REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaW 2018 r. rekordowa liczba turystów zagranicznych odwiedzi Polskę

W 2018 r. rekordowa liczba turystów zagranicznych odwiedzi Polskę

-

Rok 2018 zostanie zapisany w annałach polskiej turystyki jako rekordowy – powiedział PAP prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Dodał, że w pierwszym półroczu liczba turystów zagranicznych wzrosła o 6,6 proc., co jest sukcesem.
Polska jest atrakcyjna turystycznie, co – jak mówił szef Polskiej Organizacji Turystycznej – przekłada się na zainteresowanie poznawaniem naszego kraju.
Według Andrzejczyka bardzo pozytywny trend można zaobserwować w przypadku przyjazdów turystów zagranicznych. „W zeszłym roku liczba przyjazdów wzrosła o 4,5 proc. Polskę odwiedziło 18,3 mln zagranicznych turystów. Już teraz wiemy, że rok 2018 będzie rekordowy, ponieważ w pierwszym półroczu liczba turystów zagranicznych wzrosła o 6,6 proc., co jest naprawdę ogromnym sukcesem” – podkreślił Andrzejczyk. Dodał, że biorąc pod uwagę te liczby, „na pewno rok 2018 zostanie zapisany w annałach polskiej turystyki”.
Andrzejczyk, powołując się na dane za 2017 r. pochodzące z badania realizowanego wspólnie przez GUS, MSiT i NBP, podkreślił, że coraz więcej turystów przyjeżdża do Polski nie tylko z Europy Zachodniej, ale także z odległych zakątków. „Największą dynamikę wzrostu mamy w tej chwili z Chin. W zeszłym roku liczba turystów z Państwa Środka zwiększyła się o blisko 55 proc. To rekord” – ocenił prezes POT.
„Na drugim miejscu jest Izrael, z którego w 2017 r. przyjechało do naszego kraju prawie 50 proc. więcej turystów niż w 2016 r.” – dodał.
W ocenie Andrzejczyka na takie wyniki mają wpływ poprawa dostępności komunikacyjnej – zarówno lądowej, jak i lotniczej oraz działania promocyjne. „Tutaj Polska Organizacja Turystyczna podąża za trendami światowymi” – tłumaczył prezes POT i podkreślił, że szczególny nacisk kładzie na popularyzację Polski w internecie, w tym w mediach społecznościowych.

[blockquote style=”4″]Najwięcej turystów zagranicznych przyjechało do Polski z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy[/blockquote]
„Biorąc pod uwagę obecne trendy i osiągnięty w pierwszej połowie tego roku wzrost, szacujemy, że liczba przyjazdów turystów zagranicznych do Polski może się zbliżyć w 2018 roku do 19 milionów” – powiedział.
Polskę coraz chętniej odkrywają również rodacy. Jak mówił Andrzejczyk, „w ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy, że turystyka krajowa bardzo dynamicznie rośnie”.
Z danych za 2017 r. pochodzących z badania realizowanego wspólnie przez GUS, MSiT i NBP wynika, że w zeszłym roku odnotowano wzrost podróży krajowych na poziomie 5,5 proc. „W tym roku oczekujemy, że wynik będzie podobny” – podkreślił. Według Andrzejczyka ma na to wpływ przede wszystkim systematyczny wzrost stopy zamożności Polaków oraz znacząca poprawa jakości infrastruktury turystycznej w Polsce.
„Można nawet powiedzieć, że mamy przewagę nad innymi krajami, ponieważ większość naszej infrastruktury turystycznej powstała w ciągu ostatnich kilkunastu lat i jest relatywnie nowa” – przekonywał. Dodał, że nie bez znaczenia jest też to, że Polska jest pięknym krajem i ma bardzo dużo do zaoferowania.
Zdaniem prezesa POT rynek turystyczny nadal będzie się rozwijał zarówno w segmencie tzw. city breaków, czyli krótkich, zazwyczaj weekendowych wypadów do dużych miast, jak również w zakresie dłuższych pobytów. „Tegorocznego lata mieliśmy piękną pogodę i już otrzymujemy sygnały z branży turystycznej, że to na pewno będzie dla niej bardzo dobry rok” – mówił.
Z kolei z danych GUS wynika, że w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku udzielono turystom w Polsce 63,2 mln noclegów. Rok wcześniej w tym samym czasie udzielono ich 59,8 mln.
GUS poinformował, że w tym roku najwięcej turystów zagranicznych korzystających z noclegów przyjechało do Polski z Niemiec – było ich 1,3 mln. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii, których przyjechało 366 tys. Trzecie miejsce z liczbą 320 tys. turystów zajęła Ukraina.
POT docenia także ofertę kierowaną do turystów, nagradzając najatrakcyjniejsze i najbardziej nowatorskie produkty turystyczne. “Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej są przyznawane przez kapitułę złożoną z przedstawicieli branży, ekspertów i dziennikarzy. Chcieliśmy też dać głos samym turystom, dlatego powstała oddzielna kategoria – Certyfikat Internautów, dzięki temu wszyscy turyści mogą sami w Internecie głosować na ulubiony produkt turystyczny” – zaznaczył prezes POT.
Na tegorocznych nominowanych do nagrody można oddawać głosy na portalu polska.travel do 26 października. (PAP)

REKLAMA

fot.Pixabay.com

REKLAMA

2119038900 views

REKLAMA

2119038997 views

REKLAMA

REKLAMA

2120835352 views

REKLAMA

2119039069 views

REKLAMA

2119039129 views

REKLAMA

2119039180 views