REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna poradnik klienta Uwaga na fałszywe organizacje charytatywne

Uwaga na fałszywe organizacje charytatywne

-

BBB pomaga konsumentom uchronić się przed nieuczciwymi praktykami dokonywanymi pod przykrywką działalności charytatywnej. Podczas obchodzonego w dniach 21-25 października międzynarodowego tygodnia świadomości oszustw w imieniu dobroczynności (International Charity Fraud Awareness Week) BBB Wise Giving Alliance oferuje cenne wskazówki dotyczące tego, na co należy zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą oszustw udających działalność dobroczynną.

Na czym polega oszustwo

REKLAMA

Oszuści wykorzystują cele charytatywne i naszą wrażliwość na cudzą krzywdę do osiągnięcia korzyści finansowych, dlatego ważne jest, aby zachować czujność i zdrowy rozsądek, kiedy chcemy dzielić z potrzebującymi. Oszuści najczęściej podszywają się pod organizacje lub podmioty pomagające konkretnym osobom, weteranom czy pacjentom z rakiem, wykorzystując zautomatyzowane połączenia telefoniczne i sugerując, że reprezentują daną organizację dobroczynną lub sprzedając różne przedmioty z obietnicą, że zyski zasilą konto fundacji albo osoby potrzebującej.

Dużą ostrożność należy zachować odpowiadając na apele osób indywidualnych zamieszczane w mediach społecznościowych, zbierających fundusze dla ofiar wypadków, na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy pogrzebu. Pomimo istnienia wielu sposobów na sprawdzenie wiarygodności organizacji charytatywnych, niezwykle trudno jest zweryfikować uczciwe zamiary osób prywatnych, które proszą o pomoc na stronach crowdfundingowych.

BBB Wise Giving Alliance ostrzega przed podobnymi treściami online podczas surfowania w Internecie lub przeglądania stron społecznościowych. Oszuści oprócz tego wykorzystują inne kanały dotarcia do potencjalnej ofiary: kontaktują się za pośrednictwem skrzynki e-mailowej, wysyłają prywatne wiadomości przez komunikatory w mediach społecznościowych, a nawet osobiście pukają do drzwi. Aby uniknąć potencjalnego oszustwa, pierwszym i najważniejszym krokiem przed przekazaniem jakiejkolwiek darowizny jest uzyskanie informacji o działalności charytatywnej i sprawdzenie wiarygodności osoby, która prosi o datek.

Jak uniknąć oszustwa

– Uważaj na nazwy organizacji charytatywnych. Wiele z nich świadomie imituje nazwy lub brzmi podobnie do znanych i godnych zaufania fundacji lub organizacji, w celu wprowadzenia ofiary w błąd.
– Nie ulegaj naciskom. Nie poddawaj się presji wywieranej przez telefon, aby dokonać natychmiastowej wpłaty. To najczęściej manipulacja oszustów.
– Zdobądź więcej informacji na temat działalności dobroczynnej danej fundacji. Strona wiarygodnej organizacji charytatywnej zawiera informacje o jej programach, harmonogramie pracy zarządu i finansach. Możliwe jest także zweryfikowanie organizacji figurującej w rejestrze stanowym. Około 40 z 50 stanów w USA wymaga od organizacji charytatywnych dokonania rejestracji w biurze prokuratora generalnego lub sekretarza stanu. W przypadku Kanady należy skontaktować się z Canada Revenue Agency.
– Wykorzystuj internet w poszukiwaniu informacji. Prześwietl daną osobę lub organizację charytatywną zestawiając jej nazwę ze słowami „complaint” (skarga) i „scam” (oszustwo). Wyniki z wyszukiwarki mogą ujawnić oszustów.
Dzięki BBB Scam Tracker możesz uczyć się na doświadczeniach innych, którzy podli ofiarą oszustów. Nie popełniaj ich błędów! (BBB.org/ScamTracker).
Sprawdź, czy dana fundacja posiada akredytację BBB na zbieranie datków na cele charytatywne. Prześwietl raporty danej organizacji dobroczynnej na stronie www.Give.org, aby sprawdzić, czy organizacja ta spełnia standard BBB w zakresie odpowiedzialności charytatywnej. Organizacje charytatywne nie ponoszą opłat za uzyskanie akredytacji BBB.

Aby uzyskać więcej informacji oraz porady, odwiedź stronę internetową BBB Wise Giving Alliance (Give.org).

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Anna Rosa

fot.Pexels.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks