REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna poradnik klienta Uwaga na fałszywych przedstawicieli Amazona i fałszywe ankiety

Uwaga na fałszywych przedstawicieli Amazona i fałszywe ankiety

-

W sezonie świątecznym wzrasta popularność zakupów robionych w internecie. To także okres, kiedy zgłaszanych jest więcej oszustw.

Better Business Bureau ostrzega klientów korzystających z usług Amazona w związku z aktywnością osób podszywających się pod przedstawicieli działu obsługi klienta.

REKLAMA

Jeśli otrzymałeś telefon lub e-mail od osoby, która twierdzi, że jest przedstawicielem działu obsługi klienta Amazon.com., mogłeś zostać oszukany.

Zwykle Amazon, chyba że o to poprosisz, nie kontaktuje się ze swoimi klientami, których ma miliony. Podszywanie się pod przedstawiciela Amazona jest jednym z wielu sposobów, w jaki oszuści próbują zdobyć dane klientów, w tym te dotyczące ich konta założonego na Amazonie.

Ponieważ wiele osób systematycznie dokonuje zakupów na stronie Amazon.com, a czasami pojawiają się problemy, kiedy zadzwoni ktoś podający się za przedstawiciela biura obsługi, klienci są skłonni im uwierzyć. Ale kiedy rozmówca poprosi cię o podanie nazwy użytkownika i hasła do twojego konta na Amazonie – możesz być pewny, że ​​to oszustwo. Przedstawiciele Amazona nigdy nie proszą o hasło.

Oszuści nie tylko próbują uzyskać informacje na temat zakupu, ale także wyłudzić trzycyfrowy kod znajdujący się na tyle karty kredytowej, której numery klient umieścił na swoim koncie na Amazonie. Dzięki temu złodzieje mogą szybko wykorzystać kredyt do zera.

Konsumenci są stale ostrzegani, aby nie klikali w linki otrzymane w e-mailach od nieznanych nadawców. Oszuści mają nadzieję, że zignorujesz to ostrzeżenie w przypadku poczty elektronicznej od Amazona.

Przeważnie po kliknięciu w link jesteśmy przekierowywani na stronę internetową przypominającą witrynę Amazon.com, na której zostajesz poproszony o podanie nie tylko danych logowania, ale także pełnego numeru karty kredytowej i wszystkich innych ważnych informacji.

Jeśli otrzymasz telefon lub e-mail w sprawie dokonanego zakupu, który wzbudzi twoje zaniepokojenie, zaloguj się na swoje konto na oficjalnej stronie Amazona, aby to sprawdzić. W żadnym wypadku nie udzielaj żadnych poufnych informacji.

Uważaj na internetowe ankiety!

Inne ostrzeżenie BBB skierowane jest osób, które regularnie wypełniają ankiety online. Pojawiła się fałszywa ankieta dotycząca podróży liniami Delta lub American Airlines. Jeśli ostatnio korzystałeś z usług tych linii, możesz łatwiej uwierzyć w wiarygodność ankiety i pokusić się o jej wypełnienie.

W otrzymanym e-mailu zazwyczaj pojawia się link, który prowadzi do fałszywej strony, na której mamy się zalogować.

Należy zachować jeszcze większą ostrożność, ponieważ oszuści używają jeszcze jednej sztuczki: kiedy próbujesz kliknąć w link, nic się nie dzieje. Następnie zobaczysz komunikat, że jeśli masz trudności, możesz wyświetlić wiadomość klikając w inny link.

Większość z nas jest przyzwyczajona do otrzymywania próśb o wypełnienie ankiety z linkami do innej strony, więc nie wzbudza to naszych podejrzeń. Pamiętaj jednak, że firmy oferujące ankiety nigdy nie proszą o logowanie na stronie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

fot. FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks