REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaW środę spotkanie rządu i episkopatu ws. wizyty Franciszka w Polsce

W środę spotkanie rządu i episkopatu ws. wizyty Franciszka w Polsce

-

Planowana na 2016 r. pielgrzymka papieża Franciszka do Polski ma być tematem środowego posiedzenia komisji wspólnej rządu i episkopatu Polski. Ostatnie spotkanie komisji odbyło się ponad rok temu.

Jak poinformowali we wspólnym komunikacie rzecznik resortu administracji i cyfryzacji Artur Koziołek i rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch, głównym tematem posiedzenia będzie pielgrzymka papieża do Polski w 2016 roku.

REKLAMA

Będzie to pierwsze spotkanie komisji, w którym wezmą udział przedstawiciele rządu Ewy Kopacz. Miejscem środowej rozmowy ma być siedziba Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Ostatnie obrady Komisji Wspólnej odbyły się w listopadzie ubiegłego roku. Omawiano wówczas m.in. kwestie związane z polityką rodzinną, m.in. zasady dofinansowania z budżetu państwa, tworzenia i utrzymania zróżnicowanych form opieki nad dziećmi do lat trzech. Członkowie komisji zajęli się także kwestią wsparcia rodzin wielodzietnych. Rozmowy dotyczyły też możliwości wprowadzenia religii jako dodatkowego przedmiotu na egzaminie maturalnym, spraw związanych z ratyfikacją konwencji dot. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Poruszono też temat Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 roku i obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Latem 2013 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro (Brazylia) papież Franciszek ogłosił, że kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. będzie Kraków. Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży trwały od dwóch lat, kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to jeszcze u papieża Benedykta XVI.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Dziwisz i Kazimierz Nycz zaprosili papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca 2013 r.

Polscy biskupi mają nadzieję, że podczas wizyty w Polsce papież odwiedzi także Warszawę, Częstochowę, Poznań i Gniezno, ale ostateczna decyzja będzie należała do Franciszka. (PAP)

Na zdjęciu: Papież Franciszek fot.Filippo Monteforte/Pool/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097977641 views

REKLAMA

REKLAMA

2097977874 views

REKLAMA

2099774266 views

REKLAMA

2097978017 views

REKLAMA

2097978118 views

REKLAMA

2097978228 views