REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Trud dorastania

-

Dorastanie to nie jest łatwy czas. I dla młodego człowieka, i dla jego rodziców. Dziecko powoli zmienia się na każdej płaszczyźnie: biologicznej, psychicznej, społecznej, kształtuje się jego tożsamość. Bunt. Konflikty. Jak pomóc sobie i dziecku przejść przez ten okres?

Między dzieciństwem a dorosłością

REKLAMA

Dorastanie to dość długi i bardzo zróżnicowany okres życia pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Za jego dolną granicę przyjmuje się 10-12 rok życia, górną – 20. rok życia.
W trakcie dorastania zachodzą intensywne zmiany we wszystkich obszarach funkcjonowania. Wzorce i schematy ukształtowane w dzieciństwie przestają spełniać swoje funkcje, a nie pojawiły się jeszcze nowe. Wszystkie osiągnięcia, kompetencje, wiedza i umiejętności przechodzą czas wielkiej próby. Młody człowiek zaczyna poszukiwać nowych doświadczeń, podejmuje liczne próby i eksperymenty, aby upewnić się co do słuszności własnych wyborów, a także pomóc określić własną tożsamość. Dojrzała tożsamość gwarantuje poczucie spójności wewnętrznej i zachowania we względnie stały sposób.

Podejmowane próby wiążą się oczywiście z ryzykiem popełnienia błędu, tym bardziej, że dorastanie jest osadzone w kontekście społeczno-kulturowym, co może generować dużą presję podczas dokonywania wyborów.

Okres ten jest trudny dla młodego człowieka, ale liczne badania wskazują, że często jeszcze trudniejszy bywa dla rodziców. Obawiają się oni, czy przemiany zachodzące w ich dziecku zmierzają we właściwym kierunku, boją się utraty kontroli nad dzieckiem oraz nierozważnego korzystania przez dziecko z (dopiero co osiągniętej) indywidualności.

 

 

– Więcej przeczytasz na portalu dzielnicarodzica.pl

 

Justyna Śliwińska-Sroka

fot.epicantus/pixabay.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks