REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Wszczęto śledztwo ws. zabójstwa polskiego kierowcy w zw. z zamachem w Berlinie

Wszczęto śledztwo ws. zabójstwa polskiego kierowcy w zw. z zamachem w Berlinie

-

Wrak ciężarówki, która wjechała w odwiedzających jarmark świąteczny w Berlinie fot.Clemens Bilan/EPA
Wrak ciężarówki, która wjechała w odwiedzających jarmark świąteczny w Berlinie fot.Clemens Bilan/EPA

Zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. zabójstwa polskiego kierowcy i zamachu, do którego doszło w Berlinie – poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Według niej, zabójstwo Polaka i kradzież pojazdu stanowiły przygotowanie do zbrodni przeciwko ludzkości.
Śledztwo wszczął Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Jest ono prowadzone w sprawie “zabójstwa Polaka w celu zaboru ciężarówki wraz z naczepą i posłużenia się nią jako narzędziem do ataku na grupę ludności zgromadzoną na jarmarku świątecznym w Berlinie” – poinformowano w przesłanym PAP komunikacie. Za przestępstwo grozi kara od 12 lat do dożywotniego pozbawienia wolności.
Polska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie z urzędu. Jak podały jej służby prasowe, zgodnie z art. 110 par. 1 kodeksu karnego ustawę karną polską stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany m.in. przeciwko interesom Polski i obywatela polskiego.
W poniedziałek wieczorem ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w okolicach dworca ZOO w Berlinie. Według ostatniego bilansu zginęło 12 osób, a 48 zostało rannych, w tym część ciężko. Policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o kierowanie pojazdem. Wśród 12 ofiar śmiertelnych poniedziałkowego zamachu w Berlinie jest polski obywatel, którego ciało z raną postrzałową znaleziono na miejscu pasażera ciężarówki. Szef MSW Niemiec poinformował we wtorek, że podejrzany mężczyzna nie przyznaje się do winy. Minister podkreślił, że do tej pory nikt z dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu w Berlinie.
Według nieoficjalnych informacji PAP, ze źródeł zbliżonych do sprawy, część czynności związanych ze śledztwem zlecono CBŚP. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks