REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Porady Darmowe ubezpieczenie zdrowotne w Polsce dla seniora

Darmowe ubezpieczenie zdrowotne w Polsce dla seniora

-

Jesteś na emeryturze Social Security, jeździsz do Polski na kilka miesięcy w roku, gdzie masz rodzinę i przyjaciół. Ale nie masz tam ubezpieczenia zdrowotnego i w razie choroby narażony jesteś na duże koszty. Być może należy ci się bezpłatne ubezpieczenie w Polsce. Mało tego – ZUS (czy KRUS) jeszcze ci do niego dopłaci. Oto dlaczego.

Groszowa emerytura ZUS – pełne ubezpieczenie

REKLAMA

Aby móc w Polsce leczyć się za darmo, należy być polskim emerytem albo rencistą, bowiem są oni objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Polskim emerytem zostać może większość z nas, jeżeli pracowaliśmy w Polsce co najmniej rok.

Warunkiem nabycia prawa do świadczeń emerytalnych jest osiągnięcie wymaganego wieku oraz odpowiedniego stażu pracy. Przepisy zależą od wieku wnioskodawcy, bo istnieją stare i nowe reguły.

Stary system emerytalny

Stary system dotyczy osób urodzonych przed końcem 1948 r. Nabywają one prawo do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – oraz po udowodnieniu okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Osobom, które nie osiągnęły takich okresów składkowych i nieskładkowych przysługuje emerytura niepełna, jeżeli posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn.

Jeżeli jesteś w tej grupie wiekowej, nie pracowałeś w Polsce odpowiednio długo, ale pracowałeś legalnie w Stanach odpowiednio długo, to nadal masz szansę na polską emeryturę dzięki polsko-amerykańskiej umowie emerytalnej.

Nowy system emerytalny

Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. warunkiem uzyskania prawa do emerytury ZUS jest ukończenie wieku emerytalnego (wzrastającego stopniowo do 67 lat), natomiast uprawnienie nie jest zależne od osiągnięcia odpowiedniego stażu ubezpieczenia (tj. okresów składkowych i nieskładkowych).

Wysokość nowej emerytury jest uzależniona od składek zgromadzonych w ZUS-ie. Zebrany ze składek kapitał jest dzielony przez przewidywaną średnią (podawaną przez GUS) długość życia. Wynik tego działania to wysokość naszej emerytury. Oznacza to, że można pracować np. dwa lata i dostać mikroskopijną emeryturę, a razem z nią ubezpieczenie zdrowotne.

Dla Polonusów inaczej

Osoby urodzone przed 1949 rokiem muszą udowodnić odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy podany powyżej. Ale typowy Polak w Ameryce rzadko kiedy pracował w Polsce 15-25 lat, ale z pomocą przychodzi mu umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi z 2009 roku. Dzięki niej ZUS albo KRUS przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego, obok polskich, uwzględnia również okresy ubezpieczenia w USA – o ile zachodzi taka potrzeba.

Zgodnie z umową, jeżeli okres ubezpieczenia w Polsce wynosi 12 miesięcy albo więcej, to ZUS ma obowiązek zastosować zasady sumowania okresów przebytych w Polsce i w USA. Dlatego nawet rok pracy w Polsce wystarcza, by otrzymać w Polsce parę groszy emerytury, ale z nią pełne ubezpieczenie zdrowotne. Szczegóły wyjaśniam w książce pt.: “Emerytura polska i amerykańska, ich łączenie i skutki Umowy o zabezpieczeniu społecznym”.

Łączenia okresów ubezpieczenia w Polsce i w USA nie stosuje się względem młodszych emerytów, urodzonych po 1 stycznia 1949 roku, bo nowy system emerytalny nie wymaga określonego stażu pracy.

Odbiorca polskiej emerytury czy renty może być zwolniony z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli mieszka poza granicami Polski.

Ubezpieczenie odbiorcy Social Security w Polsce

Jeżeli wrócisz do Polski i przekazywać będziesz świadczenia Social Security drogą bankową, to zostaniesz automatycznie ubezpieczony.

Emerytura z USA, wypłacana przez bank osobie zamieszkałej w Polsce, jest tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Dlatego bank zgłosi taką osobę do ubezpieczenia zdrowotnego i będzie potrącał należną składkę zdrowotną.

