REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaNie daj się nabrać na fałszywego agenta Social Security

Nie daj się nabrać na fałszywego agenta Social Security

-

Wraz z rozpoczęciem sezonu podatkowego Federalna Komisja Handlu ostrzega konsumentów i podatników przed telefonami od fałszywych przedstawicieli Administracji Social Security. W ostatnim czasie zwiększyli oni swoje wysiłki w celu kradzieży numerów Social Security, a potem wykorzystywania ich do składania fałszywych zeznań podatkowych.

Jak działa oszustwo?

REKLAMA

Dzwoni telefon – podnosisz słuchawkę i przedstawia ci się przedstawiciel Administracji Social Security (SS) lub innej agencji rządkowej. Nazwa wyświetlona na identyfikatorze rozmówcy wydaje się wiarygodna. Rozmówca informuje cię, że ktoś użył twojego numeru Social Security do otwarcia karty kredytowej lub popełnienia innego przestępstwa. Aby rozwiązać problem, musisz tylko potwierdzić swój swojego numer Social Security oraz dane personalne. Jeżeli odmówisz współpracy, rozmówca grozi pozwaniem cię do sądu, zablokowaniem numeru Social Security lub nawet jego unieważnieniem.

Szczegóły przedstawianych historii mogą różnić się od siebie, ale wszystkie mają wspólny element – jest nim zasianie strachu. Oszuści mają nadzieję, że będąc pod presją wyjawisz swój numer Social Security oraz inne informacje osobiste. Wówczas wykorzystają je do kradzieży tożsamości, złożenia fałszywych zeznań podatkowych i przywłaszczenia sobie zwrotu podatkowego w twoim imieniu.

Jak uniknąć oszustwa?

– Nigdy nie ujawniaj poufnych danych w rozmowach, również telefonicznych. Nie wyjawiaj informacji personalnych osobom, które niespodziewanie kontaktują się z tobą i żądają twoich danych.
– Zapamiętaj: Administracja Social Security nigdy nie telefonuje do konsumentów i nie weryfikuje ich numerów ubezpieczenia społecznego.– Również nigdy nie żąda płatności i nie grozi odebraniem świadczeń.
– Nie sugeruj się nazwą wyświetloną na identyfikatorze rozmówcy. Zdobycze techniki umożliwiają oszustom, którzy dzwonią na telefon stacjonarny, fałszowanie nazwy wyświetlonej na identyfikatorze. Jeżeli odbierzesz podejrzany telefon, nie podejmuj ważnych decyzji w oparciu o to, co wyświetlone jest na ID rozmówcy.
– Skontaktuj się z Administracją Social Security. Jeżeli nie jesteś pewien, czy telefon, który odebrałeś faktycznie pochodzi z Administracji SSA, czy od oszustów, zadzwoń bezpośrednio do Administracji Social Security pod numer 1-800-772-1213 (TTY 1-800-325-0778).

Więcej informacji na temat tego oraz podobnych oszustw znajdziesz na stronie BBB.org/ScamTips.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa „na agenta SSA”, pomóż innym go uniknąć dzieląc się swoim doświadczeniem na stronie Federalnej Komisji Handlu FTC.gov/Complaint oraz BBB.org/ScamTracker.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

 

 

fot.123RF

REKLAMA

2109303311 views

REKLAMA

2109303543 views

REKLAMA

REKLAMA

2111099934 views

REKLAMA

2109303684 views

REKLAMA

2109303783 views

REKLAMA

2109303891 views