REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaWojewoda pomorski nie podważył ważności uchwał Rady Miasta Gdańska dotyczącej księdza Jankowskiego

Wojewoda pomorski nie podważył ważności uchwał Rady Miasta Gdańska dotyczącej księdza Jankowskiego

-

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich nie zakwestionował ważności uchwał Rady Miasta Gdańska ws. księdza prałata Henryka Jankowskiego. Uchwały dotyczą odebrania ks. Jankowskiemu tytułu honorowego obywatela Gdańska, rozbiórki pomnika duchownego i zmiany nazwy skweru noszącego imię kapłana.

O tym, że wojewoda pomorski nie stwierdził nieważności uchwał Rady Miasta Gdańska w sprawie ks. Jankowskiego poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe wojewody.

REKLAMA

7 marca RMG podjęła trzy uchwały dotyczące ks. Jankowskiego: odebrania mu tytułu honorowego obywatela Gdańska, rozbiórki pomnika duchownego i zmiany nazwy skweru noszącego imię kapłana. Następnego dnia po sesji rady społeczny komitet budowy pomnika ks. Jankowskiego usunął monument.

W uzasadnieniu wszystkich trzech uchwał powołano się na nowe i nieznane wcześniej informacje dotyczące życiorysu ks. Jankowskiego, które „rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania”.

Przegłosowane przez radę uchwały miały związek z opublikowanym w grudniu 2018 r. w „Dużym Formacie”, magazynie „Gazety Wyborczej”, reportażem „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”, w którym ks. Jankowski został oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Kilka dni po sesji RMG z prośbą o zaskarżenie lub uchylenie uchwał radnych dotyczących ks. Jankowskiego zwróciło się do wojewody pomorskiego Stowarzyszenie Godność, skupiające byłych działaczy antykomunistycznych i więźniów politycznych z lat PRL.

W liście do wojewody pomorskiego władze Stowarzyszenia Godność napisały, że z „uwagą i zażenowaniem” obserwują działania prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i większości radnych skupionych w klubie Koalicji Obywatelskiej w sprawie przeszłości ks. Jankowskiego.

„Te działania spowodował artykuł +Gazety Wyborczej+, w którym kobieta mieszkająca w Australii pomawia ks. Henryka Jankowskiego o czyny pedofilskie sprzed 40 lat. Ta grupa radnych na fali sztucznego oburzenia po śmierci śp. Pawła Adamowicza w dniu 7 marca podjęła 3 uchwały – naszym zdaniem – z naruszeniem prawa, bowiem żaden świadek prawomocnie nie udowodnił czynów pedofilskich ks. Henrykowi Jankowskiemu. Uchwały podjęto na podstawie niepotwierdzonych zeznań przed organami wymiaru sprawiedliwości w okresie, kiedy żył ks. Henryk Jankowski. Obecnie od śmierci kapłana minęło 8 lat. On sam nie może się bronić” – napisali członkowie „Godności” w piśmie.

Zdaniem Stowarzyszenia Godność radni, podejmując te uchwały, „naruszyli konstytucję i inne artykuły prawne dotyczące ochrony czci zmarłego”. „Uchwały rady miasta nie tylko oburzyły zwolenników ks. Henryka Jankowskiego. Szczególnie boli to nas, ludzi represjonowanych w stanie wojennym, którym pomagał w więzieniach i osłaniał nasze rodziny. Jakże łatwo radni miasta Gdańska osądzili kapłana, który całe życie poświęcił dla odbudowy ze zniszczeń wojennych kościoła św. Brygidy, a także wniósł znaczący wkład w organizację NSZZ +Solidarność+ i jej działalność w stanie wojennym” – ocenili członkowie stowarzyszenia.(PAP)

fot.Jan Dzban/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2114944693 views

REKLAMA

2114944925 views

REKLAMA

REKLAMA

2116741315 views

REKLAMA

2114945065 views

REKLAMA

2114945164 views

REKLAMA

2114945272 views