REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaWystawa o Janie Pawle II po raz pierwszy na Google Arts&Culture

Wystawa o Janie Pawle II po raz pierwszy na Google Arts&Culture

-

Wystawa biograficzna „Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, od wtorku dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.

W ramach jubileuszu 100. urodzin Karola Wojtyły, zgodnie z wystawienniczą ideą „gotowa do druku” ekspozycja w wersji polskiej lub angielskiej trafiła do blisko 500 miejsc w Polsce i na świecie.

REKLAMA

„Dzięki współpracy z placówkami Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstały również wersje: japońska, bułgarska, rumuńska, ukraińska, włoska i rosyjska. Od wtorku dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej” – poinformowało we wtorek PAP Centrum Myśli Jana Pawła II.

Przygotowanie wystawy na Google Arts&Culture – największej na świecie platformie do udostępniania online kolekcji i zbiorów – stało się możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

„Sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19, która ograniczyła przez dłuższy czas możliwość prezentowania wystawy szerszej publiczności skłoniły nas do tego, by przygotować i udostępnić ten zbiór na platformie Google, a tym samym znaleźć się w gronie 2000 instytucji z całego świata, które właśnie tam udostępniają swoje projekty” – powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Sekretarz Stanu w MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że w jubileuszowym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i placówki dyplomatyczno-konsularne oraz instytuty polskie aktywnie promują „postać człowieka, który został papieżem, i papieża, który pozostał człowiekiem”.

Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II otworzył nowe drogi dialogu między narodami, w tym dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. „Angażował się również na rzecz pokoju i demokracji na świecie, w tym obalenia komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Cieszy nas, że ta wirtualna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją pielgrzymek św. Jana Pawła II, które zbliżały ludzi i stawały się inspiracją do dialogu i zmian historycznych” – dodał sekretarz Stanu w MSZ.

Ekspozycja „Karol Wojtyła. Narodziny” prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko, jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Ekspozycja online składa się z ponad 50 obiektów, w tym zdjęć i filmu. Znaleźć wśród nich można między innymi archiwalne fotografie z dzieciństwa papieża, Krakowa z czasów II wojny światowej oraz ważnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu. Materiały pozyskane zostały od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

Instytucje zainteresowane tradycyjną formułą wystawy (plansze +gotowe do druku+) wciąż mogą ją nieodpłatnie pozyskać.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

REKLAMA

2107360440 views

REKLAMA

2107360672 views

REKLAMA

2109157063 views

REKLAMA

2107360813 views

REKLAMA

2107360912 views

REKLAMA

2107361020 views