Ile kosztuje ubezpieczenie emeryta

Osobie uprawnionej do emerytury, a zamieszkałej w Polsce, pobiera się od wypłacanego świadczenia składkę na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z ustawą z dnia 27.08.2008 r. o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.). Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru, przy czym 7,75 proc. składki podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych, a pozostała część potrącana jest ze świadczenia. Z tego wynika, że za ubezpieczenie zdrowotne płaci się tylko 1,25 proc. świadczeń emerytalnych, a pozostała po podatkach emerytura zostanie w naszej kieszeni.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Osoby nieobjęte w Polsce obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (czyli te, które nie są emerytami, pracownikami albo bezrobotnymi) mogą ubezpieczyć się w NFZ dobrowolnie. Warunkiem dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest udokumentowane posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce oraz opłacanie składki. Umowę dobrowolnego ubezpieczenia zawiera się w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania w Polsce. Ubezpieczeniem objęci zostaną uprawnieni członkowie rodziny.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne oczywiście nie jest bezpłatne. Kosztuje i to sporo. Kwota składki wynosi 9 proc. wartości przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez Główny Urząd Statystyczny. W roku 2014 kwota przeciętnego wynagrodzenia wynosiła ok. 3783 zł miesięcznie, więc składka ubezpieczeniowa – 340 zł.

Wniosek

Jak widać, nawet po krótkim okresie pracy w Polsce ZUS (KRUS) może zapewnić ubezpieczenie zdrowotne nam i naszemu małżonkowi i jeszcze będzie do tego dokładał parę złotych. What a deal!

Wniosek: jedziesz na lato do Polski? Spróbuj załatwić sobie emeryturę, a z nią ubezpieczenie zdrowotne. Polskie sanatoria czekają.
Elżbieta Baumgartner

fot.123RF Stock Photos

15 KOMENTARZE

 1. Tak powinno byc, ale nie jest.
  ZUS wymaga, zeby polscy emeryci, chcacy miec obowiazkowe ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, na podstawie ustawy z dnia 27.08.2004r. o swiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze srodkow publicznych, musieli mieszkac na stale w Polsce.
  Walcze o to z ZUS I NFZ, bez skutku, juz ponad 2 lata.
  Pozdrawiam
  Gienek

  • Witam,

   Czy moglby sie Pan podzielic jego wiadomosciami na ten temat. Moj maz i ja chcielibysmy spedzic kilka miesiecy w roku w naszym mieszkaniu w Polsce ale niestety koszty ubezpieczenia od wypadku wykupione w Kanadzie to kilka dodatkowych tysiecy dolarow. Moj maz ma malutka emeryture w Polsce ale nie ma odciaganych skladek na opieke zdrowotna ZUS. Prosze o kontakt.

 2. W większości artykułów w gazetach piszę się nieprawdę i podobnie tutaj.
  Pisze Pani: „Warunkiem nabycia prawa do świadczeń emerytalnych jest osiągnięcie wymaganego wieku oraz odpowiedniego stażu pracy”.
  To jest półprawda bo jest to warunek konieczny ale nie wystarczający , bo trzeba jeszcze po spełnieniu tego warunku złożyć tzw „wniosek o emeryturę do ZUS” i pobierać tą emeryturę żeby być ubezpieczonym na zdrowie przez ZUS !!!.
  Osoba która osiągnęła odpowiedni wiek emerytalny , ma odpowiedni staż pracy , ba nawet dostała pismo od ZUS ile wynosi obliczona emerytura jest nikim w Polsce w sensie ubezpieczenia zdrowotnego jeśli nie pobiera tej emerytury.
  Przykładowo jeśli ktoś np. był zarejestrowany jako bezrobotny i po osiągnięciu wieku emerytalnego nie złożył tzw „ wniosku o emeryturę „ tzn. o wypłatę emerytury to jest nieubezpieczony przez ZUS i nie żadnych praw przysługujących emerytowi.
  Przykładowo jeśli ktoś miałby dostawać emeryturę np. 2000 zł miesięcznie to ZUS by płacił składkę zdrowotną za niego jak tu napisano 1,25% czyli 25 zł miesięcznie.
  Ale jeśli np. taki niby emeryt chciałby się dobrowolnie ubezpieczyć bo trafił np. do szpitala to musiał by zapłacić za 3 miesiące ubezpieczenia ok . 3×400=1200 zł i jeszcze pewnie spłacić poprzedni okres jaki upłynął od osiągnięcia wieku emerytalnego !!!
  Podobno MOPS może zapłacić za osobę nie ubezpieczoną , ciekawe ile by płacił za takiego niby emeryta bo ja sam bez wahania bym zapłacił dobrowolnie 3×25 zł =75 zł za 3 miesiące – liczy się od dnia zachorowania.
  Bo jeśli MOPS zapłacił by np. 1200 zł w tym przypadku to byłoby wg mnie naciąganie budżetu gminy ?
  Także nie wszystko jest takie proste dla osób mających niby „uprawnia emerytalne” a nie pobierających emerytury.
  Tytuł artykułu też jest mylny , powinno być emeryta a nie seniora !!! Senior to ktoś po osiągnięciu pewnego wieku a emeryt to ktoś pobierający co miesiąc emeryturę !!!

