REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna poradnik klienta Pomyśl i sprawdź, zanim wpłacisz na pomoc weteranom

Pomyśl i sprawdź, zanim wpłacisz na pomoc weteranom

-

Jeszcze przez cały listopad trwać będą obchody Dnia Weterana, mające na celu uhonorowanie ich służby i wkładu w budowanie wolnej Ameryki. Jak zawsze przy okazji świąt patriotycznych konsumenci mogą spodziewać się telefonów i e-mailów nawołujących do wpłat na cele charytatywne wspierające weteranów. Wiele z nich może pochodzić od oszustów grających na ludzkich emocjach i wielkoduszności.

Warto weryfikować każdą prośbę o pieniądze. Nasza organizacja, BBB, jest niedochodowa i nie jest związana z żadną agencją rządową. Sprawdzamy organizacje charytatywne na stronie give.org, a firmy na stronie bbb.org. Najłatwiej i najszybciej rozpoznać oszustwo po wytwarzanej na konsumencie presji.

REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych jest ponad 18 mln weteranów. W tym miesiącu nie tylko dziękujemy im za ich służbę, poświęcenie i ochronę naszego kraju, lecz również ostrzegamy ich oraz ich rodziny przed potencjalnymi oszustami.

Członkowie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych są celem ataku oszustów na różne sposoby. Stare sprawdzone sztuczki oszustów są specjalnie „podkręcane” w celu zyskania dostępu do rządowych świadczeń. Lista oszustw jest długa, oto tylko kilka przykładów:

Weteran odbiera telefon, w którym dowiaduje się o pieniądzach z tajemniczych programów rządowych, które dostępne są po uiszczeniu opłaty lub podaniu poufnych informacji osobistych.

Weteranom w potrzebie finansowej oszuści oferują gotówkę z góry, oczywiście za odpowiednią opłatą.

Oszuści oferują weteranom dokumenty związane ze służbą i formularze rządowe odpłatnie, podczas gdy wszystkie te informacje dostępne są za darmo w lokalnych oddziałach agencji ds. weteranów (Veterans Affairs).

Oszuści próbują wyłudzić dane od weteranów, pozując jako przedstawiciele administracji ds. weteranów. Żądają numeru Social Security pod pretekstem konieczności aktualizacji danych.

Czasami oszuści oferują specjalne zniżki dla weteranów na samochody, sprzęt elektroniczny i inne produkty. Najpierw jednak żądają zapłaty przekazem pieniężnym, po którym nie zostaje żaden ślad. Gdy otrzymują pieniądze, zapadają się pod ziemię, a weteran nigdy nie otrzymuje zamówionego towaru.

Oszuści udają agentów nieruchomości i oferują specjalne zniżki na wynajem mieszkania dla weteranów i ich rodzin. Domagają się zaliczki w formie przekazu pieniężnego na poczet mieszkania, które albo nie istnieje, albo już ma lokatorów.

Lista oszustw, których ofiarami padają weterani, jest bardzo długa. Wszyscy powinniśmy nauczyć się rozpoznawać znaki ostrzegawcze. Są one podobne do tych występujących w przypadku oszustw „na agenta IRS” czy Social Security. Warto pamiętać, że podobnie jak inne agencje federalne, Veterans Affairs nigdy nie domaga się informacji osobistych, czy numeru Social Security przez telefon. Nigdy też nie żąda tych informacji w e-mailu czy wiadomości tekstowej.

Inną formą oszustwa związanego z weteranami są niepożądane telefony od rozmaitych organizacji wzywające do wpłat na cele charytatywne związane z weteranami. Jeżeli planujesz wsparcie pieniężne weteranów, oto kilka wskazówek, jak uniknąć oszustw:

Uważaj na organizacje, których nazwy brzmią podejrzanie znajomo. Wiele fałszywych organizacji charytatywnych używa w swojej nazwie tych samych słów, które figurują w nazwach znanych organizacji, lecz w innej kolejności.

Dowiedz się dokładnie, w jaki sposób organizacja pomaga weteranom. Czy oferuje pomoc finansową, schronienie, terapię? Jeśli tak, to gdzie i kiedy?

Jeżeli odbierzesz telefon nawołujący do pomocy weteranom, nie wahaj się poprosić o informacje dotyczące organizacji oraz jej finansów – na piśmie.

Nie poddawaj się naciskom. Nie musisz podejmować natychmiastowej decyzji. Uczciwe organizacje dobroczynne z radością przyjmą twoją darowiznę w dowolnym czasie.

Sprawdź organizację, którą chcesz wesprzeć, na stronie give.org

Weterani i ich rodziny mogą ustrzec się przed oszustami na wiele sposobów. Warto zapamiętać choćby te dwa: „pomyśl, zanim zadziałasz” oraz „sprawdź, zanim zaufasz”.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot. JUSTIN LANE/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks