REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaW czwartek wieczorem Sejm rozpatrzy wniosek prezydenta ws. przedłużenia stanu wyjątkowego

W czwartek wieczorem Sejm rozpatrzy wniosek prezydenta ws. przedłużenia stanu wyjątkowego

-

W czwartek wieczorem Sejm rozpatrzy wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części woj. podlaskiego i woj. lubelskiego – wynika z harmonogramu obrad izby.

Posłowie rozpatrzą wniosek w czwartek w godz. 21.00–22.30. Bezpośrednio po debacie odbędzie się głosowanie.

REKLAMA

Na wtorkowym posiedzeniu rząd podjął decyzję o zawnioskowaniu do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Wieczorem prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że gdy zostanie do niego skierowany wniosek w tej sprawie, wystąpi do Sejmu o to, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu o 60 dni.

W środę szef BBN Paweł Soloch przekazał, że prezydent zgodził się z wnioskiem Rady Ministrów i jeszcze tego dnia wystąpi do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego.

We wtorek po południu odbyło się spotkanie prezydenta m.in. z ministrami: spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim i obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, komendantem głównym Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomaszem Pragą, zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Piotrem Błazeuszem oraz szefem BBN Pawłem Solochem. Po naradzie prezydent potwierdził, że dotyczyła wtorkowej decyzji rządu, by przedłużyć stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej.

Jak powiedział Andrzej Duda, problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje. “Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione” – podkreślił prezydent.

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi “wojnę hybrydową”, używając do tego migrantów, oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

Zgodnie z konstytucją, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

W środę rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska przekazała, że we wtorek Straż Graniczna odnotowała 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

REKLAMA

2118772465 views

REKLAMA

REKLAMA

2118772567 views

REKLAMA

REKLAMA

2120568923 views

REKLAMA

2118772643 views

REKLAMA

2118772705 views

REKLAMA

2118772763 views