REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska W Sejmie spór o uchwałę ws. 100. rocznicy objawień fatimskich

W Sejmie spór o uchwałę ws. 100. rocznicy objawień fatimskich

-

Klub Nowoczesna złożył w środę w Sejmie wniosek o odrzucenie, przygotowanej przez grupę posłów PiS, uchwały w sprawie uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich. Inicjatywę popiera PiS, posłowie PO nie wezmą udziału w głosowaniu, a w PSL nie będzie dyscypliny.

Jak czytamy w uzasadnieniu, uczczenie przez Sejm 100. rocznicy objawień fatimskich będzie “wymownym aktem, nadającym międzynarodową rangę temu wydarzeniu”.

REKLAMA

Wojciech Król (PO) powiedział, że z szacunku dla osób wierzących i niewierzących, jego klub nie weźmie udziału w głosowaniu nad uchwałą. Jak ocenił, jej projekt jest “przesiąknięty dewocją”. “Nie sankcjonuje się wiary uchwałami. Rozumu i wiary żadną uchwałą nie zastąpimy” – powiedział poseł PO.

Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) złożył wniosek o odrzucenie uchwały. W jego ocenie uchwała łamie konstytucję i narusza przepisy konkordatu, według których państwo powinno być neutralne światopoglądowo. “To jeden z elementów budowania ideologii państwa PiS” – ocenił.

Krystian Jarubas (PSL) poinformował, że w jego klubie nie będzie dyscypliny podczas głosowania nad uchwałą.

Sprawozdawczyni sejmowej komisji kultury Anna Sobecka (PiS) oceniła, że uchwała jest zgodna z konstytucją i konkordatem. “Objawienia fatimskie są faktem historycznym uznanym przez Kościół. W Polsce każdy cieszy się wolnością wyznania, posłowie również” – powiedziała Sobecka.

W 2017 r. Kościół będzie obchodzić stulecie objawień Matki Boskiej w Fatimie. (PAP)

fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks