REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna poradnik klienta Noworoczne postanowienia mądrego konsumenta

Noworoczne postanowienia mądrego konsumenta

-

fot.Breakingpic/pexels.com
fot.Breakingpic/pexels.com

Wraz z początkiem nowego roku uwaga wszystkich kieruje się na zmiany i poprawę. Choć w przypadku najbardziej popularnego noworocznego postanowienia – zrzucenia zbędnych kilogramów – BBB na niewiele się przyda, to zdecydowanie może ci pomóc uniknąć błędów prowadzących do utraty pieniędzy, doradzić, jak znaleźć uczciwe przedsiębiorstwa, a także jak chronić swoją tożsamość. Oto lista dziesięciu kluczowych postanowień mądrego konsumenta na rok 2017.

REKLAMA

1.Pamiętaj, oszuści i złodzieje czają się wszędzie. Choć większość firm jest uczciwa, powinieneś pamiętać, że zawsze znajdą się krętacze. Czasami mogą to być pojedynczy pracownicy, czasami inni konsumenci.

2. Poznaj taktykę oszustów. Większość z nich używa tych samych metod, aby przekonać do siebie lub rozkojarzyć konsumentów. Do technik tych należą: oferowanie czegoś za nic, oferta zbyt piękna, by była prawdziwa, wykorzystanie momentu twojej nieuwagi, gra na emocjach, próba nakłonienia cię do działania, gdy sam jesteś w niekorzystnej sytuacji.

3. Sprawdź, z kim masz do czynienia. Baza BBB zawiera ponad 130 tys. przedsiębiorstw w północnym Illinois i ponad pięć milionów firm w całej Ameryce Północnej. Można ją przeglądać bezpłatnie pod adresem www.askbbb.org

4. Uważaj na telefony lub e-maile zawierające prośby o poufne informacje osobiste. Jeżeli kompania kart kredytowych, bank lub nawet agencja rządowa – jak amerykańska skarbówka (IRS) – dzwoni do ciebie lub przysyła e-mail, zachowaj ostrożność. Oszuści fałszują e-maile, podszywając się pod oficjalnych reprezentantów prawowitych instytucji. W razie wątpliwości najlepiej zadzwonić pod główny, ogólnie dostępny numer danej organizacji i zobaczyć, czy kontakt „reprezentanta” jest uzasadniony.

5. Czytaj informacje zapisane drobnym drukiem. Ogólna zasada prawie każdej promocji: co daje duży druk, mały druczek odbiera. Oszust chce, abyś skupił się na tym, co duże, atrakcyjne, krzykliwe. Jednak szczegóły oferty oraz jej koszty opisane są małym drukiem. Tysiące konsumentów składa skargi do BBB po tym, jak skorzystali z „darmowej” oferty internetowej, która w rezultacie doprowadziła do miesięcznego automatycznego ściągania czasami kilkuset dolarowych kwot z ich kart kredytowych lub debetowych. Zanim podasz numer swojej karty, uważnie zapoznaj się z regulaminem oferty.

6. Chroń swój komputer. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i regularnie go aktualizuj. Cyklicznie zmieniaj hasła. Nie otwieraj załączników ani linków w e-mailach, chyba że masz absolutną pewność co do wiarygodności nadawcy.

7. Nigdy nie przelewaj pieniędzy na nieznane konto. Sprytni oszuści wiedzą, że pieniądze przelane za pośrednictwem MoneyGram, Western Union, Green Dot MoneyPak są prawie niemożliwe do wyśledzenia. Zatem jeśli raz nadasz pieniądze w złe ręce, prawdopodobnie nigdy ich już nie odzyskasz.

8. Miej to na piśmie. Nie wierz na słowo. Zawieraj pisemne umowy, aby uniknąć nieporozumień i rozbieżności między tym czego oczekujesz, a tym, co otrzymujesz.

9. Przeciwdziałaj kradzieży tożsamości. Ważne dokumenty zawierające informacje finansowe powinny być odpowiednio niszczone. Podobnie z komputerami, telefonami i innymi urządzeniami elektronicznymi. Porady, co i jak należy niszczyć, znajdziesz na stronie BBB.

10. Masz problem? Podziel się nim z BBB. Nasza specjalna jednostka BBB Scam Tracker to świetne narzędzie nie tylko do zgłaszania oszustw, lecz również sprawdzania, czy podejrzany e-mail lub telefon są wiarygodne czy fałszywe. BBB przyjmuje rocznie ponad 43 tys. zgłoszeń podejrzanej aktywności, a następnie zebrane informacje przekazuje organom ścigania. BBB jest po to, aby ci pomóc. Jeśli masz problem z danym przedsiębiorstwem, jeśli zostałeś okradziony przez oszustów, nie wahaj się i złóż skargę w BBB.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks