REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna poradnik klienta Uwaga na fałszywe SMS-y z banku

Uwaga na fałszywe SMS-y z banku

-

Czy dostałeś ostatnio SMS-a pochodzącego rzekomo z twojego banku, w których jesteś ostrzegany w sprawie twojego hasła lub statusu konta? Stop! Odpowiedź na tę wiadomość i naciśnięcie znajdującego się w niej linka może udostępnić twoje informacje bankowe prawdziwym oszustom.

Według Steve’a Bernasa, szefa BBB na region Chicago i północnego Illinois, oszustwo to nie jest niczym nowym, jednak w ostatnim czasie zwiększyła się liczba prób oszukania konsumentów poprzez podszywanie się pod ich instytucje finansowe. Przekręt ten może być wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ ofiary mogą być obrabowane nie tylko z pieniędzy, lecz również z poufnych informacji osobistych. Z SMS-a konsumenci dowiadują się, że ich konto zostało zablokowane i otrzymują link mający na celu jego reaktywację. Wiadomości mogą dotyczyć zarówno konta w banku, z którego w rzeczywistości korzystamy lub też zupełnie fikcyjnego konta.

REKLAMA

W wysyłanych wiadomościach tekstowych oszuści stosują różne słownictwo i techniki, lecz zawsze chodzi o to samo. Jeżeli zadzwonisz pod podany przez nich numer lub wejdziesz na daną stronę internetową, złodzieje skorzystają z możliwości kradzieży twoich danych finansowych. Możesz być na przykład poproszony o wprowadzenie numeru swojej karty płatniczej oraz PIN-u i nieświadomie udostępnić oszustom dostęp do wszystkich informacji znajdujących się w twoim telefonie.

Co zrobić, gdy dostanę SMS-a od oszustów?

Oszukańcze wiadomości tekstowe, pod nazwą „smishing” (od SMS i phishing, czyli wyłudzania danych) to relatywnie nowa forma kradzieży poufnych informacji osobistych.

Przede wszystkim zignoruj wiadomość! Nie odpowiadaj na nią słowami „no” albo „stop” – to kolejna sztuczka oszustów mająca na celu potwierdzenie, że mają oni do czynienia z prawdziwym, aktywnym numerem telefonu.

Jeżeli uważasz, że wiadomość z banku jest prawdziwa i decydujesz się otworzyć link, upewnij się, że przekierowuje cię on na adres typu twójbank.com lub twójbank.innastrona.com

Możesz też po prostu zadzwonić do swojego banku lub sprawdzić jego stronę internetową. Jeżeli bank padł ofiarą hakerów czy oszustów, z pewnością zamieści na swojej stronie odpowiednią informację. Bardzo często będzie to adres e-mailowy, pod który będziesz mógł złożyć skargę i wysłać szczegóły dotyczące fałszywych SMS-ów, co pomoże w ostrzeżeniu innych i identyfikacji oszustów.

Pamiętaj, jeżeli podejrzewasz oszustwo, koniecznie zgłoś to naszej specjalnej jednostki bbb.org/scamtracker, aby ostrzec innych. Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę danych ask.bbb.org, aby znaleźć wiarygodne przedsiębiorstwa w twojej okolicy oraz więcej cennych porad dla konsumentów. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot.pxhere.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks