REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaPrzy wiosennych remontach uważaj na pseudofachowców

Przy wiosennych remontach uważaj na pseudofachowców

-

fot.Erik S. Lesser/EPA
fot.Erik S. Lesser/EPA

Wiosna – czas, kiedy wszystko budzi się do życia: trawa, drzewa, kwiaty, a także… oszuści oferujący usługi remontowo-budowlane.

Podczas gdy mieszkańcy Chicago i północnego Illinois naprawiają swoje domy po zimie, upiększają podwórka i ogródki w przygotowaniu na sezon grillowania i przyjęć na świeżym powietrzu, złodzieje i oszuści również rozkładają swój warsztat w nadziei na łatwe wykorzystanie właścicieli domów.

REKLAMA

Oszustwa dotyczące remontów i napraw znajdują się na pierwszym miejscu najbardziej ryzykownych oszustw – według nowego opublikowanego w marcu raportu wskaźników ryzyka sporządzonego na podstawie skarg konsumentów. Przypominamy, że zgodnie tym raportem do pięciu najbardziej ryzykownych oszustw (na terenie USA i Kanady) należą:

Oszustwa dotyczące napraw i remontów (bbb.org/homescam)
Fałszywe czeki i przekazy pieniężne (bbb.org/fakecheckscam)
Oszustwa dotyczące zatrudnienia (bbb.org/employmentscam)
Zakupy internetowe (bbb.org/webpurchasescam)
Oszustwa dotyczące pożyczek za zaliczką (bbb.org/loanscam)

Pełny raport można znaleźć na stronie bbb.org/RiskReport

Nowy wskaźnik BBB jest jednym z bardziej wiarygodnych, gdyż ocenia ryzyko oszustw w trzech wymiarach: wystąpowania (jakie jest prawdopodobieństwo, że spotkasz się z oszustwem), podatności (jeżeli już spotkasz się z oszustwem, jakie są szanse, że dasz się nabrać) oraz strat finansowych (jeżeli stracisz pieniądze na skutek oszustwa, jaka to będzie suma).

Co roku o tej porze do BBB napływają setki skarg na usługodawców naprawiających systemy grzewczo-chłodzące, dachy oraz wykonujących wszelkie prace ogrodnicze. Liczba niezadowolonych konsumentów może być zredukowana, jeżeli ostrożniej będziemy wybierać osoby i firmy wykonujące dla nas dane prace. Najlepsza rada: zawsze wiedz, z kim masz do czynienia.

Na stronie internetowej BBB znajdują się konkretne informacje, które mogą pomóc w wyborze wiarygodnych przedsiębiorstw do wiosennych projektów. Ponadto mamy również internetowy program „Poproś o wycenę”, w którym akredytowani wykonawcy skontaktują się bezpośrednio z klientem. To łatwiejszy i bezpieczniejszy sposób na znalezienie dobrego wykonawcy.

Dodatkowo przy zatrudnianiu fachowców do wiosennych projektów stosuj się do następujących wskazówek:

Zatrudniaj profesjonalistów. Możesz ich znaleźć przeszukując bezpłatnie naszą bazę danych pod adresem ask.bbb.org. Proś o referencje.

Uważaj na domokrążców. Co roku nieproszone wizyty właścicielom domów składają przedstawiciele firm oferujących usługi remontowe po okazyjnej cenie. Wykonane przez nich prace są najczęściej wątpliwej jakości lub niekompletne. Tacy wykonawcy wezwani do ukończenia pracy najczęściej nigdy się nie pojawiają.

Zdobądź wszystko na piśmie. W kontrakcie powinny być jasno zawarte usługi, które otrzymujesz, termin ukończenia prac, informacje kontaktowe, łącznie z numerem telefonu i fizycznym adresem firmy, a także wszelkie przepisy dotyczące zwrotów czy zerwania kontraktu itp.

Sprawdź ubezpieczenie. Upewnij się, że firma którą zatrudniasz ma ubezpieczenie pracownicze (ang. worker’s com), a także ubezpieczenia na wypadek szkód mienia w razie wypadku.

Pamiętaj, że to ty jest właścicielem domu i klientem. Nie poddawaj się presji zatrudnienia usługodawcy tylko dlatego, że właśnie stoi w progu twoich drzwi. Unikaj płacenia gotówką i nigdy nie wypisuj czeku na indywidualnych pracowników.

W celu znalezienia uczciwych firm odwiedź naszą stronę internetową ask.bbb.org i bezpłatnie przeszukuj naszą bazę. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

2109561623 views

REKLAMA

REKLAMA

2109561855 views

REKLAMA

REKLAMA

2111358246 views

REKLAMA

2109561996 views

REKLAMA

2109562095 views

REKLAMA

2109562203 views