 3. Zgadzam sie z opiniami wyrazonymi w komentarzach. Mieszkam za granica, ale od paru lat dostaje emeryture z ZUS-u. Pare lat temu informowalem sie w NFZ i w ZUS-ie odnosnie mozliwosci dostania ubezpieczenia w Polsce (na moje pobyty w kraju). Powiedziano mi, po wielu próbach kontaktu ze wspomnianymi instytucjami, ze musze mieszkac w Polsce, zeby miec prawo do ubezpieczenia. A wiec, artykól pani Baumgartner wprowadza w blad.

  • Czy ma pan polski Pesel i zameldowanie gdzieś w Polsce?? Pytam ponieważ znam osoby przyjeżdżające do kraju na kilka miesięcy w roku i maja pełne ubezpieczenie.Składki są im ściągane z emerytury.

  • Dziekuje za komentarz. Tak, mam polski Pesel, ale nie mam zameldowania w Polsce.
   Te osoby, o których Pani pisze, prawdopodobnie podaja jakis adres w Polsce.

   Boguslaw

 4. osoby te podaly adres zamieszkania w polsce a nie za granica i dlatego maja ubezpieczenie ,ale jest to jawna dyskryminacja ze strony zus i nfz i nalezaloby sie zjednoczyc i cos z tym oszustwem zlodziejskim zrobic .gdyz zus potraca zaliczke na podatek w ktorej jest zawarta skladka 7,75% na ubezpieczenie ktorej zus nie odprowadz do nfz.

 5. mam dylemat, bo otrzymuje juz 6 rok emeryture polska i mam polskie ubezpieczenie.W usa dostalam Medicare i od tego dnia polecilam ZUSowi aby zdjal moje ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Korzystalam z NFZ jak bywalam w Polsce, majac staly pobyt w USA, w tym czasie nie mialam ubezpieczenia zdrowotnego i SS w USA. ZUS /NFZ zada ode mnie okreslenia mojego osrodka zycia i dokumentacji z Medicare, tlumaczone na Polski aby zdac skladki ze mnie.Czasem mysle,ze poprostu latwiej jest zostawic ta sprawe skladek na ZUS tak jak jest i placic dalej za to z czego nie korzystam. To wszystko jest tak pogmatwane, brak mi slow.

 6. Artykul wprowadza w blad. Wlasnie przyznano mi emeryture w Polsce, nie ma potracenia na NFZ,
  ZUS poeiedzial mi ze ubezpieczenie zdrowotne jest tylko dla osob zamieszkalych w Polsce. Jezeli ktos ma inne informacje prosimy o komentarz.

  • Ja tez otrzymalem od ZUS te same informacje .Osobom,ktore mieszkaja na stale w USA nie przysluguje ubezpieczenie zdrowotne z NFZ w Polsce.

 7. Pytanie do pani Elżbiety Baumgartner,

  Czy od czasu napisania tego artykulu cos sie zmienilo w Polskim prawie? Wielu emeryowanych Polakow mieszkajacych w Kanadzie chcialoby spedzac do pol roku w Polsce ale nie moga ze wzgledu na astronomiczne koszty ubezpieczenia zdrowotnego. Czy jest jakas nadzieja na zmiany?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks