REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaTusk: rocznica powołania rządu Mazowieckiego ważna dla Polaków

Tusk: rocznica powołania rządu Mazowieckiego ważna dla Polaków

-

Rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego to dzień ważny dla Polaków, niezależnie od poglądów – podkreślił w piątek premier Donald Tusk. Jak dodał, Mazowiecki był wybitnym szefem rządu i „dzisiaj już nikt nie ma co do tego wątpliwości”.

„Rocznica powołania pierwszego niekomunistycznego rządu III RP to dzień ważny dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego, jakie poglądy polityczne wyznajemy i jakie role publiczne odgrywaliśmy w 1989 roku” – podkreślił Tusk na specjalnej uroczystości w kancelarii premiera z okazji 25-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

REKLAMA

Jak mówił, do końca życia zapamięta obraz Mazowieckiego ze znakiem victorii oraz kiedy zasłabł podczas swojego expose w Sejmie. „I zamienił to w kapitalną metaforę, która wyjaśniła wszystkim Polakom, jak trudny jest moment startu, ale i jak wielkie nadzieje wiążą się z tym historycznym momentem, jakim było wówczas wystąpienie Tadeusza Mazowieckiego” – powiedział.

„Zawsze będę pamiętał jego dyskretny uśmiech ze Stoczni Gdańskiej. Moja mama powiedziała wtedy w domu: +tam chyba wszystko będzie w najlepszym porządku i jakoś przestałam się bać, jak zobaczyłam w telewizji, że tam jest pan Mazowiecki+” – wspominał Tusk.

Jedna z sal w kancelarii premiera będzie nosić imię Mazowieckiego. Jak wyjaśnił Tusk, jest to sala, w której pierwsze rządy III RP odbywały swoje posiedzenia. Jest tam popiersie Mazowieckiego.

Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybyli synowie Mazowieckiego a także byli szefowie rządów: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Józef Oleksy, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz.

W piątek mija 25 lat od powołania przez Sejm rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego prezesa Rady Ministrów od czasu zakończenia II wojny światowej. (PAP)

 

Na zdjęciu: Tadeusz Mazowiecki fot.Leszek Szymański/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097849436 views

REKLAMA

REKLAMA

2097849669 views

REKLAMA

REKLAMA

2099646062 views

REKLAMA

2097849813 views

REKLAMA

2097849917 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097850028 views