0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaNie daj się nabrać na fałszywy numer przesyłki

Nie daj się nabrać na fałszywy numer przesyłki

-

Robiąc przedświąteczne zakupy w internecie, upewnij się, że korzystasz tylko z prawdziwych, sprawdzonych stron internetowych. W ostatnim czasie pomysłowi oszuści podsuwają konsumentom fałszywe numery trackingowe, aby przekonać ich, że przesyłka z zamówionym towarem jest w drodze. W rzeczywistości paczka nigdy do ciebie nie dotrze, bo towar nigdy nie został i nie zostanie wysłany.

Jak to działa?

REKLAMA

Surfujesz po internecie w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert. Znalazłeś mniej znaną stronę z niesamowitymi cenami, w wielu przypadkach nawet o 50 proc. niższymi od tych widniejących na innych, znanych stronach. Zarówno strona internetowa, jak i sam produkt wyglądają wiarygodnie, więc postanawiasz zaryzykować. Kupujesz towar. Na pierwszy rzut oka wszystko idzie dobrze, płacisz i otrzymujesz e-mail potwierdzający zamówienie i zawierający numer trackingowy UPS, FedEx lub innej firmy wysyłkowej.

Co dalej? To zależy od rodzaju przekrętu. W niektórych jego wersjach dostarczony ci numer przesyłki jest zupełnie fałszywy. W innych numer jest prawdziwy i początkowo działa – umożliwia śledzenie paczki, lecz tylko do chwili, gdy zostaje ona dostarczona… gdzieś indziej. W obu przypadkach rezultat jest podobny. Udostępnienie konsumentowi fałszywego numeru trackingowego pozwala winą za zagubioną paczkę obarczyć serwis wysyłkowy.

Może się również zdarzyć, że otrzymasz zawiadomienie o przesyłce, nawet jeśli nic nie kupiłeś na danej stronie internetowej. W wiadomości czytasz, że nadawca ma trudności z doręczeniem ci paczki z prezentem. E-mail zawiera link, w którym proszony jesteś o informacje osobiste lub który ściągnie na twój komputer złośliwe oprogramowanie. Oszustwo to wyjątkowo daje się we znaki w okresie świątecznym, gdy ludzie wysyłają dużo paczek. Złodzieje liczą na to, że przed świętami jesteśmy tak zajęci i rozkojarzeni, że klikniemy na linki bez namysłu.

Jak się chronić?

Zanim dokonasz zakupu w internecie ,upewnij się, że na stronie są wiarygodne informacje kontaktowe, numer telefonu, który działa i prawdziwy adres, pod który będziesz mógł skontaktować się w razie problemów.

Nie otwieraj linków w niezamawianych wiadomościach. Uważnie przyjrzyj się wiadomości i upewnij się, czy faktycznie zamawiałeś towary z danej strony. Zamiast otwierać link w wiadomości, udaj się bezpośrednio na stronę firmy wysyłkowej i wprowadź ręcznie numer trackingowy, aby upewnić się, że jest on prawdziwy.

Jeżeli cena wydaje się zbyt piękna, by była prawdziwa, prawdopodobnie coś jest nie tak. Ostrożnie z produktami, które sprzedawane są znacznie taniej niż gdziekolwiek indziej.

Sprawdź wskazówki dotyczące zakupów internetowych na stronie BBB. Często taktyki oszustów powtarzają się w różnych rodzajach przekrętów. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie BBB.org/ShoppingOnline.

Więcej informacji

Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa przesyłek oferują strony internetowe FedEx i UPS. Więcej na ten temat na stronie BBB.org/ScamTips.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, pomóż innym uniknąć go poprzez złożenie skargi do naszej specjalnej jednostki, BBB Scam Tracker.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

 

fot.pxhere.com

REKLAMA

2091255551 views

REKLAMA

2091255855 views

REKLAMA

2093052314 views

REKLAMA

2091256136 views

REKLAMA

2091256284 views

REKLAMA

2091256431 views