REKLAMA

2126532137 views

REKLAMA

2126532133 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaW Polsce święcenie pokarmów

W Polsce święcenie pokarmów

-

Tradycyjnie w Wielką Sobotę przed Bazyliką Mariacką w Krakowie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poświęcił wielkanocne pokarmy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył mieszkańcom miasta i turystom życzenia świąteczne.

Uroczystość rozpoczęła się w padającym śniegu, jednak zakończyła przy słonecznej pogodzie. Uczestnicy uroczystości uznali to za wstawiennictwo św. Józefa, od 300 lat patronującego Krakowowi.

REKLAMA

“Dobrych Świąt wszystkim, Wesołych Świąt! Alleluja” – życzył zebranym kard. Stanisław Dziwisz. “Wielka Sobota to jest wielkie spotkanie krakowian i turystów. Właściwie cała Polska patrzy na nas i z Rynku Głównego pragniemy przekazać najlepsze życzenia wszystkim rodakom w Polsce i na świecie” – powiedział kardynał.

Święcenie pokarmów w Lublinie fot.Wojciech Pacewicz/EPA
Święcenie pokarmów w Lublinie  fot.Wojciech Pacewicz/EPA

Zachęcił wszystkich, którzy przygotowali wielkanocne koszyczki, do podzielenia się ich zawartością z innymi. “W ten sposób stanowimy jedną rodzinę, która nazywa się Polska. Aby tak zawsze było, przy tej okazji życzę tej jedności, abyśmy rzeczywiście radowali się z naszej Ojczyzny, ze zjednoczenia i cieszyli się z tego imienia Polska, które jest nam wszystkim drogie” – mówił metropolita.

“Nam potrzeba trochę takiego zatrzymania się, refleksji i pokoju, bo dziś ten pokój jest zagrożony (…) w bliskości nas na Ukrainie, ale także, jak słyszeliśmy, w Kenii” – dodał. “To straszna sprawa, że w naszym wieku jeszcze takie rzeczy się dokonuje” – powiedział kard. o zamordowaniu w Kenii chrześcijańskich studentów. “Oby Pan sprawił, aby w całym świecie zapanowała radość, pokój i życie” – zakończył.

Kard. Dziwisz poświęcił nie tylko przyniesione przez krakowian koszyczki z wielkanocnym jadłem, ale i stół przygotowany przez krakowskiego restauratora Jacka Ładzińskiego. Na stole znalazły się wędliny, jajka, ciasta i chlebowe kukiełki – wszystkie przeznaczone dla podopiecznych Braci Albertynów.

Oprócz tego 500 jajek i 500 kukiełek lisieckich od prezydenta rozdano wśród uczestników uroczystości.

“Mając świadomość wszystkich przeciwności losu, na jakie każdy z nas się natyka, chciałem państwu po prostu życzyć wszystkiego dobrego, zdrowych, spokojnych świąt, abyście nie zważali na owe przeciwności, ale spędzili ten czas z rodziną, z bliskimi, w spokoju, w miłości. Wszystkiego dobrego” – mówił do zebranych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przy okazji tegorocznego święcenia zrodziła się u prowadzących spotkanie o. Leona Knabita i Waldemara Domańskiego inicjatywa przygotowania pieśni wielkanocnej, którą można by śpiewać w polskich domach przy wielkanocnych stołach.

“Niechżesz te pieśni podkreślają nasze cechy narodowe – optymizm, radość, poczucie humoru” – nawoływał animator krakowskich lekcji śpiewania Waldemar Domański, a o. Leon Knabit żartobliwie podawał przykład takiej pieśni – “Sto lat”, która według niego jest śpiewana przy różnych okolicznościach, nawet na stypie. Za rok krakowianie mają przekonać się, czy udało się znaleźć lub stworzyć taką wielkanocną pieśń.

Krakowianie i turyści mogli odwiedzić także odbywające się po drugiej stronie Sukiennic Targi Wielkanocne i ocenić pokaz wielkanocnych stołów regionalnych, przygotowany we współpracy z Małopolskim Oddziałem Doradztwa Rolniczego.(PAP)

Na zdj. święcenie pokarmów w Białym Dunajcu  fot. Grzegorz Momot/EPA

 

REKLAMA

2120967022 views

REKLAMA

REKLAMA

2120967052 views

REKLAMA

REKLAMA

2122763374 views

REKLAMA

2120967065 views

REKLAMA

2120967075 views

REKLAMA

2120967080 views