REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaNie pozwól oszustom popsuć ci planów wiosennych podróży

Nie pozwól oszustom popsuć ci planów wiosennych podróży

-

Masz już dość zimy, a po głowie krążą ci myśli wyjazdu w cieplejsze zakątki świata? Nie jesteś sam. Wczesną wiosną liczba podróży do ciepłych krajów osiąga swój szczyt w regionie Midwestu.

Według Booking.com, jednego z największych internetowych biur podróży, wyjazd w czasie wiosennych ferii w tym roku może być nawet o 54 proc. tańszy – w zależności od lokalizacji. Dla zmęczonych zimą podróżników to świetna wiadomość! Tańsze rezerwacje z pewnością zwiększą liczbę podróżujących. Dlatego BBB przypomina konsumentom: gdy wy polujecie na atrakcyjną ofertę, oszuści polują na was!

REKLAMA

W zeszłym roku w branży hotelarsko-podróżniczej zarejestrowano rekordową liczbę oszustw z wykorzystaniem stron trzecich, takich jak np. Craiglist, do reklamowania podróży w okresie ferii wiosennych. Celem oszustów padają najczęściej studenci, żyjący na ciasnym budżecie, którzy w wielu przypadkach bez zastanowienia decydują się zapłacić za swoje wakacje z góry.

Uprzednie sprawdzenie informacji jest bardzo ważne. Jednym ze świetnych źródeł do znalezienia szanowanych i uczciwych biur podróży, agentów i stron internetowych jest strona BBB.org

Ostrożność powinni zachować nie tylko pojedynczy urlopowicze. Oszuści mają również chrapkę na grupowe wycieczki organizowane przez szkoły. Szkolne wycieczki to dla uczniów często niezapomniane doświadczenia życiowe, jednak oszuści z zimną krwią wykorzystują je, by okraść nauczycieli, dzieci i rodziców z tysięcy dolarów.

Biuro wygląda wiarygodnie, ma dobrze zrobioną stronę internetową. Ceny wydają się rozsądne, dodatkowo biuro zachęca uczniów, aby w celu opłacenia wycieczki organizować zbiórki. Wszystko zmienia się, gdy zbliża się termin wycieczki. Szkoła lub rodzice proszeni są o założenie pieniędzy za bilety lotnicze, bilety wstępów czy noclegi. Oszuści często zapewniają, że pieniądze zostaną później zwrócone i naciskają na natychmiastową płatność. W jednym z otrzymanych przez nas zgłoszeń oszust powiedział rodzicom, że „jeśli nie założą pieniędzy, dzieci nie będą w stanie pojechać na wycieczkę, którą planowały przez długie miesiące”.

Gdy rodzic ulega i płaci, oszuści znikają z pieniędzmi. O tym, że padli ofiarą oszustów, wycieczkowicze często dowiadują się, gdy pojawiają się w umówionym miejscu ze spakowanymi plecakami. Wówczas okazuje się, że bilety na samolot czy rezerwacja hotelu – nigdy nie istniały! Kiedy próbujesz skontaktować się z biurem podróży, agencja zapada się pod ziemię!

Aby cieszyć się bezstresowym urlopem, zastosuj się do poniższych wskazówek zebranych przez BBB:

– Planuj zawczasu. Daj sobie czas na znalezienie hotelu, lotu i zebranie informacji na temat okolicy, w której się zatrzymasz. Im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym większe szanse na znalezienie dobrej oferty, a jednocześnie uniknięcie wyprzedania rezerwacji. Wczesne rezerwacje to również gwarancja ceny, która na pewno pójdzie w górę u szczytu sezonu.

– Unikaj wprowadzania w wyszukiwarce internetowej ogólnych sformułowań typu „best deals”. W wielu przypadkach zaprowadzi cię to na strony, które choć wyglądają oficjalnie, stworzone są z myślą o zdarciu z ciebie pieniędzy.

– Nie daj się nabrać na telefony i listy zawiadamiające o wygraniu wycieczki, ani na strony internetowe oferujące ceny zbyt niskie, by były prawdziwe. Łatwo składać obietnice i oferty, lecz w ostateczności konsument pozostaje bez wakacji i… bez pieniędzy.

– Poproś znajomych lub krewnych o polecenie ci sprawdzonego agenta lub biura podróży, z których korzystali w przeszłości, lub bezpłatnie przeszukuj bazę firm pod adresem bbb.org. Jeżeli szukasz ofert w internecie, przeczytaj opinie innych konsumentów.

– Poproś o szczegóły na piśmie. Zanim dokonasz ostatecznej zapłaty, zdobądź wszystkie szczegóły wycieczki na piśmie. Powinny się tam znaleźć całościowe koszty, ograniczenia, kary za odwołanie, nazwy linii lotniczych i hoteli. Zapoznaj się z indywidualnymi przepisami – hotelu, linii lotniczych, biura podróży lub serwisu internetowego – dotyczącymi zwrotów.

– Pomyśl o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie pokrywa odwołanie podróży z przyczyn zdrowotnych. Są różne poziomy ubezpieczenia, w zależności od planu. Zadawaj dużo pytań i zawsze czytaj drobny druk.

– Płać kartą kredytową. Oferuje ona ochronę konsumencką, jakiej nie dają inne formy płatności.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

 

fot.pxhere.com

REKLAMA

2109561538 views

REKLAMA

REKLAMA

2109561770 views

REKLAMA

REKLAMA

2111358161 views

REKLAMA

2109561911 views

REKLAMA

2109562010 views

REKLAMA

2109562118 views