REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska W Warszawie zakończył się Marsz Godności – Protest Kobiet

W Warszawie zakończył się Marsz Godności – Protest Kobiet

-

fot. Paweł Supernak/EPA
fot. Paweł Supernak/EPA

„Prawa człowieka prawami kobiet” – to hasło Marszu Godności – Protestu Kobiet, który przeszedł w sobotę ulicami Warszawy. Podczas marszu m.in. protestowano przeciw próbom zaostrzania ustawy antyaborcyjnej i zwracano uwagę na problemy z egzekwowaniem alimentów.

REKLAMA

“Jesteśmy tu, aby bronić praw kobiet! – mówiła rozpoczynając marsz jedna z organizatorek, Irina Ovcinicov. – Jesteśmy tu, bo przychodzi chwila, że trzeba stanąć na ulicy i powiedzieć: +dość!+ Dość ignorowania naszych najbardziej podstawowych praw, dość przemocy wobec kobiet, dość ignorowania naszego prawa do ochrony zdrowia i życia! Chcemy, by wreszcie gwałciciele trafiali do więzień, chcemy, żebyśmy nie były obwiniane – to my jesteśmy ofiarami. Chcemy, żeby kobiety samotnie wychowujące dzieci nie musiały walczyć o alimenty. Chcemy mieć dostęp do najnowszych zdobyczy medycyny – in vitro jest dla nas. A przede wszystkim żądamy zaprzestania wszelkich prób zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej” – mówiła.

Jej zdaniem politycy – nie tylko będący obecnie u władzy, ale i poprzednich kadencji powinni się wstydzić, że kobiety muszą wychodzić na ulicę i walczyć o swoje prawa. “Dla rządzących mamy następującą wiadomość: przestańcie próbować zaostrzać ustawę antyaborcyjną. Jeśli tego nie zrobicie, przekonacie się, co to jest gniew kobiet i babska solidarność” – powiedziała.

W oświadczeniu organizatorek marszu, które pod koniec zgromadzenia przeczytała Ovcinicov zwrócono uwagę na problem obwiniania kobiet – ofiar za przemoc. “Gdy kobieta zostaje zgwałcona albo pobita, słyszy komentarze i żarty, że widocznie sobie zasłużyła. Jest zawstydzana i wpędzana w poczucie winy w sądzie, u lekarza i w kościele” – napisano w oświadczeniu.

Podczas marszu poruszono też problemy kobiet z uzyskiwaniem alimentów. “W 8 na 10 przypadkach zasądzone alimenty nie są płacone” – napisano w oświadczeniu. Organizatorzy zwracali też podczas marszu uwagę na to, że ojcowie zobowiązani do płacenia alimentów próbują wymigać się od tego obowiązku np. kupując dziecku podarki. Stąd jednym ze skandowanych na marszu haseł było: “alimenty, nie prezenty!”.

Uczestnicy marszu skandowali m.in. hasła: “Chcemy edukacji, nie indoktrynacji” (chodzi o dostęp do edukacji seksualnej), “Nic o nas bez nas” czy “Chcemy być słyszane, a nie poniżane”. Na transparentach z kolei można było przeczytać m.in. napisy: “Ratujmy kobiety”, “Życie wolne od przemocy prawem kobiet”, “Za godność naszą i waszą” czy “Dosyć hipokryzji! Żądamy poszanowania praw kobiet”, a także “Szacunek do kobiet wyssałem z mlekiem matki”.

Marsz zaczął się na Placu Zbawiciela około godziny 11:55, czyli “za pięć dwunasta” – co miało symbolizować wykorzystanie ostatniej chwili na zmiany. Zgromadzenie rozpoczęto od uczczenia pamięci Joe Cox, brytyjskiej parlamentarzystki działającej m.in. na rzecz praw kobiet, zabitej kilka dni temu. Marsz przeszedł ulicą Marszałkowską, zakończył się koło g. 14. przy Ogrodzie Saskim.

Wielu uczestników marszu przyniosło na marsz róże, a część – ma na ręce narysowany symbol Wenus – znak płci żeńskiej.

Organizatorki marszu nie chcą być wiązane z żadnymi konkretnymi organizacjami ani ruchami politycznymi. “To kobiety, które spontanicznie się skrzyknęły i postanowiły pokazać sprzeciw wobec pewnych tendencji, które daje się zauważyć od kilku lat – powiedziała o organizatorach PAP Aleksandra Różdżyńska, rzeczniczka prasowa marszu.

“Chcemy pokazać, że kobiety są podmiotem wobec prawa równym z mężczyznami. O tym się trochę zapomina, kiedy np. pojawiają się projekty bezwzględnie zakazujące aborcji. Chcemy przypomnieć, że kobiety mają głos i że trzeba się z nimi liczyć” – dodała rzeczniczka.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks