REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaWiosna chce powołania niezależnej komisji ds. zbadania przypadków pedofilii w Kościele po...

Wiosna chce powołania niezależnej komisji ds. zbadania przypadków pedofilii w Kościele po 1989 r.

-

W partii Wiosna powstaje zespół, który ma przygotować projekt ustawy o powołaniu niezależnej komisji ds. zbadania przypadków pedofilii w polskim Kościele w latach 1989-2019 – dowiedziała się PAP. Na czele zespołu ma stanąć posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, kandydatka Wiosny do PE.

Według projektowanej ustawy w skład komisji miałby wchodzić przewodniczący, powoływany przez Sejm za zgodą Senatu, przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych, organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka (w tym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International), przedstawiciele pokrzywdzonych, a także przedstawiciel Episkopatu Polski.

REKLAMA

Ponadto, w komisji mają zasiadać reprezentanci Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, którzy będą mieć status obserwatorów.

Wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz poinformował PAP, że „komisja będzie posiadała uprawnienia pełnego wglądu do archiwów kościelnych dotyczących wewnętrznych dochodzeń ws. molestowania seksualnego dzieci przez duchownych”.

Jak dodał, będzie ona mogła również żądać od organów administracji państwowej i „organów ścigania” przedstawienia akt każdej prowadzonych przez nich sprawy ws. pedofilii; w tym wglądu do akt sądowych i prokuratorskich po zakończeniu postępowania i zapadnięciu rozstrzygnięcia.

W wyniku prac komisji – jak mówił Anaszewicz – powstałby raport na temat działań i ewentualnych nieprawidłowości instytucji kościelnych oraz organów władzy państwowej, prokuratury i sądów.

Komisja mogłaby żądać wszczęcia powstępowania w sprawach karnych oraz cywilnych, występując w nich „jako podmiot na prawach strony”, a także miałaby prawo wniesienia kasacji lub rewizji nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia.

Według Anaszewicza, dwa razy w roku – w marcu i listopadzie – komisja przedstawiałaby Sejmowi sprawozdania z bieżącej działalności. Ponadto, publiczne radio i telewizja byłyby ustawowo zobowiązane do nieodpłatnego informowania opinii publicznej o jej działalności.

Aby zapewnić komisji niezależność od innych organów i instytucji, jej budżet, w wysokości 5 milionów złotych, miałby być wpisany do ustawy budżetowej i aktualizowany co roku.

Jak dodał Anaszewicz, w pracach nad projektem weźmie udział m.in. opozycjonistka okresu PRL Barbara Labuda, obecnie szefowa komitetu poparcia partii Roberta Biedronia. Do końca czerwca gotowy projekt ma zostać przekazany do konsultacji „z partnerami społecznymi”.(PAP)

Na zdjęciu: Robert Biedroń, lider Wiosny
fot.Wojciech Pacewicz/EPA-EFE/REX/Shutterstock

3 KOMENTARZE

  1. Jak chlopaki w sutannach molestuja…to komisja, Sekielski i ” Kler ” – codzien Jak chlopaki z Wiosny molestuja to ….normalnosc , postep i demokracja ( teczowa- ale jednak)….ale najbardziej rozwinieta intelektualnie( inaczej- ale jednak) ,poslanka J. Scheuring- Wielgus przekona Biedronia na zmiane partnera( Petru – oczywiscie)…i bedzie Teraz – Wiosna!!!…( mam nadzieje ze odejda w niebyt te wszystkie gnoje)

    • Masz szczęście yankes że jesteś anonimowym gnojem bo gdyby nie to , to w sądzie byś odszczekal swoje pomówienia o molestowaniu ……

REKLAMA

2115062040 views

REKLAMA

2115062272 views

REKLAMA

REKLAMA

2116858662 views

REKLAMA

2115062412 views

REKLAMA

2115062511 views

REKLAMA

2115062619 views