0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaZiobro: wartością komisji ds. Amber Gold "publiczny ogląd" sprawy

Ziobro: wartością komisji ds. Amber Gold „publiczny ogląd” sprawy

-

Zbigniew Ziobro fot.Pawel Supernak/EPA
Zbigniew Ziobro fot.Pawel Supernak/EPA

Wartością sejmowej komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold będzie dokonanie publicznego oglądu całej tej sprawy, która wywołała pewien wstrząs społeczny – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Miliony Polaków czuły się dotknięte tą aferą” – ocenił Ziobro podczas konferencji prasowej w MS.

REKLAMA

Według niego Polacy zadawali sobie pytanie, jak to jest możliwe, że „tysiące ludzi, którzy czasami powierzyli Amber Gold dorobek całego życia i uczciwie wypracowane pieniądze, w jednej chwili mogli je stracić, bo organa państwa pod rządami PO-PSL, bo państwo nie robiło nic, aby im pomóc” – zaznaczył minister sprawiedliwości.

Jak dodał ta odpowiedzialność w wymiarze politycznym „jest warta pokazania”. „Być może, nie można tego wykluczyć, z tych ustaleń mogą też wyniknąć pewne ważne ustalenia, które pozwolą poprowadzić dodatkowe postępowania przez prokuraturę i wyciągnąć odpowiedzialność karną wobec winnych tych zaniedbań” – powiedział Ziobro.

W pierwszej połowie lipca wszystkie kluby opowiedziały się w Sejmie za powołaniem komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład „Grupy Amber Gold”. Projekt uchwały w tej sprawie złożył klub PiS.

Małgorzata Wassermann (PiS), która jest kandydatką na szefową komisji, w lipcu w Sejmie w imieniu wnioskodawców mówiła, że komisja nie będzie badać działalności prywatnych spółek, bo w tym zakresie toczy się postępowanie przed sądem karnym, lecz jej rolą jest ustalenie, dlaczego żadna z szeregu instytucji państwowych nie dopełniła należycie swoich obowiązków. Pytała o działania prokuratury, UOKiK, ministerstw finansów, gospodarki i infrastruktury oraz służb specjalnych.

„Pytań jest bardzo wiele. Wyjaśnienie tych mechanizmów leży w interesie całego społeczeństwa, które często za drobne błędy przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest karane wysokimi sankcjami. Jesteśmy to również winni 18 tys. obywateli oraz ich rodzinom, którzy w wyniku tej piramidy finansowej utracili bardzo często majątki swojego życia” – wskazywała Wassermann. (PAP)

REKLAMA

2091334915 views

REKLAMA

2091335214 views

REKLAMA

2093131673 views

REKLAMA

2091335495 views

REKLAMA

2091335641 views

REKLAMA

2091335785 views