REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaWrocław i Kijów podpisały umowę o współpracy (WIDEO)

Wrocław i Kijów podpisały umowę o współpracy (WIDEO)

-

Współpracę w zakresie ekonomii, rozwoju, transportu publicznego, ochrony środowiska czy edukacji zakłada podpisana w środę umowa partnerska pomiędzy Wrocławiem a Kijowem.

Umowa pomiędzy dwoma miastami została podpisana we wtorek we Wrocławiu. W pierwszym etapie współpraca zakłada pomoc materialną. Po zakończeniu zaś wojny miasta chcą razem pracować w obszarach ekonomii, rozwoju, transportu publicznego, ochrony środowiska, edukacji, współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, turystki i kultury.

REKLAMA

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że po agresji Rosji na Ukrainę, Wrocław stał się drugim domem dla obywateli Ukrainy. „Przed wojną we Wrocławiu mieszkało 100 tys. Ukraińców; dziś ta społeczność liczy 200 tys. osób. Bardzo wielu pochodzi z Kijowa i obwodu kijowskiego” – mówił Sutryk.

Dodał, że relacje wrocławsko-ukraińskie są dla stolicy Dolnego Śląska bardzo cenne. „Potrafimy bez dodatkowych napięć i swarów, w nowej sytuacji, z nowymi obywatelami, budować nasze miasto; budować jedną silną wspólnotę” – podkreślił Sutryk.

Mer Kijowa Witalij Kliczko, który połączył się z Wrocławiem online, podziękował władzom i mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska za dotychczasowe wsparcie. „Dzięki generatorom prądu, które od was otrzymaliśmy przetrwaliśmy zimę. Tej pomocy nigdy nie zapomnimy” – powiedział.

Kliczko mówił też m.in. o obecnej sytuacji w Kijowie. „Kijów jest sercem Ukrainy; ma symboliczne znaczenie. Kijów jest, był i pozostaje celem Rosji. Do tej pory w wyniku ataków w mieście zniszczonych zostało 800 budynków, z czego 417 budynków mieszkalnych. W wyniku ostrzałów miasta zginęło 1600 osób, w tym pięcioro dzieci” – zaznaczył mer.

Dodał, że ataki rosyjskie kierowane są na infrastrukturę krytyczną miasta. „Rosjanie chcieli nas zostawić bez światła i ciepła. Pomimo tych wszystkich prób zniszczenia naszego miasta, stało się ono, dzięki wsparciu naszych przyjaciół, symbolem niezłomności dla innych miast” – dodał Kliczko.

Jak podkreślił, Ukraina nie walczy dziś tylko o swój kraj, ale też o bezpieczeństwo każdego z mieszkańców UE. „Celem Rosji jest odbudowa imperium radzieckiego. W wystąpieniach Rosjan słyszymy często o krajach bałtyckich i o Polsce; Niemcy też były częścią imperium radzieckiego” – wskazał Kliczko. Dodał, że Ukraina zmierza w kierunku wspólnoty europejskiej i chce być jej częścią. „To nasz strategiczny cel” – oświadczył.

Kijów to drugie miasto w Ukrainie, po Lwowie, z którym Wrocław ma podpisaną umowę partnerską.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

REKLAMA

2096948466 views

REKLAMA

REKLAMA

2096948700 views

REKLAMA

REKLAMA

2098745095 views

REKLAMA

2096948848 views

REKLAMA

2096948949 views

REKLAMA

2096949060 views