REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaTusk: apeluję do władzy – zostawcie w spokoju zwykłych ludzi

Tusk: apeluję do władzy – zostawcie w spokoju zwykłych ludzi

-

Apel do władzy i PiS-u, aby zostawić w spokoju zwykłych ludzi, którzy mówią o drożyźnie, wystosował w piątek przewodniczący PO Donald Tusk na briefingu prasowym w Myślenicach (Małopolskie).

„Apeluję do władzy, do PiS-u – jeśli chcecie ścigać tych, którzy mówią głośno, że wasze rządy oblekają w drożyznę, to jestem do dyspozycji. Zostawcie w spokoju zwykłych ludzi, możecie mnie zacząć ścigać za prawdę” – powiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w Myślenicach podczas piątkowego briefingu prasowego.

REKLAMA

Przewodniczący stanął w ten sposób w obronie przewodniczącej PO w powiecie myślenickim. Ewa Wincenciak-Walas kilka dni temu została ukarana przez sąd za umieszczenie na budynku urzędu gminy w Myślenicach, bez zgody burmistrza, kartek z napisami „PiS=drożyzna”, „PiS = inflacja 8 proc.”, „PiS = prąd + 24 proc.”

Sąd ukarał działaczkę PO naganą, ale odstąpił od grzywny. Do zdarzenia doszło 19 grudnia w czasie demonstracji w sprawie wolnych mediów i przeciwko rosnącym cenom.

Jak przekonywał w piątek Tusk, Ewa Wincenciak-Walas została „skazana symbolicznie”, ale ważne, za co zaczęto ją „ścigać”, za co przesłuchiwała ją policja. „Wygłosiła pogląd, który wygłosiła niedawno także pracownica poczty w Pacanowie – zagrożono jej (pracownicy poczty-PAP) wyrzuceniem z pracy za to, że powiedziała głośno o tym, co Polacy dzisiaj czują, widzą, (…) że dzisiaj mamy w Polsce drożyznę” – mówił Tusk. (Po nagłośnieniu sprawy pracownica poczty pracy ostatecznie nie straciła, natomiast z rządu odszedł pełniący funkcję ministra-członka Rady Ministrów Michał Cieślak, do którego pracownica poczty skarżyła się na złe warunki życia-PAP).

Zdaniem Tuska burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS) „postanowił rozpocząć ściganie pani Ewy” za to, że wywiesiła na drzwiach urzędu informacje o drożyźnie.

„Nie możemy pozwolić na to, żeby w Polsce zwykli obywatele, którzy mówią rzeczy oczywiste, byli ścigani, karani” – mówił Tusk zaznaczając, że „władza nie może zamykać ludziom ust w tak oczywistej sprawie, jaką jest drożyzna”.

Z kolei Ewa Wincenciak-Walas powiedziała dziennikarzom: „Ja jestem przedstawicielem mieszkańców, którzy też widzą, że jest drożyzna. Nie bójcie się, mówicie o tym głośno, wszystkich nas nie zamkną”.

Podczas piątkowego briefingu prasowego Tusk i Wincenciak-Walas postawili przed budynkiem urzędu miasta i gminy tablicę z napisem „PiS=drożyzna”.

Wincenciak-Walas poinformowała PAP, że będzie się odwoływać od wyroku Sądu Rejonowego w Myślenicach.

Z-ca burmistrza Myślenic Mateusz Suder powiedział PAP, że urząd miasta i gminy akceptuje wyrok sądu i nie będzie się od niego odwoływał.

Jak podkreślił, nie chodzi o drakoński wyrok, tylko o to, że sąd potwierdził, że zachowanie Wincenciak-Walas było nielegalne. Gmina zdecydowała się podjąć kroki prawne wobec Ewy Wincenciak-Walas, ponieważ – jak zaznaczył z-ca burmistrza – kobieta nie pierwszy raz „zachowywała się w sposób nieakceptowalny społecznie” i „często wręcz ordynarnie zaśmiecała przestrzeń publiczną np. plakatami, ulotkami z hasłami politycznymi”. Działaczka PO miała nie tylko nakleić karki z napisami krytykującymi PiS na budynku urzędu miasta i gminy, ale i m.in. powiesić bańkę z logo TVN na choince na myślenickim Rynku. „Otrzymywaliśmy mieszkańców prośby o interwencję” – powiedział z-ca burmistrza.

Zgodnie z art. 63a Kodeksu wykroczeń „Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.

Donald Tusk przebywa z wizytą w Małopolsce. Z Myślenic pojechał do Łopusznej, w sobotę będzie w Gołkowicach Górnych.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

REKLAMA

2107275501 views

REKLAMA

2107275733 views

REKLAMA

2109072124 views

REKLAMA

2107275874 views

REKLAMA

2107275973 views

REKLAMA

2107276081 views