REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaWarszawa. Na Pradze zostanie posadzonych prawie 500 drzew

Warszawa. Na Pradze zostanie posadzonych prawie 500 drzew

-

W związku z konieczną wycinką 500 drzew w okolicach Wybrzeża Szczecińskiego i Helskiego, miasto zasadzi tam tyle samo nowych – poinformowała podczas piątkowej konferencji prasowej Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni w stołecznym ratuszu.

Konferencja poświęcona była wycince drzew wiążącej się z budową zapór przeciwpowodziowych wzdłuż Wybrzeża Szczecińskiego i Helskiego. Jak uzasadniła Glusman, inwestycja jest konieczna z powodu ochrony mieszkańców przed powodziami.

REKLAMA

“10 lat temu powódź uszkodziła tereny przy Wybrzeżu Helskim i już wtedy ratusz podjął decyzję o tym, aby dodatkowo zabezpieczyć te tereny. (…) Nie tylko mieszkańcy okolicznych osiedli narażeni są na wylew Wisły, ale również zwierzęta przebywające w pobliskim zoo” – przypomniała.

Jak przekazała Glusman, decyzję o inwestycji podjęto w 2016 roku i w jej konsekwencją będzie wycinka 500 drzew. Początkowo plan inwestycji zakładał nasadzenie 74 nowych drzew, jednak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił zwiększyć tę liczbę.

“Żeby wynagrodzić tę stratę, prezydent Trzaskowski podjął decyzję o dodatkowych nasadzeniach. Na Pradze przybędzie ok. 500 nowych drzew. Niezależnie od nich pojawi się tam też 13 tys. krzewów. Mamy świadomość tego, że stare drzewa stanowią znacznie większą wartość dla środowiska niż te młode, niemniej jest to jedyne, co możemy zrobić. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo mieszkańców stolicy, które oznacza tak dużą wycinkę drzew. 300 z tych drzew koliduje bezpośrednio z murem oporowym, pozostałe zaś z częścią infrastruktury podziemnej i ścieżką rowerową” – wyjaśniła Glusman.

Zastępca prezydenta Warszawy Robert Soszyński podkreślił, że warunki wycinki drzew pod inwestycję określa decyzja wydana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

“Nakłada ona ograniczenia na wykonawców, żeby wycinka została przeprowadzona poza okresem lęgowym zwierząt, które żyją na tym obszarze” – poinformował.

Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie będą przebudowywane na odcinku ok. 2,2 km – od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Głównym celem inwestycji jest budowa zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz rozbudowa ulic uwzględniająca przede wszystkim potrzeby ruchu rowerowego oraz pieszego. Wykonawcą inwestycji, która ma się zakończyć w styczniu 2022 r., jest Skanska SA. Przebudowa będzie kosztowała 76 mln zł. (PAP)

REKLAMA

2116502903 views

REKLAMA

REKLAMA

2116503105 views

REKLAMA

REKLAMA

2118299480 views

REKLAMA

2116503220 views

REKLAMA

2116503307 views

REKLAMA

2116503400 views