0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaZimowe oszustwa mrożą krew w żyłach

Zimowe oszustwa mrożą krew w żyłach

-

Choć za oknem mróz i śnieg, oszuści nie zapadają w zimowy sen. Gdy my próbujemy zaszyć się w ciepłych domach, oni wychodzą ze swoich kryjówek, by żerować na swoich nic nie podejrzewających ofiarach.

Od odśnieżania chodnika po inspekcję pieca i telefony w sprawie niezapłaconego rachunku za ogrzewanie – zimowi oszuści jak zawsze wykazują się pomysłowością. BBB apeluje o zachowanie czujności o tej porze roku, aby uniknąć mrożących krew w żyłach przekrętów, które mogą nas sporo kosztować.

REKLAMA

Jak zawsze szczególną uwagę należy zachować za każdym razem, gdy ktoś prosi cię o pieniądze z góry. To najważniejsza chorągiewka ostrzegawcza, gdyż w wielu przypadkach oszust po wzięciu pieniędzy zapada się pod ziemię, a konsument już nigdy nie będzie w stanie ich odzyskać.

W przypadku oszustw związanych z przedsiębiorstwami użyteczności publicznej warto wiedzieć, że firmy przed odłączeniem jakiejkolwiek usługi mają obowiązek zaoferować klientowi pomoc w postaci planu spłat. Ponadto zimą odłączenie usług takich jak ogrzewanie może być nielegalne.

Najpopularniejsze zimowe oszustwa to:
1. Inspekcje pieca. Ktoś dzwoni do ciebie lub niespodziewanie pojawia się w drzwiach twojego domu, oferując inspekcję pieca lub systemu grzewczego. Najczęściej żąda pieniędzy z góry.
2. Odśnieżanie. W podobny sposób oszuści oferują odśnieżenie twojego chodnika lub podjazdu – oczywiście za opłatą z góry.
3. Telefony z groźbą odłączenia ogrzewania lub innych usług. Fałszywy przedstawiciel przedsiębiorstwa użyteczności publicznej informuje cię przez telefon, że masz niezapłacony rachunek za ogrzewanie. Oszust straszy, że jeżeli natychmiast nie uiścisz opłaty, dana usługa zostanie odłączona.

Jak uniknąć zimowych oszustw przez telefon?
Nie płać nic przez telefon! Po prostu się rozłącz. Następnie znajdź numer telefonu na rachunku lub miesięcznym wyciągu i sprawdź, czy rzeczywiście jest problem z płatnością.

Jak radzić sobie z fałszywymi usługodawcami w drzwiach?

Sprawdź licencję – w zależności od rodzaju oferowanej usługi, projekt może wymagać odpowiedniej licencji lub/i ubezpieczenia.

Poproś o wycenę. W przypadku dużych napraw, takich jak hydraulika czy naprawa pieca, nigdy nie poddawaj się presji wywieranej przez wykonawcę. Poproś o pisemną wycenę i jeśli wolisz, skorzystaj z prawa do wycen od innych wykonawców.

Poproś o pisemną umowę. Warto wiedzieć, że w stanie Illinois wszystkie umowy na usługi przekraczające tysiąc dolarów powinny być zawierane na piśmie.

Poznaj swoje opcje dotyczące płatności. Nigdy nie płać gotówką. Staraj się płacić kartą kredytową, która daje najlepszą ochronę konsumencką na wypadek, gdyby praca była źle wykonana lub nie ukończona. Uzależnij całościową opłatę za projekt od ukończenia go na czas.

Godnych zaufania wykonawców i wiarygodne przedsiębiorstwa znajdziesz na stronie bbb.org/ask

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

 

fot.JamesDeMers/Pixabay.com

REKLAMA

2091256237 views

REKLAMA

2091256536 views

REKLAMA

2093052997 views

REKLAMA

2091256819 views

REKLAMA

2091256965 views

REKLAMA

2091257111 views