REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Z okazji Święta Niepodległości można było zwiedzić parlament i Pałac Prezydencki

Z okazji Święta Niepodległości można było zwiedzić parlament i Pałac Prezydencki

-

Około trzech tysięcy osób odwiedziło w niedzielę gmach parlamentu w Warszawie w ramach organizowanego przez Sejm i Senat dnia otwartego. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości w sobotę i niedzielę można było również zwiedzić Pałac Prezydencki.

W parlamencie dla zwiedzających przygotowano specjalną trasę. Przewodnicy mówili, że liczba odwiedzających była podobna do tej z lat ubiegłych; zwiedzanie przebiegało płynnie. W korytarzach sejmowych głównie było widać rodziny z dziećmi.

REKLAMA

Największym zainteresowaniem cieszyły się sale obrad Sejmu i Senatu, gdzie goście robili sobie zdjęcia oraz uważnie słuchali przewodników. Zwiedzający mogli także skorzystać ze specjalnych zniżek w parlamentarnej księgarni, zabrać ze sobą wiele materiałów promocyjnych, biało-czerwone chorągiewki, samodzielnie zrobić okolicznościowy kotylion, czy spróbować pisania gęsim piórem.

W ramach akcji “Mamy Niepodległą! 2014” w jednym z sejmowych korytarzy wydzielono miejsce na pamiątkowe kartki pocztowe, narysowane przez Papcia Chmiela (Henryka Jerzego Chmielewskiego). Pocztówki przedstawiały bohaterów komiksu – Tytusa, Romka i Atomka – wraz z marszałkiem Józefem Piłsudskim; zwiedzający mogli je zabrać na pamiątkę.

Dni otwarte zorganizował także Pałac Prezydencki. W sobotę i niedzielę można było zobaczyć sale, w których Bronisław Komorowski przyjmuje głowy państw i uczestniczy w spotkaniach: m.in. Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Sień Wielką. Chętni mogli także zwiedzić Salę Chorągwianą, którą zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych oraz salę Jerzego Nowosielskiego, gdzie wystawiono obrazy artysty.

Zwiedzający Pałac mieli również okazję obejrzeć wystawę biograficzną poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi III RP, wybitnemu politykowi, ale także redaktorowi, intelektualiście, obrońcy praw człowieka.

Po południu w niedzielę przed wejściem do Pałacu stała długa kolejka chętnych do zwiedzenia wnętrz. Wiele osób robiło sobie zdjęcia przed kamiennymi lwami, które znajdują się z przodu dziedzińca; z okazji Święta Niepodległości lwy zostały przystrojone biało-czerwonymi szarfami z kotylionami. Kotylion znalazł się także na pomniku księcia Józefa Poniatowskiego.

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego po raz pierwszy pokazano publicznie odrestaurowaną limuzynę Cadillac 355D, sprowadzoną do Polski w 1935 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego. 11 listopada samochód będzie można zobaczyć w prezydenckim marszu “Razem dla Niepodległej”. Pojedzie nim aktor Daniel Olbrychski, ucharakteryzowany na Piłsudskiego, podobnie jak w filmie Jerzego Hoffmana “1920 Bitwa Warszawska”. Po zakończeniu marszu samochód do godziny 18 będzie stał na dziedzińcu Belwederu.

Ponadto, jeszcze do środy można podziwiać na fasadzie Pałacu okolicznościową iluminację – po zmroku wyświetlany jest orzeł z napisem “Razem dla Niepodległej” – logo prezydenckiego marszu, a także logo 25 lat wolności. Na budynku zawisły też flagi.

(PAP)

fot.polskieradio.pl

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks