REKLAMA

2115001047 views

REKLAMA

2115001046 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaPo wielkim kupowaniu – wielkie oddawanie

Po wielkim kupowaniu – wielkie oddawanie

-

Słyszeliśmy, że „klient ma zawsze rację”. Niestety, od tej reguły są również wyjątki. Możemy tego doświadczyć tuż po Bożym Narodzeniu, kiedy – według ekspertów – Amerykanie zwracają i wymieniają rekordową ilość prezentów. Jeżeli i w twoim przypadku Mikołaj nie trafił z prezentem, warto być przygotowanym, aby proces zwrotów odbył się szybko, sprawnie i bez zgrzytów.

Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi zwrotów danego sklepu. Niektóre sklepy zwrócą pieniądze na twoje konto, inne przyznają ci tylko kartę z kredytem do wydania w tymże sklepie. Są jeszcze sklepy, które zakładają, że towar w ogólne nie podlega zwrotom. Niektóre sklepy w czasie świąt mają ograniczone godziny otwarcia, a więc trudniej będzie zwrócić niechciany towar.

REKLAMA

Zachowuj paragony. Wraz z dowodem tożsamości są najczęściej wymagane przy zwrocie towaru. Niektóre sklepy oferują paragony podarunkowe, pozwalające obdarowanym na zwrócenie towaru bez pokazywania, ile zapłacił za prezent ofiarodawca. Najlepiej przynieść ze sobą paragon i opakowanie, które otrzymałeś wraz z prezentem.

Zachowuj opakowanie. Pakując prezenty dla innych nie wyjmuj ich z oryginalnego opakowania. W wielu przypadkach jest ono potrzebne na wypadek zwrotu lub wymiany.

Poznaj zasady zwrotów internetowych. Jeżeli kupujesz przez internet, uważnie przeczytaj zasady dotyczące zwrotów. Jeżeli są dopuszczalne, wydrukuj sobie kopię procedur i ram czasowych oraz informacje kontaktowe danego sprzedawcy. Dowiedz się, czy musisz uiścić opłatę za przesyłkę zwrotną, czy zostanie ona odliczona od ceny zwróconego towaru. Wielu sprzedawców internetowych przyśle ci naklejki zwrotne mające na celu ułatwienie odesłania produktu, lecz upewnij się, czy koszty będą odliczone od zwracanych pieniędzy.

Nie zakładaj, że zwrot ci się należy. Jeżeli zostałeś obdarowany, nie zakładaj, że masz prawo zwrócić lub wymienić niechciany prezent. Podobnie jak kupującego, i ciebie obowiązują przepisy danego sklepu dotyczące zwrotów.

Nie wszystko da się oddać. W niektórych przypadkach przepisy, np. zdrowotne, mogą zabraniać sklepom przyjmowania niektórych towarów, np. nakryć głowy lub bielizny.

Zwracaj towary w dobrym momencie. Zwracając towar wybierz porę dnia, kiedy w sklepie nie ma największego ruchu i bądź uprzejmy rozmawiając z przedstawicielem obsługi klienta. Jednocześnie nie zwlekaj zbyt długo z dokonaniem zwrotu. Jeżeli jesteś częstym bywalcem sklepu lub masz jego kartę kredytową, wspomnij o tym przy omawianiu opcji zwrotu. Sprzedawcy z reguły są przychylniej nastawieni do swoich lojalnych klientów.

Więcej cennych porad dla konsumenta oraz bezpłatny dostęp do bazy sprawdzonych i wiarygodnych przedsiębiorstw znajdziesz pod adresem www.ask.bbb.org.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot.Andy Rain/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2116575078 views

REKLAMA

REKLAMA

2116575279 views

REKLAMA

REKLAMA

2118371651 views

REKLAMA

2116575390 views

REKLAMA

2116575477 views

REKLAMA

2116575568 views