REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Waszczykowski: być może szef Komisji Weneckiej czytał stare gazety

Waszczykowski: być może szef Komisji Weneckiej czytał stare gazety

-

Witold Waszczykowski fot.Paweł Supernak/EPA
Witold Waszczykowski fot.Paweł Supernak/EPA

W Polsce nie ma problemu z Trybunałem Konstytucyjnym; być może szef Komisji Weneckiej czytał stare gazety – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, pytany o poniedziałkowe oświadczenie przewodniczącego Komisji Weneckiej ws. TK.

REKLAMA

2147483647 clicks

“Nie słyszałem, by były jakieś problemy z Trybunałem Konstytucyjnym” – powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli. Dodał, że przyjęto nowe ustawy i Trybunał ma nową prezes. “Sprawa jest zamknięta. Być może szef Komisji Weneckiej jeszcze czytał stare gazety, miał stare informacje, nie wiedział o tym, jak sprawy zostały zmienione w pozytywnym kierunku w Warszawie” – powiedział minister.

Poinformował, że w lutym polskie władze przekażą Komisji Europejskiej odpowiedź na jej nowe zalecenia w sprawie praworządności, ogłoszone w grudniu 2016 roku. Zdaniem ministra nikt nie rozważa scenariusza, w którym na Polskę mogłyby zostać nałożone sankcje za niewypełnianie zaleceń KE w sprawie rządów prawa.

W poniedziałek przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio opublikował oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie “pogorszeniem się sytuacji” w Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Napisał, że podejmowane są próby wpływania na pracę TK.

“Jestem zaniepokojony pogarszającą się sytuacją w Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Po próbach wpływania na pracę Trybunału poprzez poprawki legislacyjne, które zostały skrytykowane przez Komisję Wenecką, podjęto następnie praktyczne kroki, mające za oczywisty cel zapewnienie, aby Trybunał działał zgodnie z wolą obecnej politycznej większości” – oświadczył szef organu doradczego Rady Europy.

Dodał, że “nowy prezes Trybunału został wybrany na podstawie wątpliwej procedury”.

Jako drugie zastrzeżenie Buquicchio wymienił fakt, że “nowa prezes TK przekazała swoje uprawnienia innemu sędziemu, wybranemu na prawnej podstawie, która została uznana przez Trybunał za niekonstytucyjną”.

Przewodniczący Komisji Weneckiej odnotował też sprawę wiceprezesa TK Stanisława Biernata, który – jak zauważył – “został wysłany na urlop, o który nie prosił”.

“Wybór trzech zasiadających sędziów został zakwestionowany po 7 latach” – napisał przewodniczący Komisji, odnosząc się do wniosku prokuratora generalnego, który zaskarżył do TK wybór sędziów z 2010 roku.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2131488199 views

REKLAMA

REKLAMA

2131488214 views

REKLAMA

REKLAMA

2133284534 views

REKLAMA

2131488224 views

REKLAMA

2131488227 views

REKLAMA

2131488231 views