0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaW czwartek pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji

W czwartek pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji

-

fot.Bartłomiej Zborowski/EPA
fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

W czwartek rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji. Posłowie i senatorowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Sejmu i Senatu, a premier Ewa Kopacz złoży dymisję swojego rządu. Głos zabierze także prezydent Andrzej Duda.

W pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji o godz. 13 udział weźmie prezydent Andrzej Duda. Po powitaniu gości przez marszałka seniora prezydent wygłosi przemówienie. Według informacji PAP po wypowiedzi prezydenta ma zostać ogłoszona przerwa i prezydent opuści gmach parlamentu.

REKLAMA

O godz. 17 prezydent otworzy pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji i weźmie w nim udział. Także w Senacie zaplanowano wystąpienie prezydenta – podało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Poza głową państwa na pierwsze posiedzenie Izby zaproszeni zostali również: byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu poprzednich kadencji, przedstawiciele organów państwowych takich jak NIK, RPO, RPD, prezesi sądów i trybunałów, a także korpus dyplomatyczny.

Zgodnie z konstytucją Sejm i Senat wybierane są na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu kolejnej kadencji.

Na początku listopada prezydent Andrzej Duda wyznaczył pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada, a na marszałka seniora – posła Ruchu Kukiz’15, znanego z antykomunistycznej opozycji Kornela Morawieckiego. To właśnie marszałek senior otwiera pierwsze posiedzenie i pełni swoją funkcję do wyboru marszałka Sejmu.

Podczas pierwszego posiedzenia posłowie zajmują miejsce na sali obrad według rozdziału miejsc ustalonego przez marszałka seniora. Zgodnie z propozycją Kancelarii Sejmu na prawo od marszałka Sejmu zasiąść ma klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów), a następnie: Platforma Obywatelska (138), Kukiz’15 (42), Nowoczesna Ryszarda Petru (28) i Polskie Stronnictwo Ludowe (16).

Po otwarciu obrad głos zabierze prezydent Duda. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu VII kadencji wystąpił prezydent Bronisław Komorowski.

„Głos zabierze marszałek senior, głos zabierze prezydent, a potem przysięga wszystkich posłów” – powiedziała dziennikarzom marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Po wystąpieniu prezydenta marszałek senior przeprowadzi złożenie ślubowania poselskiego przy pomocy powołanych przez siebie w tym celu, spośród najmłodszych wiekiem posłów sekretarzy.

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej” – brzmi tekst ślubowania.

Rotę odczytuje marszałek senior, a następnie każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiada słowo „ślubuję”. Może dodać zdanie „Tak mi dopomóż Bóg”.

Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni. Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu.

Po ślubowaniu poselskim głos zabierze premier Kopacz i złoży dymisję swojego rządu. „Premier ma prawo do zabrania głosu i pożegnania się z funkcją premiera” – podkreśliła Kidawa-Błońska.

Jak mówił we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski, szef ustępującego rządu „ma prawo być na zaprzysiężeniu jako poseł i wygłosić przemówienie rozliczające się przed obywatelami”.

W czwartek na Malcie ma odbyć się szczyt UE w sprawie uchodźców. Szefowa rządu prosiła, by to prezydent reprezentował Polskę na szczycie, lecz Andrzej Duda chce wziąć udział w pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu. Wiceminister Trzaskowski zapowiedział w związku z tym, że Polska wystosujemy list do jednego z państw członkowskich UE z prośbą o zaprezentowanie polskiego stanowiska na unijnym szczycie. Polskie stanowisko zaprezentuje premier Czech Bohuslav Sobotka.

Po wystąpieniu szefowej rządu marszałek senior przeprowadzi wybór marszałka Sejmu. Kandydatem największego klubu, czyli Prawa i Sprawiedliwości na marszałka jest dotychczasowy wicemarszałek Marek Kuchciński.

Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeżeli zgłoszonych zostanie więcej niż jeden kandydat, a w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, przed kolejnymi turami głosowania usuwa się z listy kandydatów nazwisko tego kandydata, który w poprzedniej turze uzyskał najmniejszą liczbę głosów.

Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad.

Sejm, w drodze uchwały, ustala także liczbę wicemarszałków. Projekt uchwały w tej sprawie może wnieść co najmniej 15 posłów. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie. Marszałek Sejmu zarządza wybory wicemarszałków. Procedura ich wyboru jest analogiczna jak ta przy wyborze marszałka.

W VIII kadencji Sejmu najprawdopodobniej będzie pięciu wicemarszałków Sejmu. Kandydatami PiS na to stanowisko są Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński. PO ma zaproponować dotychczasową marszałek Kidawę-Błońską, Ruch Kukiz’15 – Stanisława Tyszkę, a Nowoczesna – Barbarę Dolniak. Oznaczałoby to, że swojej reprezentacji w Prezydium Sejmu nie będzie miał najmniejszy klub w nowej kadencji, czyli PSL.

Niewykluczone, że po wyborze na pierwszym posiedzenie zbierze się Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Sejm wybiera również 20 sekretarzy Sejmu, spośród najmłodszych posłów. Kandydatów zgłasza Prezydium Sejmu. Wybór sekretarzy Sejmu odbywa się łącznie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091306243 views

REKLAMA

2091306544 views

REKLAMA

2093103003 views

REKLAMA

2091306826 views

REKLAMA

2091306973 views

REKLAMA

2091307117 views