REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporady prawneSąd spadkowy – czyli Probate Court – w stanie Illinois

Sąd spadkowy – czyli Probate Court – w stanie Illinois

-

Ogólnie mówiąc, przekazanie spadku spadkobiercom odbywa się drogą sądową po śmierci spadkobiercy. W zależności od tego, co spadkobierca po sobie pozostawił, sąd spadkowy może być jedyną drogą uzyskania spadku. Nie ma większego znaczenia, czy spadkobierca pozostawił po sobie testament w przypadku, gdy majątek do rozporządzenia jest warty więcej niż 100 tys. dol. albo w jego zawartość wchodzi nieruchomość znajdująca się w stanie Illinois.

Co zrobić po śmierci bliskiej osoby?

REKLAMA

Aby rozpocząć długą drogę uzyskania majątku spadkobiercy należy otworzyć sprawę spadkową w lokalnym sądzie, w powiecie, gdzie spadkodawca zmarł. Oczywiście ta procedura nie jest prosta i wymaga znajomości prawa spadkowego w Illinois. W przypadku, gdy spadkobierca pozostawił tylko testament (ang. will), ten dokument powinien wskazać wykonawcę testamentu, (ang. executor), który po zatwierdzeniu sądu zajmie się rozporządzeniem majątku. Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, sąd wtedy wskaże wykonawcę, najczęściej członka rodziny. Osoba, która jest wykonawcą ma obowiązek powiadomić wszystkich spadkobierców o spadku oraz kredytodawców, gdzie zmarły pozostawił po sobie długi. Jeśli po sześciu miesiącach kredytodawcy nie zgłoszą się po swój dług, taki dług najczęściej przepada. Po upływie tych sześciu miesięcy wykonawca może rozporządzić majątkiem. Oczywiście najczęściej odbywa się to z pomocą adwokata, który specjalizuje się w prawie spadkowym stanu Illinois.

W przypadku, kiedy zmarły nie pozostawił testamentu, rozporządzenie majątkiem odbywa się według kodeksu, który wskazuje kolejność rozporządzenia majątkiem zmarłego. Na przykład w pierwszej kolejności są opłacane koszty związane z pogrzebem, koszty związane z administracją spadku, również koszty adwokata, spadek dla żony i dzieci, podatki oraz inne długi. Dopiero po spłaceniu powyższych zadłużeń, majątek może być rozporządzony dla spadkobierców. W przypadku, jeśli ktoś nie zostawił testamentu, majątek będzie podzielony w kolejności kodeksowej. Jeśli ktoś zostawił testament, to będzie według testamentu.

Procedura spadkowa zazwyczaj trwa w Cook County około roku, a po tym czasie sędzia musi zatwierdzić administrację spadku i zamknąć sprawę kończąc oficjalne rozporządzenie majątkiem spadkodawcy. Także, warto zwrócić uwagę na to, że sąd spadkowy może być kosztowny i często spadkobiercy dostaną tylko część majątku.

Czy majątek spadkodawcy można rozporządzić bez sądu spadkowego?

Jeśli majątek spadkobiercy nie zawiera nieruchomości albo jest niższy niż 100 tys. dol. przekazanie spadku jest możliwe poprzez wypełnienie oraz zarekordowanie Small Estates Affidavit.

Sąd spadkowy można ominąć stwarzając fundusz spadkowy ang. trust). Jest to dokument, który służy jako instrukcja woli zmarłego. Takie instrukcje są nadane dla wykonawcy funduszu i informują o tym, jak rozporządzić majątek po śmierci. Majątek może być rozporządzony natychmiast, albo też służyć kilku pokoleniom, na przykład dzieciom czy wnukom. W zależności od potrzeb, fundusz może być również spisany w celu ochrony przed kredytobiorcami. Przy stworzeniu funduszu spadkowego, rozporządzenie majątkiem nie odbywa się drogą sądową. W ten sposób spadkodawca stwarza plan spadkowy, wyraża swoją wolę rozporządzenia spadkiem na piśmie. Po śmierci spadkodawcy, osoba wyznaczona przez spadkodawcę za życia w funduszu spadkowym, zajmuje się rozporządzaniem majątku bez żadnego wpływu sądu i w jak najszybszym czasie.

Kasia Kaczmarczyk

kasiakaczmarczyk
jest adwokatem w kancelarii Foley & Mansfield PLLP w Chicago. Zajmuje się obroną firm przed odpowiedzialnością cywilną w prawie budowlanym oraz sprawami związanymi z ekspozycją na azbest. Dodatkowo, broni osoby indywidualne w oskarżeniach o jazdę pod wpływem alkoholu albo narkotyków. Od wielu lat zajmuje się również prawem spadkowym sporządzając testamenty oraz fundusze spadkowe. Mecenas Kaczmarczyk przez ponad 10 lat pracowała w prokuraturze powiatu Cook, gdzie przeprowadziła setki rozpraw kryminalnych, skupiając się na oskarżeniach o jazdę pod wpływem alkoholu. Ściśle tez współpracowała z ofiarami zbrodni oraz wykroczeń kryminalnych.
55 West Monroe Street, Suite 3430
Chicago, Illinois 60603
312-254-3840
773-818-6655

 

fot.Karen Neoh/Flickr

REKLAMA

2094052195 views

REKLAMA

REKLAMA

2094052479 views

REKLAMA

2095848928 views

REKLAMA

2094052729 views

REKLAMA

2094052867 views

Pies w Atlancie (i nie tylko)

Napiwki i polityka

Zamach czy morderstwo?

Horror w Texas City

Klimatyczna zagadka

REKLAMA

2094053008 views