0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPorady językowe„Szybko, tanio i dobrze”

„Szybko, tanio i dobrze”

-

Takim hasłem uwagę klientów próbują przyciągnąć przedstawiciele niemal każdej branży, w tym językowej. Czy języka obcego możesz nauczyć się niemal za darmo, w ciągu kilku tygodni, a do tego dobrze? Co kryje się za obietnicami składanymi przez ośrodki szkoleniowe oraz producentów pomocy do nauki?

Podstawowym elementem psychologii sprzedaży jest fakt, że dokonując wyborów ludzie kierują się emocjami. Decydentami są zmysły i nasze wyobrażenie zmiany, która nastąpi po zakupie produktu lub usługi. Klient, który nie spieszy się, ma szansę porównać oferty, zmodyfikować swoje oczekiwania, a tym samym dokonać lepszego wyboru. Z własnego doświadczenia na pewno wiesz, że w pośpiechu proces decyzyjny jest chaotyczny, krótki, a efekt bolesny: kupiłeś coś, co okazało się zupełnie bezużyteczne, pomimo swojej wysokiej ceny. Umiejętności językowe cenione są ze względu na dużą ilość czasu niezbędną do ich uzyskania i rozwinięcia. Gotowy produkt to wynik wieloletniej pracy, zaangażowania, pasji i determinacji. Osoby, które przeprowadzają się do innego kraju, nawiązują relacje towarzyskie z obcokrajowcami, planują podróże, ekspansję swojej firmy na rynki zagraniczne lub zmieniają pracę, w której wymagany jest język dla nich obcy, czują pilną potrzebę nabycia określonych umiejętności. Część z nich oczekuje efektów natychmiast i szuka rozwiązań które to zapewnią. Pomimo coraz większej świadomości etapów przyswajania języka, popyt na szybki efekt napędza ofertę alternatywnych metod uczenia się, na przykład Callan i SITA.

Callan
Opracowana w 1960 roku przez R.K.T. Callana, który krytykował współczesne mu metody, głównie szkoły Berlitz. Założenia i materiały są niezmiennie od momentu ich powstania, ponieważ zabronione są jakiekolwiek modyfikacje. Kurs składa się z 12 etapów trwających 15 godzin. Zestaw dydaktyczny obejmuje 6 podręczników i dodatkowe materiały. Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu w grupie do 12 osób, a każde z nich prowadzone jest przez innego lektora dowolnej narodowości. Struktura zajęć opiera się na pytaniach i odpowiedziach, czyli lektor wskazuje osobę która odpowiada, a w przypadku błędu lub braku odpowiedzi wyznaczana jest inna osoba. Słuchacze koncentrują się tylko na mówieniu; praca w domu nie obowiązuje. Istotną cechą kursu Callana jest jego dynamika – celem jest utrzymanie tempa 240 słów na minutę (w rzeczywistości 150-180), każde zdanie na inny temat, rotacja lektorów. Założeniem metody Callana jest opanowanie określonego wycinku słownictwa i umiejętność zastosowania go w wypowiedziach o sztywno określonej konstrukcji.

REKLAMA

SITA
Technika nie tylko stymulująca mózg, ale poważnie ingerująca w jego pracę. Jedynym rekwizytem są specjalne okulary ze słuchawkami. Osoba ucząca się wprowadzana jest w stan głębokiego relaksu, który – niewątpliwie – sprzyja nauce. Kontrowersje wynikają z faktu, że jest on wydłużony sztucznie do kilkudziesięciu minut, podczas gdy naturalnie trwa kilka chwil (moment przejścia z jawy w sen i odwrotnie). Szukając opinii na temat efektywności metody SITA znajdziemy tyle pozytywnych, ile negatywnych. Tak intensywna i długotrwała stymulacja mózgu może znacznie przyspieszyć przyswajanie informacji w ogóle, ale kosztem zdrowia człowieka. Osoby, które stosowały metodę SITA, często skarżą się na bezsenność, ale może ona wywołać też szereg innych anomalii.

Na najlepsze trzeba poczekać, ale czekać aktywnie – poprzez pracę, powtórki, wyszukiwanie nowych bodźców i motywatorów. Tych, którzy przyzwyczaili się do zdobywania rzeczy od ręki, opanowanie języka obcego może rozczarować, bo język nie jest produktem zamkniętym w pudełku, którego atrakcyjność uzależniona jest od sezonu czy ceny. W celu poznania języka, czyli słownictwa, wymowy, zależności gramatycznych, nawiązań kulturowych, pisowni itp., bądź przygotowany na długą wędrówkę, czasem pod górę i w deszczu.  Zdecyduj, jakie metody do ciebie przemawiają. Wybierz miejsce do nauki, w którym czujesz się komfortowo i porę dnia, która sprzyja koncentracji. Możesz przyswajać język poprzez spotkania konwersacyjne z rodowitym mówcą. Możesz połączyć odpoczynek wakacyjny z nauką wyjeżdżając na obóz językowy lub na specjalny kurs w obcym kraju. A może nauka języka obcego poprzez teatr? “Good things come to those who wait”!

Elżbieta Rembelska

fot.geralt/pixabay.com/gratisography/pexels.com

REKLAMA

2091286859 views

REKLAMA

2091287158 views

REKLAMA

2093083617 views

REKLAMA

2091287439 views

REKLAMA

2091287587 views

REKLAMA

2091287731 views