REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaW Warszawie doszło do bójek podczas protestu po orzeczeniu TK ws. aborcji

W Warszawie doszło do bójek podczas protestu po orzeczeniu TK ws. aborcji

-

Tysiące protestujących blokowało w poniedziałek centrum i ulice w wielu warszawskich dzielnicach. W czasie protestu przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Około północy na placu Trzech Krzyży doszło do bójek. Policja użyła gazu.

Na placu doszło do konfrontacji między protestującymi a osobami blokującymi dostęp do mieszczącego się tam Kościoła pw. św. Aleksandra. W stronę osób pod kościołem rzucono m.in. race i butelki. Dochodziło do przepychanek i bójek. Zaatakowano funkcjonariuszy, a jeden z nich został poparzony racą. Policja użyła gazu pieprzowego. Poinformowała, że zatrzymano agresywną osobę. Poszkodowanym pomocy udzielali ratownicy medyczni.

REKLAMA

Spod placu Trzech Krzyży protestujący przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego udali się na ulicę Nowogrodzką. Dostęp do mieszczącej się tam siedziby PiS został zablokowany przez policyjne vany na odcinku od ul. Raszyńskiej do pl. Starynkiewicza. Spod okolic siedziby partii rządzącej protestujący ok. godz. 23 zaczęli się rozchodzić. Po kilkudziesięciu minutach tłum kilkuset osób wrócił na plac Trzech Krzyży.

PAP rozmawiała z kilkoma uczestnikami blokad, a także osobami, które znalazły się w ich pobliżu. „Jestem tu, ponieważ chcę okazać sprzeciw wobec narzucania innym swoich poglądów” – powiedziała 28-letnia Maria na placu Trzech Krzyży. Przyznała, że jest katoliczką i przeciwniczką aborcji. „Nie oznacza to jednak, że mam prawo narzucać te poglądy innym” – dodała.

Jeden z kierowców, w rozmowie z PAP w godzinach szczytu w okolicach ronda „Radosława”, ocenił, że blokada całego miasta to skandal. „Nie można się ruszyć. Gdzie jest policja” pytał. „Czy nic nie można zrobić z tymi ludźmi” – mówił inny z kierowców.

Niektórzy z nich sami uczestniczyli w blokadach, co można było rozpoznać m.in. po emblematach Strajku Kobiet umieszczonych na szybach aut. „To już mój trzeci protest od wyroku. Uważam, że aborcja powinna być sprawą kobiety. Dlatego dziś tutaj jestem i będę przychodzić do skutku” – powiedziała PAP Justyna, która na blokadę przyjechała na rondo Dmowskiego.

Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają w Polsce od czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu do czwartkowego orzeczenia TK wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.(PAP)

REKLAMA

2105276269 views

REKLAMA

2105276502 views

REKLAMA

2107072894 views

REKLAMA

2105276645 views

REKLAMA

2105276745 views

REKLAMA

2105276854 views