REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Zakopane. Para prezydencka, premier, ministrowie na uroczystościach 100. rocznicy objawień fatimskich

Zakopane. Para prezydencka, premier, ministrowie na uroczystościach 100. rocznicy objawień fatimskich

-

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem EPA/Grzegorz Momot POLAND OUT

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, oraz premier Beata Szydło i członkowie rządu przyjechali we wtorek do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, aby wziąć udział w uroczystej mszy z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich.

To główne polskie uroczystości związane z tym jubileuszem. Uroczystości przewodniczy abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas uroczystości biskupi z Konferencji Episkopatu Polski ponowią akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. 8 września akt ten ma być powtórzony w każdej diecezji parafii i rodzinie.

Pierwszy raz polski episkopat dokonał podobnego aktu w 1946 r. na Jasnej Górze pod przewodnictwem ówczesnego prymasa kard. Augusta Hlonda. Ten akt poświęcenia ma być wypełnieniem woli Matki Bożej, która właśnie w Fatimie prosiła o zawierzenie jej świata. Wolę to po raz pierwszy spełnił papież Pius XII w 1942 r.

Pierwsze objawienie Matki Bożej w portugalskiej miejscowości Fatima miało miejsce 13 maja 1917 r. “Jaśniejącą Panią” ujrzało troje małych pasterzy – Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos. Widzenia miały się powtarzać przez kolejnych pięć miesięcy.

Dzieci zostały poproszone przez Matkę Bożą o wezwanie ludzkości do nawrócenie i pokuty. Dzieci usłyszały też trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź – w razie nienawrócenia ludzkości – wojny światowej i zapowiedź, że “biały biskup” zginie od kul z broni palnej. Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r., a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej.

Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po objawieniach. Zostali kanonizowani 13 maja bieżącego roku przez papieża Franciszka podczas uroczystości jubileuszowych, upamiętniających setną rocznicę objawień w Fatimie. Trzecia wizjonerka – Łucja dos Santos zmarła w 2015 r. Jej proces beatyfikacyjny prowadzony jest w Watykanie od lutego.

Sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach zostało wzniesione w latach 1987-1992 jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża, po zamachu na jego życie w dniu 13 maja 1981r. Świątynię konsekrował Jan Paweł II w 1997r. podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks