REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaW sobotę, 7 maja ulicami Warszawy przejdzie proeuropejska Parada Schumana

W sobotę, 7 maja ulicami Warszawy przejdzie proeuropejska Parada Schumana

-

fot.Radek Pietruszka/EPA
fot.Radek Pietruszka/EPA

W sobotę 7 maja ulicami stolicy przejdzie już po raz siedemnasty proeuropejska Parada Schumana. Towarzyszyć jej będzie Miasteczko, czyli edukacyjny festyn uliczny. Organizatorzy podkreślają, że Parada jest wydarzeniem odrębnym od planowanego na ten sam dzień marszu KOD.

REKLAMA

“Parada to wyraz poparcia integracji europejskiej, miejsca Polski w Unii Europejskiej. Chcemy też podkreślić nasze przywiązanie do wartości europejskich takich jak rządy prawa, wolność wyznania, prawa mniejszości: te wszystkie aspekty kultury i cywilizacji chrześcijańskiej, które mają dla nas szczególną wartość. A także to, że bardzo ważną częścią dziedzictwa europejskiego jest kultura i historia Polski” – mówił prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski na spotkaniu prasowym w czwartek. Dlatego też – jak powiedział – Fundacja prosi uczestników o zabranie ze sobą flagi europejskiej oraz polskiej.

Organizatorzy podkreślali także, iż Parada Schumana jest manifestacją obywatelską, niezwiązaną z ugrupowaniami politycznymi i nie należy jej łączyć z planowanym także na 7 maja w Warszawie marszem KOD.

“Chciałbym podkreślić, że nasza Parada Schumana i manifestacja opozycji to są dwa zupełnie odrębne wydarzenia, które mają zupełnie odmiennych organizatorów i odbywają się w różnych miejscach Warszawy w różnym czasie. Termin i miejsce tegorocznej Parady zostały ogłoszone jeszcze w 2015 r.” – mówił Zaborowski.

Parada Schumana startuje w południe z Krakowskiego Przedmieścia od strony ulicy Miodowej. Przejdzie Miodową, Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, by wrócić na Krakowskie Przedmieście w pobliżu kościoła św. Anny, gdzie rozstawione będzie Miasteczko Schumana.

Tegoroczne hasło Parady to: “Tu jest Europa!”. “W przeszłości często mówiliśmy, że trzeba więcej Polski w Europie, szukaliśmy należnego nam miejsca na arenie międzynarodowej i to oddawało aspiracje tamtego etapu. Potem – gdy chcieliśmy poprawić jakość życia i wprowadzić międzynarodowe standardy do naszego kraju – mówiliśmy, więcej Europy w Polsce. I chyba to hasło tegoroczne można nazwać przejściem do kolejnej fazy dojrzałej obecności w UE, gdzie z jednej strony Polska szuka najlepszego zorganizowania swoich interesów i jednocześnie ma poczucie odpowiedzialności za to wszystko, co się dzieje w UE” – wyjaśniał Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Przedstawicielstwo KE będzie podczas Parady promować swoje akcje pod hasłem #Mobilni. W otwartym w godzinach 10:00-15:00 Miasteczku będzie więc można dowiedzieć się, jak podjąć pracę za granicą, założyć firmę czy studiować w krajach UE.

Swoją działalność przedstawiać też będą organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, np. Fundacja Rozwoju Edukacji, Związek Transportu Miejskiego, Polska Akcja Humanitarna, Instytut Globalnej Odpowiedzialności czy Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego. Dla dzieci zaplanowano m.in. grę w statki i puzzle wodne, budowę studni, “Europejskie Koło Fortuny”, malowanie twarzy, grę planszowa o komunikacji miejskiej oraz konkurs rysunkowy.

W Miasteczku będzie można posłuchać także otwartych debat o wyzwaniach, które stanęły przed wspólnotą europejską: o 13.00 na temat przyszłości Strefy Schengen, o 14.00 na temat kryzysu migracyjnego w UE i Polsce, a o 14.50 na temat mobilności zawodowej i edukacyjnej.

“UE ma dzisiaj różne problemy i nie chcemy obchodami +Dni Europy+ ich zasłaniać. Warto sobie przypomnieć, że UE jest organizacją, która problemy rozwiązuje, a nie stwarza. Często zapominamy, że to świat ma kłopoty, a UE robi co może, żeby z tych kłopotów wyjść” – mówił Prawda

W tym roku mija także 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Na zaproszenie prezydent Warszawy do Parady dołączy więc burmistrz Berlina oraz polsko-niemiecka grupa przedstawicieli młodzieżowych rad.

Z okazji obecnej, holenderskiej prezydencji w UE podczas Parady pojawią się także akcenty holenderskie.

Oficjalna data “Dnia Europy” to 9 maja, w który to dzień co rok organizuje się obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. Dokładnie tego dnia 66 lat temu ówczesny francuski minister spraw zagranicznych – Robert Schuman ogłosił plan powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, stanowiącą fundament dzisiejszej UE. Parada Schumana i towarzyszące jej wydarzenia organizowane są w pierwszym tygodniu maja, w okolicach daty 9 maja. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2118895945 views

REKLAMA

2118896044 views

REKLAMA

REKLAMA

2120692400 views

REKLAMA

2118896119 views

REKLAMA

2118896181 views

REKLAMA

2118896237 views