REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna poradnik klienta Klient nie zawsze ma rację przy zwrotach i wymianach prezentów

Klient nie zawsze ma rację przy zwrotach i wymianach prezentów

-

W pierwszych dniach po świętach mamy do czynienia z największą ilością zwrotów i wymian towarów w amerykańskich sklepach. Zwroty świątecznych prezentów nie są łatwe. I nie chodzi tu bynajmniej o wytłumaczenie mamie, dlaczego oddajesz sweter, którym cię obdarowała.

W świetle prawa sklepy nie są zobligowane dokonywać wymian czy zwrotów zakupionego towaru, chyba że był on uszkodzony lub błędnie zaprezentowany. Choć większość sprzedawców oferuje zwroty lub wymiany grzecznościowo swoim klientom, przepisy w tej dziedzinie różnią się w zależności od sklepu. Dodać do tego gwarancje sklepowe i gwarancje producenta – i świąteczne zakupy mogą stać się dość skomplikowane. Zapoznanie się z poniższymi wskazówkami sprawi, że poświąteczne zwroty mogą pójść choć trochę sprawniej.

REKLAMA

Nie zakładaj, że zwrot ci się należy. Jeżeli zostałeś obdarowany, nie zakładaj, że masz prawo zwrócić lub wymienić niechciany prezent. Podobnie jak kupującego, i ciebie obowiązują przepisy danego sklepu dotyczące zwrotów.

Zapoznaj się z polityką zwrotów danego sklepu. Dowiedz się, czy dany towar obowiązują jakieś specyficzne zasady zwrotów lub wymiany. Nie zakładaj, że każdy towar obowiązują te same reguły. Przykładowo wielu sprzedawców nie przyjmuje zwrotów towaru, który był na wyprzedaży lub w ramach specjalnej oferty.

Poznaj zasady zwrotów internetowych. Jeżeli kupujesz przez internet, uważnie przeczytaj zasady dotyczące zwrotów. Jeżeli są dopuszczalne, wydrukuj sobie kopię procedur i ram czasowych oraz informacje kontaktowe danego sprzedawcy. Dowiedz się, czy musisz uiścić opłatę za przesyłkę zwrotną, czy zostanie ona odliczona od ceny zwróconego towaru. Więcej wskazówek dotyczących zakupów internetowych znajdziesz pod adresem www.ask.bbb.org

Zapoznaj się z gwarancją. Większość sprzętu elektronicznego i artykułów gospodarstwa domowego objętych jest gwarancją producenta, nie sklepu. Dowiedz się, jak postępuje sklep, jeśli produkt się zepsuje lub potrzebne są nowe części. Czy wyśle w twoim imieniu towar do producenta, czy będziesz musiał zrobić to sam? Jeśli już teraz poznasz odpowiedzi na te pytania, będziesz dobrze przygotowany na przyszłość.

Zachowuj paragony. Wraz z dowodem tożsamości są najczęściej wymagane przy zwrocie towaru.

Zachowuj opakowanie. Pakując prezenty nie wyjmuj ich z oryginalnego opakowania. W wielu przypadkach jest ono potrzebne przy zwrocie lub wymianie.

Przynieś dowód tożsamości. W celu uniknięcia oszustw związanych ze zwrotami, przedstawiciel przyjmujący zwrot może poprosić cię o okazanie dowodu tożsamości. Czasami oprócz twojego ID sklep chce zobaczyć kartę płatniczą, której użyłeś przy zakupie.

Zrozum, że nie wszystko da się oddać. W niektórych przypadkach przepisy, np. zdrowotne, mogą zabraniać sklepom przyjmowania niektórych towarów, np. nakryć głowy lub bielizny.

Zwracaj w dobrym momencie. Zwracając towar wybierz porę dnia, kiedy w sklepie nie ma największego ruchu i bądź uprzejmy rozmawiając z przedstawicielem obsługi klienta. Jeżeli jesteś częstym bywalcem sklepu lub masz jego kartę kredytową, wspomnij o tym przy omawianiu opcji zwrotu. Sprzedawcy z reguły są przychylniej nastawieni do swoich lojalnych klientów.

Więcej cennych porad dla konsumenta oraz bezpłatny dostęp do bazy sprawdzonych i wiarygodnych przedsiębiorstw znajdziesz pod adresem www.ask.bbb.org. Polub nas na Facebooku, Twitterze oraz Pintreście.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła:  Joanna Marszałek

fot. Pexels.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks