zagadnienia, o których powinniśmy pamiętać!

RMD

REKLAMA

Po pierwsze do końca grudnia musimy zrealizować nasze RMD (Required Minimum Distributions) na 2019 rok. Są to wymagane minimalne wypłaty z naszych planów emerytalnych, które należy dokonywać każdego roku po ukończeniu 70½ lat. Jeżeli tego nie zrobimy, ponosimy sporą karę w wysokości 50% od wymaganej kwoty, więc może nas to słono kosztować.

W celu obliczenia wysokości RMD każde konto emerytalne musi być rozpatrywane indywidualnie, ale już wszystkie wyliczone RMDs możemy skumulować i zrealizować jako jedną wypłatę z wybranego konta. Tego typu działanie zdecydowanie ułatwia proces wypłacania, możemy z niego jednak skorzystać tylko wtedy, gdy mamy tego samego rodzaju plany emerytalne. Nie możemy na przykład połączyć wypłat z kont IRA i 401K, muszą być one dokonywane oddzielnie.

Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze RMD, gdyż możemy opóźnić jego realizację do 1 kwietnia następnego roku.  Należy tylko wtedy pamiętać, że w konsekwencji tego odroczenia, w kolejnym roku będą czekały nas dwie wypłaty RMD: bieżąca i ta zaległa, co może okazać się nie dla wszystkich korzystne ze względów podatkowych. W niektórych przypadkach możemy nawet zmniejszyć kwotę RMD lub całkowicie się go pozbyć. Wszystko zależy oczywiście od naszej indywidualnej sytuacji, którą warto przeanalizować i skonsultować ze specjalistą, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki.

Składki na plany 401k

Do końca roku 2019 również powinny być dokonane kontrybucje na nasze konta 401K lub inne plany sponsorowane przez naszych pracodawców. W przypadku planów IRA mamy czas do 15 kwietnia 2020 roku, ale na konta 401k nasze składki muszą wpłynąć jeszcze w tym roku. Jeśli macie Państwo ukończone 50 lat możecie odłożyć do $25,000, natomiast poniżej 50 lat, limit ten wynosi $19,000 rocznie. Plany 401K są bardzo często podstawowym źródłem utrzymania na emeryturze, nie zapomnijmy więc o maksymalnym wykorzystaniu tego narzędzia.

Konwersje ROTH

Warto też teraz rozważyć różnego rodzaju ruchy strategiczne, które pomogą nam zaoszczędzić na podatkach. Należą do nich tzw. Roth Conversions, dzięki którym dokonujemy konwersji tradycyjnego konta emerytalnego na konto ROTH. Warto tu podkreślić, że nie ma żadnych ograniczeń dochodowych, możemy więc przeliczyć dowolną kwotę na konto Roth. Decydując się na taką zmianę musimy oczywiście zapłacić podatek, ale gdy to już nastąpi, nasze pieniądze będą wzrastały bez obciążenia podatkowego. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie obowiązują jedne z najniższych stawek podatkowych w historii, jest to bardzo korzystna opcja, dzięki której możemy zminimalizować lub całkowicie wyeliminować nasze podatki na emeryturze.

Darowizny i prezenty

„Gifting” czyli dzielenie się prezentami jest bardzo przydatne zwłaszcza teraz w sezonie świątecznym. Jeżeli zrobimy to umiejętnie, nasze prezenty przyniosą korzyści nie tylko odbiorcom, ale również nam jako ofiarodawcom. Planując podarowanie prezentu w formie gotówki, nie powinniśmy przekroczyć limitu $15,000, aby nie ponieść konsekwencji podatkowych. Dużą popularnością cieszą się również charytatywne darowizny. Główną ich zaletą jest nasza satysfakcja z możliwości pomocy organizacjom, które są bliskie naszemu sercu i pozytywnie wpływają na życie wielu ludzi. Ale to nie wszystko, w wielu przypadkach obdarowując innych można też skorzystać finansowo, a mianowicie przekazany prezent odliczyć sobie od podatku. Co więcej, niektóre prezenty finansowe mogą przynieść nie tylko duże ulgi podatkowe, ale również dochód przez resztę życia. Darowizna na cele charytatywne może więc stać się bardzo efektywną i cenną częścią planu emerytalnego.

Do końca roku pozostało niewiele! Jest to idealny moment, aby przyjrzeć się swojej sytuacji i podjąć ważne decyzje, dzięki którym pozytywnie wpłyniemy na naszą przyszłość finansową i emeryturę. Jeśli potrzebujecie pomocy lub porady, zapraszamy do Financial Wealth Alliance!

Dariusz Godlewski, RFC

 

Tel. 847-312-3454
ZaplanujFinanse.com

Prezes i założyciel firmy Financial Wealth Alliance, która od 12 lat współpracuje z setkami zadowolonych rodzin na terenie całego Chicago i jego okolic. Licencjonowany doradca finansowy, działający jako niezależny specjalista w oparciu o tzw. „fiduciary duty”, dba przede wszystkim o najlepszy interes klienta i jego bezpieczną przyszłość finansową.

Dariusz wierzy, że efektywna współpraca z klientami jest procesem długotrwałym, który powinien opierać się na systematycznej komunikacji, pozwalającej na dokładne określenie celów finansowych klienta. Zasłynął w środowisku Polonii amerykańskiej ze swoich audycji radiowych ,,Finanse Chicago”, w których co tydzień przedstawia najnowsze doniesienia ze świata finansów, a także omawia najważniejsze zagadnienia w zakresie planowania emerytalnego i inwestycyjnego. Jego zdaniem sukces planowania emerytalnego opiera się na kompleksowej i spójnej strategii, która powinna być dobrze przemyślana i zaprojektowana w oparciu o indywidualne potrzeby każdego klienta.

fot. Pexels.com

REKLAMA

2129557698 views

REKLAMA

REKLAMA

2129557713 views

REKLAMA

REKLAMA

2131354033 views

REKLAMA

2129557723 views

REKLAMA

2129557726 views

REKLAMA

2129557730 views