REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaWaszczykowski: niczego takiego nie powiedziałem, za co miałbym przepraszać

Waszczykowski: niczego takiego nie powiedziałem, za co miałbym przepraszać

-

Witold Waszczykowski fot.Sergey Dolzhenko/EPA
Witold Waszczykowski fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Niczego takiego nie powiedziałem, za co miałbym przepraszać – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, komentując wezwania posłów PO i Nowoczesnej do przeprosin za słowa o protestach kobiet.

Zapytany w Sejmie przez dziennikarzy, czy zamierza przeprosić za swoje wypowiedzi, Waszczykowski odpowiedział: „Niczego takiego nie powiedziałem, za co miałbym przepraszać. Jeszcze raz powtórzę: o życiu i śmierci w naszej cywilizacji nie rozmawia się na wiecach, nie rozmawia się na ulicach i nie używa się haseł, których nie jestem w stanie wypowiedzieć jako mężczyzna, jakie były używane na tym wiecu”.

REKLAMA

Wcześniej we wtorek posłanka PO Monika Wielichowska wniosła o przerwę w obradach Sejmu i – jak mówiła z trybuny sejmowej – „wyjaśnienie przez premier rządu, kobietę, pogardliwych słów ministra Waszczykowskiego, który wczoraj i dzisiaj do dziesiątek tysięcy Polek, do dziesiątek tysięcy kobiet w Polsce, w miastach i miasteczkach powiedział, że +czarny protest+ to kpina, że w +czarny poniedziałek+ to niech się kobiety bawią”.

„Żądamy odpowiedzi pani premier na pytania: czy PiS ma jakąś granicę pogardy wobec kobiet, czy w PiS jest jakaś granica wulgarności” – powiedziała posłanka PO.

Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz również wniósł o przerwę, w czasie której – jak mówił – Waszczykowski przygotowałby przeprosiny „dla wszystkich kobiet, które wczoraj obraził”. „To było niegodne, to co pan wczoraj zrobił, po prostu niegodne nie tylko ministra spraw zagranicznych, to było niegodne mężczyzny. I jako mężczyzna żądam od pana przeprosin. Dzisiaj” – powiedział Meysztowicz.

Również we wtorek liderka „Inicjatywy Polskiej” Barbara Nowacka oceniła, że minister Waszczykowski powinien zostać odwołany ze swojej funkcji. „Dziś, tak jak i zresztą wczoraj, minister Waszczykowski wychodzi i kpi z protestów, używa słów pogardy, niewłaściwych i absolutnie niedopuszczalnych, szczególnie jeśli się jest ministrem odpowiedzialnym za naszą dyplomację” – podkreśliła Nowacka. Dodała, że setki tysięcy Polaków nie może być lekceważonych.

Nowacka podczas briefingu przed siedzibą PiS w Warszawie zaapelowała do – jak mówiła – „głównego ośrodka władzy w Polsce – Jarosława Kaczyńskiego – żeby po pierwsze: zdymisjonował ministra Waszczykowskiego”. „Ktoś taki nie może odpowiadać za dyplomację, nie powinien być ministrem” – dodała.

Waszczykowski pytany w poniedziałek w RMF FM, czy prawa kobiet w Polsce są zagrożone odparł: „Chyba tylko w +Gazecie Wyborczej+”, po czym dodał: „Niech się bawią. Jeśli ktoś uważa, że nie ma większych zmartwień w Polsce w tej chwili, to proszę bardzo”.

Pytany na późniejszej konferencji prasowej, czy uważa, że protest kobiet to zabawa, powiedział: „Uważam, że nasza cywilizacja powinna mieć poważne podejście do kwestii takich jak życie i śmierć, do kwestii narodzin”. Dodał, że oczekuje poważnych debat, a nie happeningów, przebierania się w stroje i wytwarzania w sposób sztuczny problemów.

We wtorek Waszczykowski w TVN24 powiedział, że jego wypowiedź w RMF FM, to była „dłuższa fraza”, w której przestrzegał, by „się nie bawiono, nie szydzono z ważnej sprawy, jaką jest kwestia życia i śmierci”. Na stwierdzenie, że uczestniczki „czarnego protestu” były oburzone jego słowami, odparł: „I niech są oburzone. Dlatego, że tego typu protesty mnie oburzają”. Pokazując zdjęcie z protestu, zwrócił uwagę, że na transparentach są wulgaryzmy. „Tę sprawę się spłyca do wolnego wyboru” – ocenił.

Na stwierdzenie, że kobiety jego wypowiedź o zabawie odebrały jako kpienie i lekceważenie ich protestu, odparł: „Bo wczorajszy protest był kpiną z bardzo ważnego wydarzenia, z bardzo ważnej kwestii. My jesteśmy gotowi na bardzo poważne rozmowy, bo rozmowa o życiu i śmierci to najważniejsza rozmowa w naszej cywilizacji”. (PAP)

REKLAMA

2114974494 views

REKLAMA

2114974726 views

REKLAMA

REKLAMA

2116771116 views

REKLAMA

2114974866 views

REKLAMA

2114974965 views

REKLAMA

2114975073 views