REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaZwroty i wymiany towaru, czyli klient nie zawsze ma rację

Zwroty i wymiany towaru, czyli klient nie zawsze ma rację

-

fot.Erik S. Lesser/EPA
fot.Erik S. Lesser/EPA

Nie wszystko, co przyniósł święty Mikołaj, jest w odpowiednim rozmiarze i kolorze, dlatego na początku nowego roku zwroty i wymiany towaru to zjawisko dość częste. Powinieneś jednak wiedzieć, że to sprzedawca ustala reguły dotyczące zwrotów, na podstawie kilku stanowych i federalnych ustaw. Oto co należy wiedzieć:

Zapoznaj się z polityką zwrotów danego sklepu. Dowiedz się, czy dany towar obowiązują jakieś specyficzne zasady zwrotów lub wymiany. Nie zakładaj, że każdy towar obowiązują te same reguły. Przykładowo wielu sprzedawców nie przyjmuje zwrotów towaru, który był na wyprzedaży lub w ramach specjalnej oferty.

REKLAMA

Zachowuj paragony. Wraz z dowodem tożsamości są najczęściej wymagane przy zwrocie towaru.

Zachowuj opakowanie. Pakując prezenty nie wyjmuj ich z oryginalnego opakowania. W wielu przypadkach jest ono potrzebne przy zwrocie lub wymianie.

Poznaj zasady zwrotów internetowych. Jeżeli kupujesz przez internet, uważnie przeczytaj zasady dotyczące zwrotów. Jeżeli są dopuszczalne, wydrukuj sobie kopię procedur i ram czasowych oraz informacje kontaktowe danego sprzedawcy. Dowiedz się, czy musisz uiścić opłatę za przesyłkę zwrotną, czy zostanie ona odliczona od ceny zwróconego towaru. Więcej wskazówek dotyczących zakupów internetowych znajdziesz pod adresem www.ask.bbb.org

Nie zakładaj, że zwrot ci się należy. Jeżeli zostałeś obdarowany, nie zakładaj, że masz prawo zwrócić lub wymienić niechciany prezent. Podobnie jak kupującego, i ciebie obowiązują przepisy danego sklepu dotyczące zwrotów.

Zrozum, że nie wszystko da się oddać. W niektórych przypadkach przepisy, np. zdrowotne, mogą zabraniać sklepom przyjmowania niektórych towarów, np. nakryć głowy lub bielizny.

Zwracaj w dobrym momencie. Zwracając towar wybierz porę dnia, kiedy w sklepie nie ma największego ruchu i bądź uprzejmy rozmawiając z przedstawicielem obsługi klienta. Jeżeli jesteś częstym bywalcem sklepu lub masz jego kartę kredytową, wspomnij o tym przy omawianiu opcji zwrotu. Sprzedawcy z reguły są przychylniej nastawieni do swoich lojalnych klientów.

Więcej cennych porad dla konsumenta oraz bezpłatny dostęp do bazy sprawdzonych i wiarygodnych przedsiębiorstw znajdziesz pod adresem www.ask.bbb.org. Polub nas na Facebooku, Twitterze oraz Pintreście.

Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

2105276031 views

REKLAMA

2105276264 views

REKLAMA

2107072656 views

REKLAMA

2105276407 views

REKLAMA

2105276507 views

REKLAMA

2105276616 views