REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaPiękne mieszkanie, niski czynsz i… fałszywy gospodarz

Piękne mieszkanie, niski czynsz i… fałszywy gospodarz

-

Wraz z rozpoczęciem letniego sezonu przeprowadzek do BBB wpływa coraz więcej skarg dotyczących oszustw związanych z wynajmem mieszkania. Samo poszukiwanie nowego miejsca zamieszkania jest stresujące. Oszuści doskonale wiedzą, że osoby pilnie potrzebujące mieszkania nie mają czasu na sprawdzanie i analizę wszystkich informacji. Nie daj się nabrać!

Jak to działa

REKLAMA

Odpowiadasz na ofertę znalezioną w internecie – piękne mieszkanie, niski czynsz, doskonałe wyposażenie i dodatkowe udogodnienia. Wszystko wygląda wiarygodnie, bo fałszerze posuwają się nawet do użycia pięknych zdjęć i opisów skradzionych z innych stron internetowych. „Gospodarz” odpowiada na twoją wiadomość, przepraszając że chwilowo jest poza miastem i nie może pokazać ci mieszkania. Inna wersja jest taka, że nie ma go na miejscu, bo miał pilny wyjazd związany z pracą.

W rozmowie oszust stwarza atmosferę pilności, konieczności natychmiastowego podjęcia działania, twierdząc że jest wielu innych zainteresowanych mieszkaniem. Prosi o wpłacenie kaucji (security deposit) oraz czynszu za pierwszy miesiąc w celu „zarezerwowania” mieszkania. Oszust proponuje czasem, że możesz obejrzeć mieszkanie za pośrednictwem agenta – ale dopiero po wpłaceniu depozytu. W niektórych przypadkach „gospodarz” prosi nawet potencjalnego lokatora o wypełnienie aplikacji – są w niej pytania o dane personalne, numer Social Security. Szczegóły są nieistotne, ważne jest to, że jeżeli wyślesz pieniądze, „gospodarz” przestanie odpowiadać na wiadomości i zapadnie się pod ziemię. Twój wymarzony dom, który tak bardzo ci się podobał, tak naprawdę nigdy nie istniał.

Jak temu zapobiec

Uważaj na oferty zbyt piękne, by były prawdziwe. Oszuści będą próbować zwabić cię obietnicami niskiego czynszu, dodatkowych udogodnień, świetnej lokalizacji. Pamiętaj, jeżeli cena czynszu jest znacznie niższa niż ceny wynajmu większości mieszkań w okolicy, to może być oszustwo.

Poszukaj w internecie podobnych mieszkań. Wrzuć listing, adres i numer telefonu gospodarza w wyszukiwarkę internetową. Jeżeli tę samą ofertę znajdziesz w innych stanach, potraktuj to jako ostrzeżenie.

Udaj się pod fizyczny adres nieruchomości. Nie wysyłaj pieniędzy komuś, kogo nie znasz, za mieszkanie, którego nigdy nie widziałeś! Jeżeli nie możesz sam obejrzeć domu, poproś kogoś zaufanego, aby udał się na miejsce i sprawdził, czy to cudowne mieszkanie rzeczywiście istnieje.

Więcej informacji

Więcej cennych porad znajduje się na stronie BBB.org/AvoidScams. Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa dotyczącego wynajmu lub je podejrzewasz, ostrzeż innych zgłaszając sprawę na BBB.org/ScamTracker.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

 

 

fot.Pexels.com

REKLAMA

2091186980 views

REKLAMA

2091187282 views

REKLAMA

2092983742 views

REKLAMA

2091187568 views

REKLAMA

2091187717 views

REKLAMA

2091187867 views