REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna poradnik klienta Wynajmujesz dom na wakacje – uważaj na oszustów!

Wynajmujesz dom na wakacje – uważaj na oszustów!

-

Wakacyjny dom lub apartament wyszukany w sieci wydaje się być spełnieniem marzeń: duża przestrzeń, właściwa lokalizacja, niewysoka cena.  Po przyjeździe na miejsce może okazać się, że spragniony wakacji najemca lub turysta zostanie bez dachu nad głową, a wpłacone wcześniej pieniądze przepadły.

Śledztwo przeprowadzone przez Better Business Bureau (BBB) ​​wykazało, że podobne oszustwa są szeroko rozpowszechnione na internetowym rynku wynajmu domów i mieszkań wakacyjnych. 43 proc. wynajmujących online trafia na fałszywe oferty, a ponad 5 milionów konsumentów straciło dotychczas pieniądze w wyniku nieuczciwych praktyk oszustów.

REKLAMA

Raport zatytułowany “Czy oferta najmu jest prawdziwa? Badanie BBB dotyczące oszustw związanych z wynajmowaniem mieszkań, domów i nieruchomości wakacyjnych”, będący wynikiem badań rynku wynajmu lokali wakacyjnych notuje, że ​​85 proc. konsumentów napotykających fałszywe oferty wynajmu w internecie nie daje się na nie nabrać. Jednak dane sugerują, że ilość oszustw związanych z wakacyjnym wynajmem w sieci jest oszałamiająca.

Oszustwa związane z wynajmem mogą przybierać różne formy, ale najczęściej oszuści po prostu kopiują zdjęcie i opis nieruchomości, umieszczają je w sieci z własnymi danymi kontaktowymi i próbują pozyskać depozyt i czynsz za pierwszy miesiąc z góry. Oszust może komunikować się z ofiarą wyłącznie za pośrednictwem e-maila lub SMS-a, twierdząc, że znajduje się zagranicą i nie może osobiście pokazać nieruchomości. Gdy ofiara wysyła pieniądze, oszust znika.

W przypadku innych oszustw ofiary mogą być zachęcane do zakupu internetowego katalogu domów rzekomo do wynajęcia lub mogą zostać zapisane na tzw. monitorowanie kredytu, które wymaga comiesięcznych opłat.

Podczas gdy reklamowany obiekt, który spełnia nasze wymagania cenowe, może być bardzo kuszący, musimy mieć świadomość, że może to być oszustwo. Konsumenci nie powinni spieszyć się z uiszczaniem z góry opłat za wynajem lokum, którego nie widzieli. Zamiast tego lepiej poświęcić trochę czasu na zweryfikowanie szczegółów oferty.

BBB Scam Tracker otrzymał ponad 1300 zgłoszeń dotyczących oszustw związanych z wynajmem w latach 2016-2019. Działające przy FBI centrum zgłaszania przestępstw internetowych (IC3) notuje ponad 37 mln dolarów strat we wnioskach zawiarających słowo “czynsz” w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 20 października 2019 r.

Wielu konsumentów szuka ofert wynajmu przeczesując bezpłatne witryny z ogłoszeniami, takie jak Craigslist czy Facebook Marketplace. Sprawdzają także profesjonalne strony internetowe, jak Apartments.com, Zillow, Trulia, Realtor.com i Homes.com. Fałszywe oferty często pojawiają się i tam, pomimo wysiłków firm, aby nie dopuszczać do oszustw związanych z ofertami zamieszczanymi na ich witrynach. Badanie pokazuje, że chociaż najwięcej oszustw związanych jest z największymi obszarami metropolitalnymi, żaden obszar geograficzny w Ameryce Północnej nie jest od nich wolny.

Oszustwa często pojawiają się również na stronach internetowych z ofertami wynajmów  wakacyjnych, takich jak Airbnb, VRBO i HomeAway.com. Oszuści działają według tego samego schematu, żerując na niemożności sprawdzenia oferty przez wczasowiczów, zanim wpłacą pieniądze. Odnotowano także przypadki oszustw, które polegają na wywabianiu klientów od Airbnb i zachęcaniu, aby kontaktowali się bezpośrednio z „wynajmującym”. Firmy te również ostrzegają konsumentów przed potencjalnym oszustwem i podejmują kroki skierowane przeciwko fałszywym ofertom.

Oprócz ostrzegania konsumentów przed oszustwami związanymi z wynajmem mieszkań lub domów wakacyjnych, raport zaleca, by:

  • właściciele wynajmowanej nieruchomości oznaczali zdjęcia znakiem wodnym używanym do zamieszczania ogłoszeń o wynajmie, co utrudni oszustom kopiowanie zdjęć zamieszczonych online,
  • platformy internetowe, na których pojawiają się oferty wakacyjne, dokładały starań, aby wyłapywać fałszywe oferty i szukały sposobów, by ułatwić konsumentom zgłaszanie oszustw,
  • policja zachęcała ofiary do zgłaszania się nie tylko bezpośrednio do administratorów platformy internetowej z ofertami wynajmu, ale także do FTC, BBB, IC3 lub w Kanadzie do Centrum ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych w Kanadzie.

Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa związanego z wynajmem? Złóż raport na policji, wejdź na stronę www.BBB.org, aby wyświetlić profil biznesowy firmy, w tym wszystkie skargi i recenzje, złóż skargę i zgłoś oszustwo w Scam Tracker.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot. Pexels.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks