REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaW Przemyślu obraduje Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce

W Przemyślu obraduje Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce

-

Ok. 100 delegatów, wśród których ponad połowa jest osobami świeckimi, bierze udział w Soborze Kościoła greckokatolickiego w Polsce, który w czwartek rozpoczął się w Przemyślu (Podkarpackie). Obrady potrwają do soboty.

“Od siebie i wiernych oczekujemy pogłębienia życia z Bogiem. Wschód ma to do siebie w katolickiej teologii, że zawsze głosi przebóstwienie człowieka, a więc ubranie się w Chrystusa” – powiedział na rozpoczęcie soboru metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego abp Jan Martyniak.

REKLAMA

Zdaniem wikariusza generalnego diecezji wrocławsko-gdańskiej ks. Juliana Hojniaka, przemyski sobór wypracuje nowe impulsy, które później każda parafia będzie wprowadzać w życie. „Sobór na pewno da jakieś ożywienie, potrzebę współdziałania świeckich z kapłanami. Sądzę, że to też jeden z głównych celów naszego spotkania” – dodał.

Bazylianin ojciec Piotr Kuszka zaznaczył, że oczekuje od soboru m.in. docenienia wspólnot osób konsekrowanych w życiu Kościoła greckokatolickiego.

„Te osoby wnoszą duży wkład – zarówno na poziomie życia duchowego, modlitwy, ale także jako służba katechetyczna; zajmują się też osobami chorymi. Nie zawsze jest to doceniane” – zaznaczył. Za ważne uznał też podjęcie współpracy z parafiami zakonnymi i wspomagania tychże parafii – na równi z innymi – przez kurię biskupią. O. Kuszka liczy również, że na soborze poruszony będzie problem współpracy kurii i wspólnot w dziedzinie powołań do życia zakonnego. Dodał, że brak powołań to bolączka wszystkich wspólnot greckokatolickich w Polsce. „Może sobór będzie takim impulsem do rozwoju w tej dziedzinie” – powiedział.

Z kolei świecka delegatka na sobór Katarzyna Lewosiuk podkreśliła, że liczy na rozmowę o roli świeckich w cerkwi. „Mam nadzieję, że powrócimy też do problemu katechizacji ludzi dorosłych, która ma polegać nie tylko na poszerzaniu ich wiedzy, ale przede wszystkim miałaby charakter formacyjny” – dodała.

Jest to drugi sobór polskich grekokatolików; pierwszy po odnowieniu struktur tego Kościoła na początku lat 90. ubiegłego wieku odbył się w 2003 r. Tematem zgromadzenia jest “Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem”. W soborze uczestniczą hierarchowie, przedstawiciele księży, zakonników, zakonnic oraz reprezentanci laikatu. Tych ostatnich wśród delegatów jest ponad połowa.

W Przemyślu zostaną wypracowane postulaty, których część będzie przedstawiona do zatwierdzenia miejscowym hierarchom, a pozostałe trafią na Sobór Patriarszy, który za rok odbędzie się w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. We wrześniu 2015 r. zgromadzą się tam przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z całego świata. Wiernych tego Kościoła z naszego kraju będzie reprezentować ok. 10 delegatów.

Gościem soboru jest sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bp Bogdan Dziurach z Kijowa. W Polsce Kościół greckokatolicki liczy ponad 33 tys. wiernych, którzy zamieszkują m.in. woj.: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

W latach 40. XX wieku władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Został reaktywowany na początku lat 90., a w 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku. W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska obejmująca terytorium w granicach Rzeczpospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska obejmująca terytorium w granicach Polski po lewej stronie Wisły.

Polski Kościół greckokatolicki liczy 134 parafie, 59 księży diecezjalnych oraz 9 księży zakonnych i 77 zakonnic. Metropolitą przemysko-warszawskim jest abp Jan Martyniak. Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie studiuje 14 alumnów.

Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Ich zwierzchnikiem jest rezydujący w Kijowie abp Światosław Szewczuk. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi. (PAP)

fot.Sedat Suna/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2122678116 views

REKLAMA

REKLAMA

2122678134 views

REKLAMA

REKLAMA

2124474454 views

REKLAMA

2122678144 views

REKLAMA

2122678150 views

REKLAMA

2122678154 views